OYUN TÜRÜ: Beceri
YAPIMCI: Monolith
DAĞITICI: Warner Bros.

OYUNCU SAYISI: Min: 1 Max: 1
ONLİNE DESTEĞİ: VAR

ÇIKIŞ TARİHİ: Belli Değil
2005 yılının Sonbahar aylarında piyasaya çıkan ve benim için özel bir anlamı olan, korkusunu her adını duyuşumda tekrar hissettiğim, ve her oynayışımda bitirmeden kalkamadığım muhteşem bir oyundu. Sonradan ek paketleri çıktı ama eski havasından uzaktı. Ben F.E.A.R. 2’yi beklerken bende şoke etkisi yaratan bir haber aldım. Monolith ile yayıncı firma olan Vivendi Games’in arası açılmış ve bu iki firma yollarını ayırmıştı. Oyunun isim hakları Vivendi Games’de kaldı. Vivendi Games sonraları F.E.A.R. Perseus Mandate adında bir oyun çıkardılar ancak bugüne kadar oynadığım oyunlar arasında en kötülerinden biriydi. Böyle bir potansiyel ancak bu şekilde harcanır. Herkesin gözü bu sefer Monolith’e dönmüştü. Monolith isim yarışması başlattığı zaman çok sevindim, ve oyun yeni ismini buldu Project Origin. İlk başlarda ismi biraz garip geldi ama sonraları alıştım. Ekran görüntüleri, videolar arka arkaya gelince o eski havasınından hiçbir şey kaybetmemiş ve yapılan eklentilerde oyunu daha güzel hale getirmiş.Alma Alma Canımı !
F.E.A.R.’ın sonunu bitirenler bilir oyunun sonunda ki büyük patlamadan sonra, bir süre baygınlık geçiriyoruz ve takım arkadaşlarımızla birlikte gözlerimizi helikopterin içinde açıyorduk.Tam bitti derken Alma birden yaşlı kadın kılığında helikoptere çıkarken görüyoruz.Bu patlamadan sonra Alma serbest kalıyor ve Project Origin’in hikayesi de burada başlıyor.İlk oyunda ki hikayede olan sürprizler Project Origin’de daha içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Project Origin’in yayınlanan ilk oyun içi videosunda gözlerimizi bir hastanede açıyoruz.Ne oluyor demeye kalmadan yeni yaratıklarla tanışıyoruz.Videonun sonunda yine Alma ile karşılaşıyoruz.Bu sefer ki karşılaşmalarımız daha heyecanlı olacağa benziyor.İlk oyunda karşılaştığımız ilk anda bizi büyük bir patlamayla çatılardan uçurmuştu.O sahneyi halen daha unutamıyorum.Bu oyunda yönlendireceğimiz karakter in adı Michael Becket ama adamımızla ilgili şuan fazla bir bilgi yok. Kendisi Project Origin’in baş kahramanı.Kesin Alma’yla bir bağlantısı vardır.


Oyunun atmosferi gördüğümüz kadarı ile daha çekici. Oyuna yeni eklenen yaratıklar atmosferi daha da korkunç yapmış. Oyuna yeni eklenen birçok özellik var.Mesela önümüzde bir masa varsa bu masaya tekme atarak kendimize siper yapabiliyoruz.Ayrıca yönlendireceğimiz karakter bir kask kullanıyor, bu kaskın üzerinde karakterimizin sağlık göstergesi ve mermi miktarı yazıyor.Gerçekten bu özellik çok güzel olmuş. Oyun o iç karartıcı koridorlardan bir kurtulmuş gibi görünüyor.Dış mekanlarda da bir sürü çatışmaya gireceğiz.
Oyuna yeni eklenen birçok silah mevcut.Oyuna robotlar eklenmiş.Bu robotları kullanabiliyoruz ve düşmanlarımızın üstüne bomba ve mermi yağdırıyoruz.tabi onlarda bu bölümlerde robotlarla üstüme geliyorlar.Oyun sanki biraz aksiyona ağırlık verilmiş gibi görünüyor.Eğer oyunun aksiyon yönü ağır olursa oyunun hayranları için başta ben hayal kırıklığına uğrayabiliriz. Ancak Monolith ilk oyunda olduğu gibi oyunu atmosferini mükemmel yapacağına adım gibi eminim.Project Origin’de zamanı yavaşlatma devam ediyor.Bu özellik ilk oyunda bizleri çok zor durumlardan kurtardı.Bu oyunda da zor durumlarda yardımımıza koşacak.

Dost Başa Düşman Ayağa Bakar
Project Origin’de yapay zeka ilk oyundan daha iyi görünüyor. Yaratıkları öldürmek biraz daha zorlaşmış. Hepsi birbirinden akıllı hareket ediyor.Bize saldırırken öyle direk gelmiyorlar bir hareket yapıp bizi en hassas yerimizden vurmaya çalışıyorlar. Askerler bir şeylerin arkasına saklanıyor bizi öldüremediğini anlayınca kaçarak ateş etmeye çalışıyorlar.İlk oyunda yakın mesafede yaptığımız hareketler vardı.Project Origin’de aynen devam ediyor. Yakın mesafeden daha ölümcül hareketler yapyoruz.

Oyun grafikleri aynen korunmuş ve üstüne yeni eklemelerle muhteşem hale getirilmiş. Şehirde yanan hastaneler, arabalar, yıkık dökük duvarlar oyunun grafiklerinin mükemmelliğini gösteriyor.Oyunda dış mekanlarda da savaştığımız için şehrin ne hale geldiğini daha rahat görebiliyoruz. Alma serbest kaldığı için bütün şehri yıkmış.Bu sefer Alma’yla karşılaşmamız daha görsel ziyafet şeklinde olacak sanırım.

Oyun bu sefer birçok yenilikle geliyor. Yeni nesille, korku atmosferinin bir araya gelmesi bizlere hem görsel açıdan şölen sunması, hem de ellerimiz daha çok titreyerek oyunu oynamamızı sağlayacak gibi görünüyor.Project Origin yılın dördüncü çeyreğinde piyasada olacak. Oyun çıktığı gün beni iki gün kimse ortalıkta göremez. Bir gün oynamak için ikinci gün korkuyu üstümden atmak için.Oyunsuz kalmayın, iyi eğlenceler.