Full Oyun indir Download

Tüm liste silindi lütfen acil olan kırık bildirimlerinizi YENİDEN burdan bildirin.. Kırık Link Bildirim Merkezi..!

Üst kısımdaki arama ile daha detaylı ve isabetli arama yapabilirsiniz..

Geri git   Full Oyun indir Download > FullOyun.Com Hakkında Genel > Full Geyik & Muhabbet & Her Telden

Full Geyik & Muhabbet & Her Telden Her telden konu açabileceğiniz faydalı ve eğlenceli olabilecek bir bölüm

Anketimiz: Sizce Çerkez Ethem Hain Midir?

Hayır.Kahramandır. 13 39.39%
Hayır.Haindir. 20 60.61%
Katılımcı sayısı: 33. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Facebook'ta Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17-08-2011, 01:40   #16 (permalink)
Üye
Yasal UyarıFullOyun
Bağımlılık Yapabilir!

feelmebaby11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilgiler
Konular: 0
Karizma
Rep Gücü : 243
Rep Puanı : 2142
Rep Seviyesi : feelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond reputefeelmebaby11 has a reputation beyond repute
Beğendikleri: 0
Oyun Birinciliklerim
Standart Cevap: Çerkez Ethem Kimdir?

Alıntı:
johny bravo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
çerkez ethem kahramandır yunan işgalini o önlemiştir o olmasa ne tbmm nede başka bişi olrdu
Yuh artık o kadarda abartma
feelmebaby11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 17-08-2011, 10:14   #17 (permalink)
Üye
Yasal UyarıFullOyun
Bağımlılık Yapabilir!

johny bravo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilgiler
Konular: 14
Karizma
Rep Gücü : 184
Rep Puanı : 387
Rep Seviyesi : johny bravo is just really nicejohny bravo is just really nicejohny bravo is just really nicejohny bravo is just really nice
Oyun Birinciliklerim

Alıntı:
ozkann05´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazdıklarınızı araştırın.İlk olarak ÇErkez Ethem büyük bir komutandı.Ama çok da büyük hataları vardı.Hilafet Ordusuna karşı Ali Fuat Paşa'nın yönettiği Batı Ordusunun büyük zaiyatlar vermesine sebep verdi tabi küçük isyanlarda var.Şunuda eklemek isterim Ali Fuat Paşa'nın hataları vardı.Ama bölge savunmasında çok büyük katkıları olmuştur.Diğer direniş örgütlerin kurulmasına çerkez ethem,topal osman önayak olmuştur.İlk olarak şunu öğrenin Kuvayi Seyyarenin nasıl bir örgütlenme olduğunu öğrenin.Kısaca Kuvayi Seyyare bölge savunmasını yapar.Çerkez Ethem,Topal Osman gibi örgütler ilk başlarda bölge halkınında katılımıyla Rum ve Ermeni çetecilere karşı bölgenin canını,namusunu korumak vardır.MUSTAFA KEMAL PAŞA'nın başlattığı Samsun'a çıkışı ile bilinir ama daha Suriye Cephesindeyken Ali Fuat Paşa'yla görüşür ve Adana'da bölgenin tanınmış kişileriyle görüşür ve direniş düşüncesini ortaya atar ve silah gönderir. Kurtuluşun hiçbir ülkenin manda ve himayesine girerek olmayacağını söyler.İStanbul'a gittiğinde görüşmelerini sıklaştırır ve birçok kurtuluş planı hazırlar.Kurtuluşun tüm Anadolu yla birlik ve beraberlikle olacağını söyler...SİZİN ÇERKEZ ETHEM OLMASAYDI KURTULUŞ SAVAŞI OLMAYACAKTI DEMENİZ İÇİN ÇERKEZ ETHEM TÜM ANADOLUDA BİR DİREBİŞ DÜŞÜNCESİ OLMASI GEREKİRDİ.BU ÖRGÜTLER GERİLLA SAVAŞI VERİYORDU.ÇErkez Ethem in ise büyük hatalarından biri böbürlenmesidir.Ankara'nın hiçbirşey olduğunu asıl Ankara daki komutanların,meclisin yüzünden büyük zaiyatlar verdiği propagandası yapmasıdır.KArdeşleride bu fitili ateşleyip ankarada üst mevkilere geçme istekleridir.Çerkez Ethem halka dağıttığı yazılarda ve telgraflarda Ankara daki komutanları cezalandıracağını hatta asacağını ve büyük yetkiler alacağını söylemiştir.Fakir halkdan da ben sizi koruyorum bana şu kadar para ,şu kadar giyecek vereceksiniz söylemleride vardır.Halkdan zorla para,gıda almıştır vermeyenleride cezalandırmıştır.Ankara yla bağlarını kopmasını sağlayanda büyük etkileri olan ağabeyleridir.Son olarak da İSmet Paşa'nın komutası altına girmeyeceğini kendisinin milleti kurtardığını söyleyip üst rütbe istemiştir.İnönü Savaşlarında haince,kalleşce Yunanlı tarafında Türk kuvvetlerine saldırmıştır.

Kısaca anlattım abartmadan yumuşatarak anlattım biraz araştın tabi bu araştırmayı internet üzerinde yaparsanız kahraman olduğunu görürsün açın biraz kitap okuyun kitap tarih okuyun.

TArihini bilmeyen bir toplumun geleceği olmaz.

dostum maalesef bir çok şeyi bilmiyorsun çerkez ethem hakkında bir çok şey uydurma çünkü o halkın kahramanıydı we bunu çekemeyenler wardı ayrıca çerkez ethem genelkurmay başkanı olacaktı ama ismet inönü yapılınca oda bunu kaldıramadı we ülkeden gitti kardeş kanı akıtmadı
johny bravo isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 17-08-2011, 14:38   #18 (permalink)
Konu Sahibi
satsan
Üye
Yasal UyarıFullOyun
Bağımlılık Yapabilir!

satsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilgiler
Konular: 229
Karizma
Rep Gücü : 12185
Rep Puanı : 1195915
Rep Seviyesi : satsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond reputesatsan has a reputation beyond repute
Oyun Birinciliklerim

Alıntı:
Half Life 3´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgali üzerine, vatan savunmasına başlamak için vurucu güç olarak Kuvva-yı Seyyare'yi kurdu ve "Umum Kuvai Milliye Komutanı" ve Ankara'daki 20. Kolordu'nun Komutanı olan Ali Fuat Paşa ile istişare ederek İngiliz ve Yunan birliklerinin ilerlemesine karşı gerilla operasyonları düzenledi.
Düzenli ordu kurulana dek TBMM'ye karşı girişilen ayaklanmaları bastırdı.Anzavur Ayaklanması,Çopur Musa Ayaklanması ile Gerede ve Yozgat isyanlarını bastıran Çerkez Ethem'in isyancıları yargılamadan derhal infaz etmesi TBMM üyeleri ve İstiklal Mahkemeleri tarafından onaylanmıyordu.

1920 yılının sonunda 20. Kolordu ve Komutanı Ali Fuat Paşa ile birlikte Gediz Muharebeleri'ne katıldı ve TBMM kuvvetleri,Gediz'i geri alarak,İzmir'in işgalinden sonra ilk defa Yunanlıların işgal ettikleri bir bölgeden geri çekilmelerini sağladılar.
Gediz Muharebelerinden
hemen sonra Albay İsmet İnönü'nün Garp Cephesi komutanı tayin edilip, kendi kuvvetlerini kuşatmasına tepki olarak TBMM'ye çektiği ağır ifadelerle dolu telgraf sonrası "vatan haini" ilan edilince, emrindeki birliklerin önemli bir kısmını teçhizatlarıyla birlikte TBMM kuvvetlerine teslim ederek, kendisine bağlı yaklaşık 40 adamıyla birlikte Yunanistan üzerinden Almanya'ya giderek tedavi oldu. Daha sonra oradan da Ürdün'e geçti ve 1950 yılında Amman'da vefat etti.

Derhal İnfaz'a bende katılmam ama bence Albay İsmet İnönü'nün yaptığı fırsatçılıktan başka birşey değildi Çerkez Ethem Kahramandır.Ama bir okadarda zafer sarhoşudur ve zafer sarhoşluğu yüzünden vatan haini olarak adlandırılmıştır.

Arkadaşım çok güzel anlatmışsın. sana sonuna kadar katılıyorum.Etheme şuan hain diyenlerin hepsi bir gün ne kadar yanıldıklarını anlayacaklar.Kendilerini perişan edecekler ve bunu şimdi öğrenirseniz iyi edersiniz çünkü çerkez ethem hain değil buna adım kadar eminim.Yok bazı arkadaşlarımız rütbe istemişmiş filan bunlar yalandan ibaret.Atatürk istediğin rütbeyi alabilirsin demiş hatta başkumandanlığı bile çünkü kurtuluş savaşında askeri başarıları atatürkten daha çok ve meclisde de atatürkten daha çok yandaşı vardı.ethem ise atanın kendisine vereceği rütbeyi taşımak onurdur demiştir ve savaşta atatürkün daha iyi olacağnı söylemiş.ve bunu kabullenemeyen bazı çevreler(basta ismet bey)ethemi harcamışlardır.ve adını haine çıkarmışlardır.o yunanlıların yanına geçmemiş sadece geçiş izni istemişti.yunanlılar izin verdi çünkü kurtuluş savaşının en büyük komutanlarından biri ülkeden ayrılıyordu.Ethemin bu davranışı kardeş kanı dökmekten daha onurlu istiklal mahkeelerine sığınmaktan daha güvenliydi.Çerkez ethem hakkında herhangi bir soruya açığım sorabilirler size söylüyorum gerçek bir halk kahramanı na hain demek çok büyük ve taşınamaz bir vebaldir.Söylediklerimin hepsi doğrudur çünkü ben ÇERKEZ ETHEMİN 4.KUŞAK AKRABASIYIM.

Ethemin bir sözü ile bitireyim
lozandan sonra 150'lik listeye alınmış ve af edilmişti.o dönmeyenler arasındaydı ve olayın ardından tarihe geçen sözü söylemiştir“Suçlular affedilmeyi kabul eder, ben suçlu değilim. Aziz vatan için herkesten önce yola çıktım, mevki ve şeref düşünmedim. Bu durumda dönmektense iftiraya uğramış bir mağdur olarak ölmeyi tercih ederim. Bugün dahi sebeplerini bilmediğim için izahtan mahrum olduğum sebeplerle memleketim, vatandaşlarım ve tarih huzurunda ihanetle tescil edilmiş durumdayım. Kesinlikle ithamların ağır mesuliyetine layık bir günahkar değilim; fakat gerçekleri tarafsız bir mahkeme huzurunda izah edebilecek miyim? Hayır. O halde gurbette devam edecek ve gurbette öleceğim. Ta ki akıbetim günün birinde o ilk günlerin tarihini yazmak isteyen kimselerin dikkatini çeksin ve meseleyi baştan sona ele alsınlar. Belki çok hatalarım olduğunu, fakat asla vatan haini olmadığımı tespit etsinler.”

Alıntı:
feelmebaby11´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yuh artık o kadarda abartma
abrtma diyenler gitsin gerçekten tarafsız tarih kitaplarına baksın internette belgeseli var izlesinler lütfen araştırmadan konuşmayın çok büyük yükaltına giriyorsunuz

"Beni ihanetle itham edenlere soruyorum: Ben ne zaman, hangi tarihte ve mevzide esasen müdafaa ettiğim cepheden bir adım dönmüşümdür, bir tek kardeş kanı dökmüşümdür?" Çerkes Ethem

YAKIN TARİH YAZARLARI ÇERKES ETHEM HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR ?
Çerkes Ethem'in yasal olarak AFFI sözkonusu değildir, zaten bu karar TBMM tarafından alınmıştır.Türkiye'ye dönmesi istendiğinde ki;
“Herkesin beni hain bildiği memleketime af yoluyla dönmem, ihaneti kabul etmem demektir, hakkımdaki gerçeği umuyorum ki, tarihçiler yazacaktır.”Sözleri, kendisinin ne kadar "son vatan"ına düşkün olduğunun ve onurlu bir şekilde memleketine dönmek istediğinin en somut ifadesidir.
Yakın tarih yazarları bu konudaki kararını vermiştir;
PROF DR. MÜMTAZER TÜRKÖNE;21-9-2006 ZAMAN GAZETESİ
………Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında Çerkes Ethem’in payını kimse inkâr edemez. Öyleyse bir borcu yerine getirmeli; tarihimizle barışmak adına bu adamın itibarını iade etmeliyiz.
…………Tıpkı Enver Paşa’nın mezarının İstanbul’a nakledilmesi gibi, Çerkes Ethem’den kalanlar da Amman’dan Türkiye’ye getirilmeli ve Bandırma’da bir anıtmezara defnedilmelidir.
……...Bu eski yaranın sarılması da, Çerkes Ethem’in şahsında Millî Mücadele’nin ateşten günlerinde “son vatan”ı savunanlara, sonrasında yolları ayrı düşmüş olsa da itibarlarının iade edilmesiyle mümkündür.
AVNİ ÖZGÜREL RADİKAL GAZETESİ
Çerkes Ethem, “Elinin altında hayli maddi kaynak olmasına rağmen Yunanlılara teslim olma kararını verdiğinde cebindeki üç-beş kuruş dışında yanına bir şey almadı. Nitekim Atina'ya götürülüp tedavisine Almanya'da devam edilmesi kararı üzerine oradan ayrıldığında günlerce pekmeze ekmek banarak karnını doyurmaya çalıştığını da biliyoruz.”
“Şurası kesindir ki Ethem'e 'Çerkes' lakabını takan İsmet Paşa'dır. Kendisine sorulduğunda bunu 'övgü' olarak kullandığını söyler; ama Ethem öyle anılmaktan rahatsızdır: "Hepimiz Osmanlı'ydık... Eğer milliyet ve ırk tefriki yapılmaya kalkışılsaydı bu vatanda seceresi karışmamış kim kalırdı."
“Ethem'in Yozgat isyanlarını büyük bir maharet ve süratle bastırması da onu aynı yerde daha önce başarısız olmuş bazı kumandanların kıskançlık ve rekabet hislerine hedef haline getirdi.”
“Ancak Milli Mücadele şekillenmeye başladığında bir gelişme oldu ve Mustafa Kemal'in yakın çevresinde değişiklik yaşandı. Lider yola birlikte çıktığı kişilerden ayrıldı, mücadeleye sonradan hatta bir bakıma fazlaca inanmadan- katılan 'emir/kumanda adamları' ön plana geçti. Bu değişimin Mustafa Kemal'in arzusu olmaktan çok 'yeni gelenlerin manevrası' olduğu yolunda işaretler var.”
PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
TBMM meclisi daha Ankara da çalışmaya başlamadan önce, Salihli cephesinde Yunan ilerlemesinin durdurulması ve İç ayaklanmaların bastırılmasında fevkalede önemli hizmetleri vardır. Hatta hiç abartmadan şunu söyleyebiliriz ki, Eğer Çerkes Ethem ve onun kuvvetleri olmasa idi, Ulusal Kurtuluş mücadelesi başlamadan ortadan kaldırılabilirdi.
KAYNAK;Çerkes Ethem Belgeseli
YAVUZ BAHADIROĞLU TARİHÇİ
….Çerkes Ethem’in yok edilmesine karar verilmişti de, formül aranıyordu aslında. Çerkes Ethem’de kendini feda etmemek için direniyordu…
…Burada Çerkes Ethem in davranışını, hıyanetle değil olsa olsa, bir büyük fedakarlık, kendi varlığını feda eden bir oluşum olarak değerlendirmek olduğuna inanıyorum.
MUHİTTİN NALBANTOĞLU
Çerkes Ethem çok büyük bir vatansever, kurtuluş savaşının ilk günlerini düşünün, bir tek kişiye ihtiyaç duyulduğu günlerde, bu adam Yunanlıları sahillere çakılı bırakıyor, Anadolu ya bırakmıyor.
İSMET BOZDAĞ TARİHÇİ
….Nerede bir yangın varsa oraya yetişen bir Çerkes Ethem kuvvetleri vardı….
… Batı cephesi komutanlığına atanan İsmet İnönü nün ilk işi Çerkes Ethemin ünvanını değiştirmek olmuştur.
CEMAL KUTAY
…..Mondros mütarekesinden sonra ta meclisin kurulmasına kadar, ne Erzurum kongresinde, ne Balıkesir kongresinde, ne Alaşehir, ne Sivas kongresinde bulunmamış insanlar, İstanbul un işgalinden sonra sığınacak yerleri kalmadığı için, mecbur kaldılar Anadolu ya geldiler. Mücadele bunun mücadelesidir. Milli mücadelede öncekiler ve sonrakiler mücadelesidir…..
…. Ethem iki şık arasında tercihe mecbur bırakılmıştır; Ya üzerine sevk edilen askerlere karşı koyacak kardeş kanı dökülecektir, veyahutta bırakıp gidecektir. Nereye gidebilir? Yunana. Hayır en büyük tarihi hakikat şimdi size söyleyeceklerimdir. Ethem Yunan a iltica etmemiştir.Ethem geciş hattı istemiştir.
…..İnsanlara Hain demek kolay,kaldiki kendini müdafa etme hakkından mahrumsun, Kahraman demekte kolay, çünkü kimse kendisine kahraman denilmesini tekzip etmez. Bizim milli mücadelemiz kronolojisi sıhhatle yazılmamış olan bir buhran dönemidir. Ethem yayına kimseyi almadan gitmiştir, ve yanındakiler gelelim diye dayatmışlardır, dövüşelim demişlerdir, ikisini de reddetmiştir. Bir kulübesi bile olmayan bir nehir kıyısında kalbi duran bir adamın, layık olmadığı halde hain damgasıyla damgalanması vicdanları rahatsız etmektedir.
PROF DR. MİM KEMAL ÖKE
…..Merkezi otoritenin Çerkes Ethem den sıkıntı duyması kaçınılmazdı, çünkü Anadolu da sadece bir milli direniş, sadece bir kuvayi milliye hareketi değil, bunun yanı sıra bir liderlik döğüşü de veriliyordu.İşte bu çerçevede Çerkes Ethem in büyümesi halk arasında muazzam bir kahraman olarak her girdiği yerde alkışlarla karşılanması, bazı kişileri tedirginliğe sevk etmiştir. İsmet İnönü nün her zamanki tavrıyla Çerkes Ethem ve ağabeyleri aleyhinde bazı propagandalarda bulunduğunu da söyleyebiliriz…..
…İşte bu çerceve içinde Çerkes Ethem arkadaşları ile, Yunan ordusu ve Türk Ordusu arasında kalır İşte orada o önemli kavşakta, bir ikilem içindedir. Ne yapacaktır? İşte bu Yiğit Adam saflarında döğüştüğü Anadolu insanıyla kılıç kılıça gelmekten çekinerek, Yunanlılarla görüşerek sadece bir çıkış noktası istemiştir. Anadolu daki mücadeleyi akamete uğratmamak ve bir savaşa dönüştürmemek için yurtdışına gitmek için bir geçit noktası istemiştir.Hatta arkadaşlarına döner derki; Siz silahlarınızı bırakıp Kuvayi Milliyeye döneceksiniz, onlarla birlikte savaşacaksınız.
satsan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 17-08-2011, 16:31   #19 (permalink)
Üye
Yasal UyarıFullOyun
Bağımlılık Yapabilir!

ozkann05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilgiler
Konular: 17
Karizma
Rep Gücü : 155
Rep Puanı : 811
Rep Seviyesi : ozkann05 is a splendid one to beholdozkann05 is a splendid one to beholdozkann05 is a splendid one to beholdozkann05 is a splendid one to beholdozkann05 is a splendid one to beholdozkann05 is a splendid one to beholdozkann05 is a splendid one to behold
Oyun Birinciliklerim

Alıntı:
johny bravo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
dostum maalesef bir çok şeyi bilmiyorsun çerkez ethem hakkında bir çok şey uydurma çünkü o halkın kahramanıydı we bunu çekemeyenler wardı ayrıca çerkez ethem genelkurmay başkanı olacaktı ama ismet inönü yapılınca oda bunu kaldıramadı we ülkeden gitti kardeş kanı akıtmadı

Ben mi bilmiyorum:) Birde üstüne çetkez ethem hakkında uydurma diyosun.Kadir Misiroğlu,Yalçın Küçük gibi(daha da sayabilirim) bunlar gibi sizlerde mi resmi tarih yalan konuşuyor diyosunuz.VAy bee.Açın biraz kitap okuyun sadece hayır çerkez ethem ülkeyi satmadı o halk kahramanıydı demekle olmuyor bu işler birazda bilgilerinizi ortaya dokun.Ben yazdığımın hepsine kaynak gösterebilirim ve doğrudurda.Hatta ben oraya yumuşatarak yazdım.Çerkez Ethem yine diyorum Ege Bölgesinde Ermeni ve Rum çetelerine karşı büyük işler yapmıştır.Ama daha sonra zivanadan çıkmış bir şekilde etrafındaki herkese saldırmıştır.Daha sonra da Yunanlıların tarafına geçip bizim için canınıi,kolunu,bacağını veren gazi ve şehitlere mermi sıkmıştır.Arkadaşlar biraz konuşurken sadece kahramandı,haindi demeyin lütfen iyisini,kötüsünü karşılaştırın daha sonra damga basın.Ben çooook eskiden tarih öğretmenin dediği bir lafı yazıyım

"Eğer birşey biliyorsan kalk konuş,eğer birşey bilmiyorsan sus,otur adam sansınlar" derdi.
ozkann05 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla
Alt 17-08-2011, 16:35   #20 (permalink)
Üye
Yasal UyarıFullOyun
Bağımlılık Yapabilir!
Bilgiler
Konular: 3
Karizma
Rep Gücü : 177
Rep Puanı : 2392
Rep Seviyesi : Korkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond reputeKorkusuz_Türk has a reputation beyond repute
Oyun Birinciliklerim

O bir haindir. Komutanının emrini dinlemeyip düşmana sığınmıştır.

Komutan : MUSTFA KEMAL ATATÜRK
Korkusuz_Türk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Alıntı ile Cevapla

Tags
Çerkez, ethem, kimdir

Seçenekler
Stil