Full Torrent Oyun indir - Powered by vBulletin                                                                                             "
Sayfa 1/2 12 SonSon
8 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  SysPg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Yer
  Denizli - Edirne
  Mesajlar
  711
  Konular
  47
  Tecrübe Puanı
  16661
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 0/0
  Given: 0/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Euro Truck Simulator 2 İnceleme  Özlemiştim bitmek tükenmek bilmeyen yollara düşmeyi, saatlerce direksiyon sallamayı. Tır simülasyonlarının hastası olmadığım halde özlemiştim. Yine SCS Software yetişti imdada. Bunca oyun arasında, MoH ve AC III kenarda duruyorken, ben Euro Truck Simulator 2 oynadım ve inceledim.


  Serinin ilk oyununu incelemiştim. Ben dahil birçok kişiye beğendirmişti kendini. Aradan 4 yıl geçti ve yapımcılar ikinci oyunu çıkardılar. Levent Pekcan ile aramızda konuştuk, direkt yapımcılarla irtibata geçtik ve aradan 2 saat bile geçmeden bize dönüş yapıp oyunun kodunu gönderdiler. Ben de direksiyon başına geçip yollara koyuldum. Es geçmeden söyleyelim; oyun Türkçe dil desteğine sahip!  Miras Değil Alın Teri

  Adından da anlaşılacağı üzere oyun yine Avrupa’da geçiyor. İlk oyuna göre birkaç farklı ülke açık haritada. İspanya ve Portekiz çıkarılmış, Birleşik Krallık ve Slovakya eklenmiş. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Avusturya ve İtalya aynı ülkeler. Ayrıca şehir sayısı artırılmış, 60’a yakın yerleşim merkezi bulunuyor.


  Selefinin aksine ETS 2’de hangi ülkeyi başlangıç merkezi olarak seçerseniz seçin, diğer ülkelere geçiş hakkınız oyunun başından itibaren bulunuyor. İlk oyunda başladığınız ülkedeki bazı işleri bitirmeden, uluslararası işlere başlayamıyordunuz. Artık isteğinize göre ulusal çaplı veya ülkeler arası işler için yollara düşebilirsiniz. Bir diğer farklılık da oyuna başlarken sahip olduğunuz mali varlıklarda ortaya çıkıyor. İlk oyunda tır alabilmeniz için size 100 bin Euro para veriliyordu. ETS 2’de ne bir miras, ne de hibe sizin yardımınıza gelecek. Tam anlamıyla sıfırdan başlayacaksınız her şeye.  Kariyerinizin başlarında başka şirketlerin taşıma işleriyle uğraşmak zorundasınız. Bu tür işlerde yüklü halde tır size sunuluyor ve yol boyunca karşılaşacağınız tüm masrafları şirket karşılıyor. Bu şekilde bir süre para kazanmak durumundasınız. İlerleyen zamanlarda, yapacağınız planlamaya göre ya kredi çekip, yada para biriktirip kendinize bir tır alabilirsiniz. Evet, bir diğer yenilik de banka kredileri. Günlük gelirinize göre 100 bin veya 400 bin Euro kredi çekebiliyorsunuz. Tabi geri ödemesi günlük taksitlerle ve faiziyle gider tablonuzda olacak.


  ETS 2’de sadece tır sahibi veya tır şoförü değilsiniz. Taşıma şirketiniz bulunuyor, zaten oyuna başlarken karakter oluşturma ekranında, sürücünün adını girip ve resmini seçtikten sonra, şirketinizin adını ve logosunu belirliyorsunuz. Şirketinizi büyütmek için yeni tırlar, garajlar almanız ve yeni şoförler tutmanız gerekecek. Ve bunların hepsi oldukça fazla para harcamayı gerektiriyor. Yani kredi alarak borç altına girmek zorunda kalabilirsiniz.  Gittiğiniz şehir merkezlerinde yeni işçi bulma kurumları ve tır galerileri keşfedeceksiniz. Keşfettiğiniz tır galerilerini harita üzerinden görebilirsiniz. Ne kadar fazla işçi bulma kurumu keşfederseniz, şoför ararken o kadar çok aday bulabilirsiniz. Tabi sürücü tutabilmeniz için fazladan tırınız olmalı, fazladan tır için de garajınızda yeriniz. Sürücülerin özelliklerine göre talep ettikleri ücretler de değişkenlik gösteriyor.
  Trafik Canavarına Dikkat

  Yeni garajlar ve tırlar alıp, şoförleri de tuttunuz diyelim. Şirket sahibi olarak sorumluluklarınız burada bitmiyor. Hangi garaj ne kadar verimli, hangi tır ne kadar yol yaptı? Sürücüler şirketiniz için ne kadar kazanç sağladı? Sağladıkları günlük kar oranı ne? Bu tür soruların cevaplarını şirket yönetimi ekranına girerek sık sık kontrol etmek gerekiyor. Puanı düşük olan sürücüler daha az ücret talep ediyorlar, ancak getirileri de daha düşük oluyor. Genelde malı bıraktıkları yerde dönüş için iş bulamıyor ve boş tır ile dönüyorlar. Bu da ekstradan yakıt masrafı anlamına geliyor. Eğer kendi tırınızı kullanıyorsanız ve henüz yeterince tecrübeli değilseniz, siz de aynı duruma düşebilirsiniz. Ben genelde tırlarımı, tuttuğum şoförlere veriyorum ve kendim başka işlerde başkalarının tırıyla çalışıp para kazanıyorum.  Kazandığınız paraların bir kısmını trafik cezalarına, bir kısmını araç tamirine, bir kısmını da mecburen yakıt ve otoyol ücretlerine ayıracaksınız. Eğer benim gibi dikkatsiz ve sabırsız bir sürücü iseniz giderleriniz cezalar ve tamir masrafları nedeniyle epey kabaracaktır. Şöyle ki; ters istikamette gittiğiniz, kırmızı ışıkta geçtiğiniz, kaza yaptığınız veya bir kazaya neden olduğunuz, gece farlarınızı yakmadığınız zaman ceza yiyebilirsiniz. Her zaman ceza gelmiyor ama geldiği zaman da 300-500 Euro arası geliyor. Büyük kazalar yaptığınız zaman aracınız da aynı oranda hasar görüyor. Aracınızın performansını etkiliyor bu durum elbette, yolda bile kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda da yol desteğini çağırmak zorunda kalabilirsiniz. Tabi hayır duası almak için vermiyorlar o desteği, cebinize atıyorlar ellerini.


  Tüm bu giderlerden geri para kalırsa, ki ben de bile birikiyorsa sizde her türlü kalır, araç geliştirmelerine, kişiselleştirmeye ve yeni tırlara yönelebilirsiniz. Burada sadece para geçmiyor, bazı tırlar, ekipmanlar ve geliştirmeler için belli seviyelere ulaşmış olmanız gerekiyor. Tırlarınızın dış görünüşlerini değiştirebilirsiniz. Aynaları, rengini, kabin içini, yani birçok noktasını yeni parçalarla süsleyebilirsiniz. Tamamen görsel bir farklılık sağlıyor bu. Performans için geliştirmeler yapmanız gerekiyor; 4×2 şasi yerine 6×4 veya 6×2 şasiye geçmek, motoru değiştirerek torku ve beygir gücü daha yüksek motor takmak gibi. Bu geliştirmeleri şoförlerinize verdiğiniz araçlar için de yapabilirsiniz. Ancak oyunda enteresan bir özellik var; hangi tır olursa olsun saatte 90 kilometre hızın üstüne çıkmıyor hiçbiri. Bunun için özel bir mod bulunuyor, internette rahatlıkla bulabilirsiniz. Onu kurarak araçların hızını 120’ye kadar vurabilirsiniz.  Bitirdiğiniz iş sayısı ve yol aldığınız mesafe, size tecrübe puanı olarak geri dönecek. Tecrübe puanlarıyla seviye atlayabiliyorsunuz ve her bir seviye size bir beceri puanı kazandırıyor. Beceri puanlarını geliştirme ekranında farklı yetenekler için harcayabilirsiniz. Mesela yanıcı, kimyasal, tehlikeli maddeleri taşımak için özel sertifikaları edinebilirsiniz TP’lerle. Bunun yanında ‘uzun yol’, ‘ekonomik sürüş’, ‘tam zamanında teslimat’ gibi kategorilerde seviyenizi artırabilir, bu kategorilere ait özelliklerin bulunduğu işlerde daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz.


  Görsel anlamda büyük bir gelişme sunmuyor ETS 2, ilk oyundan daha iyi tabi ama günümüz oyunlarının gerisinde. Zaten iyi grafik sunmak gibi bir vaadi yok SCS Software’in. Tır modellemeleri gayet güzel olmuş. Araçların iç mekanı da aynı şekilde gerçekçi. Ayrıca sinyal verirken, silecekleri çalıştırırken veya farları açarken, direksiyon konsolundaki ilgili butonların hareket ettiğini görebilirsiniz. Sürücünün elleri ve ayakları da gözükseydi çok daha iyi olurdu bence. Hava durumu değişiyor ilk oyunda olduğu gibi. Ancak kötü hava koşulu olarak yine sadece yağmur var ve hep aynı şiddette yağıyor. Bazen hafif, bazen bardaktan boşalırcasına yağsa daha gerçekçi olurdu. Tüm bunlara rağmen yağmurlu havada sürüş yapmak hala çok keyifli. Tırı bir yere çarptığınız zaman görsel olarak bir hasar oluşmuyor. Ve nereye çarparsanız çarpın hep aynı ses efekti çıkıyor.  Tüm yolların birbirine benziyor oluşu, ilk oyundaki en çok can sıkan noktalardan biriydi. Hangi ülkeye giderseniz gidin yollar ve şehirler hep aynıydı. ETS 2’de tüm yollar eşsiz olmasa da ülkelerin kendine has çevre yolları, yan yolları ve caddeleri bulunuyor. Almanya ve İngiltere’nin diğer ülkelerden farkı oyunda da belli oluyor. Almanya’da yayıla yayıla sürüş yapabileceğiniz uzun otobanlar bulunuyor, Ada’da ise trafik kuralları sıkı denetleniyor. Ayrıca her ülkenin hız sınırlamaları farklı. Yollarda rastladığınız araçlar da değişkenlik gösteriyor bulunduğunuz bölgeye göre. Fransa’da Fransız araçlarının sayısı çok, Almanya’da ise trafik özellikle Volkswagen grubu ve Mercedes’in işgali altında. Ancak trafikteki araç sayıları daha fazla ve şehir merkezleri biraz daha geniş olmalıydı. Sabah saatlerinde Münih caddelerinin boş olması çok gerçekçi değil.
  Sonuç

  Oynanış mekanikleri ilk oyuna göre çok değişmemiş, fren ve gaz tepkileri çok daha gerçekçi olmuş ve ilk oyundaki ‘aynı yollar’ sorunu ortadan kaldırılmış. Oyuna başlarken farklı kontrol cihazlarının sunduğu farklı oyun deneyimlerini belirten açıklamalar bulunuyor. Elbette direksiyon setiyle oynanması tavsiye ediliyor ancak herkesin elinin altında olan klavye ve fare ile de, çok gerçekçi olmasa da keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.


  Euro Truck Simulator 2 eksikleri olan ama oyuna oldukça renk katan küçük detaylara sahip bir yapım olmuş. Radyo desteği ile yollarda internet üzerinden Avrupa’nın birçok radyo istasyonunu canlı olarak dinleyebiliyorsunuz mesela. Ayrıca oyun gayet iyi bir çeviri ile hazırlanmış Türkçe dil desteğine sahip. Bir süre sonra rutin taşıma işlerinden sıkılmayı engelleyecek türden rekabet unsuru (rakip firmalar, ürün yetiştirme yarışları gibi) eklenseydi daha bir şey istemezdim. Neyse sözü fazla uzatmayalım ve sanal alemin tır şoförlerini yollara alalım.

  Puan: 7,5/10

  Kaynak: Pclabs - Mustafa Macid Beyhan'ın Yazısı

 2. #2
  Status
  Offline
  BıÇKıN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  939
  Konular
  19
  Tecrübe Puanı
  478609
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 1/0
  Given: 0/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Cevap: Euro Truck Simulator 2 İnceleme

  verilen inceleme puanında oldukça tatmin edici oluşu ve
  Türkçe dil desteği olması ,oldukça cazip indirip denememek için bir
  bahanem kalmadı artık,
  listeme ekledim ,paylaşım için ayrıca Teşekkürler.

  Kamyon çeker 10- 20 ton gönlüm çeker Paris Hilton ;)

 3. #3
  Status
  Offline
  hasan44x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Yaş
  23
  Mesajlar
  2
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  193
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 0/0
  Given: 0/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Cevap: Euro Truck Simulator 2 İnceleme

  iniyo muu

 4. #4
  Status
  Offline
  bilal05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Yaş
  27
  Mesajlar
  1
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  259
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 0/0
  Given: 0/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Cevap: Euro Truck Simulator 2 İnceleme

  Edit.. Ana sayfadan alıntı yasak..

 5. #5
  Status
  Offline
  Razor58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  нєιѕєηвєяg
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Yer
  Sivas
  Mesajlar
  5.901
  Konular
  305
  Tecrübe Puanı
  32427
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 32/0
  Given: 6/3

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Cevap: Euro Truck Simulator 2 İnceleme

  Oyunda zorlandığım tek şey var oda tır ile geri geri gitmek.Yanlış bir yere girdiğimde daha çıkamıyorum.Hiçbir zaman hassas park ödülünü alamadım :) Bu işin bi sırrı varsa benimlede paylaşsanız iyi olur.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Euro Truck Simulator
  By oguzkaan_27 in forum Oyun Hakkında Sorunlarınız
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-11-2012, 19:50
 2. Euro Truck Simulator 2 Son Gelişmeler
  By DodgeCharger in forum Oyun Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-09-2012, 17:58
 3. Euro Truck Simulator
  By Tomb Raider in forum Oyun Haberleri
  Cevaplar: 297
  Son Mesaj: 03-05-2011, 18:26
 4. Euro Truck Simulator (İnceleme)
  By dareres in forum Oyun Anlatımları ve İncelemeleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 26-04-2010, 13:47

Ziyaretçilerin arayarak bu sayfada buldukları

Henüz arama motoru araması yok!

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88