Araba cennetinde hız!!!

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda piyasaya, Ferrari Challenge (FC) adında yeni bir yarış oyunu girmişti. Sadece Ferrari’lerden kurulu olması ve oldukça kaliteli bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkması, ciddi bir beğeni toplamasını sağlamıştı. Ayrıca X360 için raflardaki yerini almamış, PS3 platformunda piyasaya sürülmüştü. Arcade yarışların basit, simülasyonlarında gerçekçi yapısından hoşlanmayanlar için oldukça değerli bir yapımdı. Farklı yarış arabalarının olmaması da, ne yazık ki FC için büyük bir dezavantaj oluşturdu. Ferrari fanları (Tifosi) için belki bulunmaz Hint kumaşıydı; fakat çok çeşitli araçlardan oluşan yarışları sevenler için biraz sıkıcıydı. Aradan geçen 1 yılın ardından yapımcı ekip, bu sefer herkese hitap eden SuperCar Challenge (SC) isimli proje çıkageldi,.

Asfaltı eritme zamanı…

SuperCar Challenge, FC’nin devamı niteliğinde, ama en büyük farkı ise artık tek bir marka değil, tanınan birçok büyük marka SC’de yerini alacak. Bunlar için de Ferrari başta olmak üzere Aston Martin, Mercedes, Lamborghini, McLaren F1, Bugatti, Zonda gibi hız dünyasının önde gelen isimlerini kullanabileceğiz. Oyun bu konuda 40 farklı markayı bir araya getiriyor ve heyecanlı bir yarış serüveninin içine sokmayı hedefliyor. Yapımcı ekibinde yer alan Dave Thompson, bunun önemli bir unsur olduğunu; çünkü FC’de başlarından geçenleri yaşamak istemediklerini, artık daha geniş kitlelere hitap eden bir yarış oyunu yapmak istedikleri için, birçok markayı bir araya getirdiklerini söylüyor. Bu sayede FC’de olduğu gibi sürekli aynı marka arabayla yarışarak, kolay sıkılma ihtimalini ortadan kaldırıyorlar.


"Oyunda geliştirilen en dikkat çekici kısım aydınlatma; artık pistler çok daha canlı ve gerçekçi bir görünümde."


SC, yine yarı arcade yarı simülasyon olacak. Bu konuda X360’ın hit yapımlarından Project Gotham Racing’e oldukça benzeyeceğini söyleyebiliriz. Tabii ki simülasyon yönü bir Gran Turismo serisi kadar da ağır olmayacak. Ayrıca oynayan kişilerin rahat etmesi için bu sistem, isteyenin arcade isteyenin ise simülasyon seçebileceği türden olacak. Böyle bir durumda da yapay zeka (AI) oldukça başarılı bir şekilde işleyecek.

Oyunu simülasyon olarak oynuyorsanız, rakipler sizi fazlasıyla zorlayacak. Hata yaptıklarında piste geri dönebilmek için sizleri zor duruma sokmaktan hiç çekinmeyecekler. Arcade olarak oynandığında ise daha düz bir yarış çıkartacaklar. Yapımcı bu konuya, kullanıcıların sıkılmaması ve rahat bir şekilde yarışabilmesi için oldukça önem veriyor. Her iki türde de rakiplerin yapay zekasındaki farkın görüleceği söyleniyor.

Ferrari Challenge’tan esintiler...

Oyun her ne kadar baştan aşağı değişerek, daha çok insana hitap ettirilse de, yinede genel yapı itibariyle SC ile FC arasında benzerlikler var. Öncelikle kullanılan grafik motoru aynı, sadece SC için biraz daha geliştirilmiş. Bu sayede görsel efektler ve bilhassa ışıklandırma FC’ye nazaran çok daha başarılı bir hale getirilmiş. Pistlerin o eski sönük havası tamamen ortadan kaldırılarak, daha canlı ve renkli bir hale sokulmuş. Ayrıca araç modellemeleri de geliştirilerek daha gerçekçi bir görünüm verilmiş. Bilhassa yine aydınlatma konusundaki gelişim arabalarda da etkisini göstererek, oyunun görsel kalitesi bir miktar arttırılmış."Kokpit modellemesi geliştirilerek, oyunun görsel kalitesi oldukça arttırılmış durumda, bilhassa yağmurlu havarlarda oldukça etkileyici bir görünüme bürünüyor."


Dikkat çekici noktalardan biri görsel efektler. FC’yi oynayanlar hatırlayacaktır, yapımda son yıllarda yapılmış en gerçekçi yağmur efekti yer alıyordu. Damlaların yavaş yavaş süzülüşünden tutunda, suyun pist üzerinde oluşturduğu birikinti ve üzerindeki yansımalar, gerçekten çok üst düzey bir çalışmanın eseriydi. Sanki yapımcı ekip tüm iş gücünü yağmurun gerçekçi görünmesine harcamış hissi uyandırıyordu. SC’de ise aynı kalite biraz daha güzelleştirilerek karşımıza çıkıyor. Hatta oyunun arkasındaki ekip yağmur efekti için “İnanılmaz” kelimesini kullanıyorlar. Açıkçası artık çok daha yoğun yağışların yer aldığı yarışlara gireceğiz ve eğer kokpit kamerasından oynuyorsanız, yağmurun sağladığı etki kat ve kat artarak çok zorlanmanıza sebep olabilecek. Öndeki aracın yarattığı sprey sonucu tüm görüş alanınız kaybolabilir, hatta aniden birkaç metre önünüzde yavaşlamış bir arabayı görebilirsiniz.

İşitsel kısımlar daha güçlü

Geliştirilen kısım bunlarla sınırlı değil tabii ki; sesler de artık daha gerçekçi bir hal alacak. Bunlar dışında oyunda 20 farklı lisanslı pist mevcut. Daha önce belirttiğim gibi 40 belki de daha fazla marka oyunda yarışmaya hazır bekliyor. FC’de olduğu gibi bu oyunda da araç üzerinde birçok farklı ve istediğimiz gibi desenler yapabileceğiz. Bu konuda yapımcı ekip oyuna tam 500 farklı resim ve şekil koymuş durumda, bu sayede kendimize özgü bir araba görünümü elde edebileceğiz. Bir başka detay ise yapımda 7 farklı kamera açısı olacak. Bunlardan iki tanesi kokpit kamerası, bir çok oyunda bir tane bile kokpit kamerası yokken, SC’de iki tane olması oldukça ilginç ve hoş bir durum."Bugatti Veyron oyunun en dikkat çekici araçlarından, ayrıca bu araçları sürebilmek için yapım G25 desteğide sunuyor."

Oynanabilirlik konusunda yapım yine genel yapısı itibariyle FC ile oldukça benzer bir halde; ancak bu defa araçların tepkileri, öncelikli olarak simülasyon kısmında oldukça geliştirilmiş. Yağmurlu havalarda aracın en ufak noktası bile bu hava şartı karşısında etkilenebilecek, bunun için de ince ayarlar çekebileceğiniz bir bölüm elbette yer alacak. Hasar konusunda ise daha iyi olacağı belirtilse de, pek bir şey gösterilmemesi FC’den farklı bir görünümde olmayacağını düşündürüyor. Tabii ki bunu ilerleyen zamanlarda daha net görebileceğiz. Son olarak SC’de, Amerika, Fransa ve İtalya’daki pistlerde geçen oldukça gelişmiş bir kariyer bölümünün yer alacağı ve 16 kişilik online oynanabilme imkanı verileceği de, geçtiğimiz E3 fuarında açıklanan detaylar arasında yerini aldı.

Egzoz dumanı yutturma vakti!

SuperCar Challenge, belki bir Gran Turismo değil, ama onu beklerken zamanınızı iyi bir yarış oyunuyla değerlendirme açısından oldukça doğru bir seçim. Hem eğlence hem de gerçekçi bir sürüş için, üst düzey bir oyun konumunda yer alıyor. Yapımın kesin çıkış tarihi belli olmasa da, PS3 için sonbahar aylarında piyasada olması bekleniyor.