Orclar, Zombieler, Canavarlar, Yaratıklar, Uzaylılar.. Düşündüm de bunlar olmasa oyun dünyası pek sönük kalırdı. Kendimizi neye karşı savunacaktık değil mi? Sıkıldık artık Call of Duty gibi oyunlarda insan düşmanlara karşı kendimize savunmak. Oyun dünyası yenilikler istedi vee buldu. Son zamanlarda çok tutulan bu fantastik savunma oyunlarından olan Orc's Must Die serisinin devamını getirdi..


Son zamanların popüler türü kule defans örneklerinin güzel ve yenilikçi bir örneği olan Orcs Must Die! adlı oyunun ikinci serisi çıktı. Bu güzide oyunun konusunu size anlatmak gerekirse? Konu mu, ne konusu? Şöyle elinizi daldırsanız konu kovasına belki parmaklarınıza bir kaç damla ya bulaşır ya bulaşmaz. Neymiş peki o konu? Orc's Must Die 1'in bittiği yerden 2. oyun devam ediyor ve aksiyona başlıyoruz. Şöyle izah edeyim: Birinci oyunun bittiği yerden, yani Ork kraliçesinin kaybettiği ve bu hain yaratıkların kraliçelerinin peşine düştükleri bir noktadan başlıyoruz. Meğer kraliçemiz ilk oyunda yönettiğimiz hınzır, sırıtkan ve kendini beğenmiş War Mage'in sınıf arkadaşıymış, hatta bu ikisi aynı üstadın öğrencileriymiş. Bak sen şu işe. Neyse olay bundan ibaret. Oyunun asıl amacı düşünmeye bile gerek yok Orc kesmek.


Amacımız 15 bölüm boyunca türlü türlü tuzakları kullanarak Orkların kalemizin çıkış noktalarına, diğer bir deyişle dünyaya açılan kapılara ulaşmalarını engellemek. Ama ne engelleyiş. İnanın orkların tuzaklarınızda can vermelerini gördükçe kendinizi suçlu hissedeceksiniz ben ne yapıyorum bu zavallılara diye. Elliye yakın tuzak emrinize amade. Tuzaklarımızın kimi duvarlara yerleştirilirken, kimileri de doğrudan tavanda ya da zeminde yerlerini buluyorlar. İşlevlerine göre gayet doğal bir tercih. Tuzaklarınızı dilediğiniz gibi yerleştirebiliyorsunuz ama bazı tuzaklar birbirleriyle kombo halinde çalışıyorlar tabii. Mesela mikser tuzağıyla asiti birleştirdiğinizde, bir milk shake için hapsedilmiş muz parçacıkları gibi dönerken bir yandan da haşlanıyorlar yavrucaklar. Böylece siz de kombonuza komba katarken, cüzdanınız da dolmuş oluyor. Her tuzağın yükseltilebilecek özellikleri olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Böylece tuzak sayımızın çokluğuyla birlikte bu ek nitelikleri de açma çabasıyla oyunun ömrü uzadıkça uzuyor.


Neyse tuzaklarımızı paramızın el verdiği şekilde yerleştirdik. Orklarımızın gideceği güzergah da belli, artık güruhu salmak için tuşa basabiliriz. Her bölümün belli bir güruh sayısı var. Bu güruhta bulunduğunuz zorluk seviyesine göre 20 çeşit orktan bazıları ya da tekmili birden bulunabiliyor. Efendim uçanı, bomba taşıyanı, orta dünyadan kaçmış olanı, ogresi, trollü, büyücüsü derken bir bakmışsınız mahalle düğününden farksız bir ortam. Evde bir bayram havası. Sanki bedava lokum dağıtıyorlar. İlk güruhlar çok zorlamasa da sonraki dalgalara doğru sayıları ve cüsseleri arttıkça tuzaklarınız yetmiyor. Sonuçta bir çok tuzak salıverildikten sonra yeniden kurulmak için belli bir süre istiyor. Burada devreye biz giriyoruz. Pişkin suratlı erkek Warmage mi olacaksınız, yoksa güzeller güzeli küstah Sorceress mı?

Oyunu beni etkileyen yanı Store özelliği. Her el sonunda ziyaret edip ordan yeni silahlar alıp yeni tuzaklar alıp ve eski tuzaklarımı biraz geliştirdiğim o store olmasa oyunu bitiremezdim. Store'dan özellik almanız için kuru kafaya ihtiyacınız var. Kurukafa elde etmek içinde bölüm geçmeniz lazım. Bölümü eğer portalınıza hiçbir orc girmeden bitirirseniz 5 eğer giripte bitirirseniz daha az kuru kafa veriyor. Oyun sırasında ayrıca ekstradan kuru kafa kazanabiliyorsunuz.

Oyunun ayrıca Endless seçeneği ile sonsuza kadar orc öldürebiliyorsunuz. Burda canınınz bitene kadar öldürüyorsunuz bitincede oyun bitiyor ve kaç dalga dayandıysanız ona göre kurukafanızı alıyorsunuz.

Oyunda gene bir yenilik var. Steam üzerinden Multi oynanabiliyor. Co-op tarzı multiplayer oynanmadığından benim az bedduamı almadı ama daha sonra 1 kere oynama şansı buldum. Çok zevkli oluyor. Arkadaşınızla geçemediğiniz bölümleri oynayıp geçebilirsiniz. Çok zevkli oluyor sen güney kapısını tutarken o kuzey kapısını tutuyor ve 1 yerine 2 tuzak kuruyorsunuz..

Oyun genel olarak harika bir vakit harcama oyunu olarak görülüyor. Ayrıca küçük üyelerde oynayabilir yada kardeşiniz yeğeniniz her neyse oynatabilirsiniz. Orc dediğime bakmayın küçük sevimli yaratık bunlar. Eksiklerinde sadece multi steam üzerinden oynanması var. Diğer herşeyi düzgün.
-Puanlama-

Grafikler: 2
Oynanış: 9
Senaryo - Görev: 6
Akıcılık: 10
Kendi Tarzına Uyum (Tower Defance): 10

Sonuç: 7,4 - Oynanmaya Değer
Finisterra99
Keyifli Okumalar Diler..
www.fulloyun.com