Asphalt 8. serisiyle uçuşa geçiyor…

Oyun dünyasında yarış oyunlarının hayran kitlesi diğer kategorilerden biraz farklı. Özellikle adrenalin dolu dakikaları büyük bir keyifle geçirmek isteyenlerin vazgeçemeyeceği birkaç küçük ayrıntı var. Tabi bu küçük ayrıntılar oyun geliştiricilerine ilham vererek geliştirdikleri oyunları daha iyi seviyelere getirip oyun severlerin taleplerini karşılamaya çalışıyorlar. Özellikle yarış oyunlarda en çok beklenen grafik kalitesi İOS ve Android tabanlı cihaz oyunlarında da gün geçtikçe Pc ve diğer konsol oyunlarının kaliteli grafiklerini de yakalamak üzere. Hal böyle olunca rekabetçi unsurun tetiklediği piyasaya neredeyse her gün yeni yeni oyunlar çıkarak arz talep ilişkisi dengelenmeye çalışılıyor.

Piyasaya sürdüğü oyunlardaki başarısıyla mobil oyun piyasasının bilinen ismi Gameloft, Asphalt 8: Airborne oyununda grafik ve aynı zamanda lisanslı araçların %80’nini yenileyerek yarış oyunları severlere Pc tadında bir oyun sunmuştu. Sadece bununla kalmayıp Asphalt 7 serisine ek olarak Airborne (Havalanan) ismiyle çıkan yeni seride oynanış dinamiklerinde ise ufakta olsa yeniliğe gidilmişti. Oyun 22 Ağustos 2013 tarihinde İOS ve Android , 13 Kasım’da Windows 8 ve Windows Phone 8 ve son olarak 15 Ocak 2014 BlackBerry 10 sürümleri piyasaya sürülmüştü.Oyuna geçersek

Oyun yenilenmiş bir ara yüzle sizi karşılıyor. Oyunu tek başınıza oynadığınız gibi çoklu oyuncu seçeneği ile online olarak oynayabiliyorsunuz. Oyunda altı farklı mod mevcut. Bunlardan en popüler olanları klasik, salgın, eleme, drift modlarını sayabiliriz. Klasik modla, klasik yarışlara katılabilir, eleme moduyla sonuncu olmamak için çaba sarf edebilirsiniz, drift moduyla virajları teker teker kayarak geçerken, salgın moduyla da kısa süreliğine de olsa aracınızın kadranını zorlayarak hızınızı maksimuma çıkarabilirsiniz. Oyunun haritasında 13 farklı şehir ve 31 farklı konumda yarış parkurları var. Araçlar ise 5 farklı sınıf ve neredeyse her dönemde güncellenerek 95’e varan lisanslı ve süratli araçlar ile adrenalin dolu dakikaları sonuna kadar yaşayabilirsiniz.Yarışta kazanacağınız puanlarla aracınızı dört farklı kategori olan üst hız, ivme, hakimiyet ve nitro kategorilerinde yükselterek aracınızı asfaltın hakimi yapabilirsiniz. Oyunda nitro barınızı yoldan toplayacağınız nitro şişeleriyle doldurabildiğiniz gibi Airborne ismine yakışır bir şekilde yollarda karşınıza çıkacak havalanma rampalarıyla da havada süzülerek nitro barınızı kısa sürede doldurabilirsiniz. Oyunda salgın modunda oynarken diğer arabalardan kapacağınız enfeksiyonla daha süratli olabilir, rakiplerinize çarparak enfeksiyon sürenizi uzatabilirsiniz. Yalnız bütün bunları yaparken girdiğiniz etapları iyi ayarlamanız gerekiyor çünkü daha ilk etapta yaparsanız enfeksiyon süreniz geçtiğinde aniden yavaşlayıp sonuncu bile olabilirsiniz.
Kariyer modunda 9 farklı bölüm bulunuyor. Bu bölümlerde ise onlarca yarış sizleri bekliyor. Oyunun çoklu oyuncu (Multiplayer) seçeneği ile oyunu online oynayabildiğiniz gibi aynı Wi-Fi bağlantısından birden fazla oyuncu ile oynayabilirsiniz. Yalnız farklı cihazlarla oynayamıyorsunuz. Yani android tabanlı cihazlarla İOS aynı yarışta kapışmaları mümkün değil. Ayrıca Facebook ve Google Plus’daki arkadaşlarınızla da sosyal ağlardan bağlanarak da yarışın tadını sonuna kadar çıkartabilirsiniz.


Bilgisayar oyunları kadar kaliteli grafikleri, kanınızı hızlandıracak müzikleri, oyun kontrollerinde birden fazla seçeneklerin bulunması oyunun ön sıralara çıkartan birkaç iyi yanlarından biri olarak sıralayabiliriz. Oyunun en kötü tarafı ise kısa sürede bağımlılık yapıyor olması. Şimdiden iyi oyunlar…


Oyunun Künyesi

Geliştiricisi: Gameloft
Platform: İOS, Android tabanlı cihazlar, Windows 8 ve Windows 8 phone
Türü: Yarış