Full Torrent Oyun indir - Powered by vBulletin                                                                                             "
Sayfa 1/3 123 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  mert_1925_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  140
  Konular
  3
  Tecrübe Puanı
  302
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 0/0
  Given: 0/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Mafia 2 gta 4 oyunları direksiyon ile oynama

  1. Gerekli dosyalar:

  Kullanacağımız emulator programı: TocaEdit Xbox 360 Controller Emulator. Bu emulator yardımı ile direksiyonumuz oyun tarafından Xbox 360 gamepad olarak algılanacak. Program sürekli olarak güncelleniyor. Özellikle Mafia II ile hızlı bir güncelleme süreci içine girdi. Yüklediğim sürüm 2.0.2.84 Beta 2. Proje sayfası: http://code.google.com/p/x360ce/

  http://r.a.p.i.d.s.h.a.r.e.com/files...Direksiyon.rar ( r.a.p.i.d.s.h.a.r.e aradaki noktaları kaldırın ).

  Yukarıdaki .rar dosyasını indirdiğinizde içinde dört adet dosya göreceksiniz:

  • x360ce.exe
  • x360ce.ini
  • xinput1_3.dll
  • XInputTest.exe

  bu dosyaları X:\Oyunun Kurulu Olduğu Dizin\Mafia II\pc klasörünün içine atıyoruz. Şimdi bu dosyaların ne işe yaradığına bakalım.

  x360ce.exe : Ayarlarımızı ve testlerimizi yapabileceğimiz arayüz dosyası. Oyun açıkken çalışması gerekmiyor. Oyuna girmeden önce mutlaka kapatın. İşlemci kullanımı yüksek.  XInputTest.exe : Yalnızca testlerimizi yapabileceğimiz bir başka (eski) arayüz dosyası. Doğru sonuçlar verdiği için tercih ediyorum. Oyun açıkken çalışması gerekmiyor. Oyuna girmeden önce kapatın.  x360ce.ini : Ayarlarımızın tutulduğu/kaydedildiği yapılandırma dosyası. "x360ce.exe" dosyası yardımı ile de bu dosyayı düzenlemek mümkün. Ancak doğrudan bu dosyayı bir metin editörü ile (Notepad gibi) açarak düzenlemeyi tercih ediyorum. "x360ce.exe" bu dosyaya kaydederken ilgili ayarın yanına aldığımız (# ile başlayan) notlarımızı siliyor. INI dosyamızın yedeğini aldıktan sonra sadece deneme yanılma yöntemi ile tuş ayarlarımızı öğrenmek amaçlı olarak "x360ce.exe" dosyasını kullanmanızı tavsiye ederim.

  xinput1_3.dll : Oyun tarafından direksiyonumuzun algılanması için gerekli dosya.
  2. Direksiyon Seti Ayarları:

  a) Mafia II oyunu için Logitech Profiler ı açarak Profile > New ile yeni bir profil oluşturuyoruz.  b) Mafia II profili seçili iken Edit > Specific Game Settings diyerek "Report Combined Pedals" ı işaretleyin. Burası önemli. Aksi halde pedallarınız sağlıklı çalışmayacaktır. Diğer değerleri keyfinize göre değiştirebilirsiniz. Ancak aşağıdaki değerleri kullanmanız tavsiye ederim. Çok geniş bir direksiyon açısı aksiyon sahnelerinde işinizi zorlaştıracaktır. 175-200 derece arası iyi bence.

  Direksiyon setleri için Force Feedback desteği alamadığımız için Force Feedback değerleri ile oynamamız bir şey ifade etmiyor. Centering Spring (Direksiyonun Kendini Toplaması) ise oyunun kendi profilinden (alttaki resim) değil de, Global Device Settings'ten ayarlandığında etkili oluyor. %30 değeri yumuşak, %50 hafif sert. O dönemdeki arabalarda hidrolik direksiyon olmadığını düşünürsek %50 değeri daha gerçekçi oluyor sanırım. Ben %30 tercih ediyorum şahsen.  c) Mafia II profili seçili iken Steering Wheel > Axis Properties i açıyoruz. Burada Sensitivity (Hassaslık) değeri varsayılan olarak %50 olarak geliyor. Bu değeri %100 yaparak direksiyonumuzun hassasiyetini, tepkisini artırıyoruz. Yaptığım denemelerde bu ayarın gerçekten sürüşe olumlu katkısını gördüm. Tabi bu Mafia II için geçerli. Diğer oyunlarda olumsuz katkısı da olabilir. Deneyip görmek, tecrübe etmek lazım.  d) XInputTest.exe ve x360ce.exe ile pedalları ayarlarken/deneme yaparken Options > Global Device Settings altında "Report Combined Pedals" seçeneğini tıklamayı unutmayın. Direksiyonu test ederken de yine burdan direksiyon açısını Mafia II profilinizle aynı yapın. Aksi halde oyundaki tepkileri alamayacak, ayarlama veya testiniz başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Test ve ayarlamalarınız bittiğinde bu değerleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.


  3. Yapılandırma Dosyası (x360ce.ini) Ayarları:

  İndirmiş oldğunuz x360ce.ini dosyası G25 için gerekli ayarlar ile geliyor. Burada anlatacaklarım daha çok diğer direksiyon setlerine sahip arkadaşların, işin mantığını kavramaları ve bu ayarları kendi setlerine uygulayabilmeleri içindir. G25 sahipleri de elbette kendi özelleştirmelerini yapabilirler.

  G25 için atadığımız fonksiyonlar şu şekilde:  Yapılandırma dosyamız (x360ce.ini) içerisindeki özelliklerin daha net anlaşılması için oyun içinden aldığımız şu ekran görüntüsünü kullanalım.  Resimde Xbox 360 gamepad in her bir kontrol düğmesine karşılık gelen, yapılandırma dosyasındaki özellik turuncu ile yazıldı. Şimdi bunları yapılandırma dosyamızdaki özellik ve değerleri ile açıklayalım.

  Öncelikle yapılandırma dosyamızdaki özelliklerin şu farklı değerleri alabildiğini söylemeliyiz. Bunlar:

  • Buttons: Setimiz üzerindeki düğmeler, kulakçıklar
  • Axes: Direksiyon
  • Sliders: Pedallar (Gaz, Fren, Debriyaj)
  • DPads: Yön tablası (POV)

  x360ce.ini yapılandırma dosyası içinde dört adet kontrol aygıtı için [PAD1], [PAD2], [PAD3], [PAD4] ayarlar mevcut. Bizim aygıtımız [PAD1] ve altındaki ayarlardan en önemlileri veya izah gerektirdiğini düşündüklerim şunlar:

  Left Analog X:1 - Sol çubuğun x eksenindeki yani sağa ve sola hareketi. Direksiyonumuz için gerekli olan hareketi de işte tam bu özellik/kontrol sağlıyor.

  x360ce.exe dosyasını çalıştırdığımızda Controller1 altındaki son sekmede direksiyon setimizin adını göreceğiz. O sekmeye tıklayalım. Bu sekmeye ileriki açıklamalarda Direksiyon Setimiz Sekmesi denilecektir. Axes, Buttons, D-Pad şeklinde değerler göreceğiz. Bu değerler direksiyon setimizin sahip olduğu özellikleri veriyor. Örneğin G25 için Axes:5 Buttons:19 D-Pad:1 değerleri görünüyor. Left Analog X bir axis özelliği olduğundan buraya 1'den 5'e kadar bir değer girmem gerekiyor. 1 değeri G25 için çalışan değer. Bunu kendi setiniz için deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz.

  Sol çubuğu Axes (Direksiyon) ile yönetebileceğimiz gibi, istersek Sliders (Pedallar) ile de yönetebiliriz. Bir başka deyişle oyunda direksiyonu gaz pedalı ile sağa ve fren pedalı ile sola çevirmek mümkün. Bu her ne kadar sağlıklı bir sürüş sağlamayacak ve saçma olsa da yalnızca işin mantığını göstermek amacıyla bunu nasıl yapacağımızı açıklayalım. Örneğin buradaki 1 değeri, 1. Axis yani direksiyonumuz/direksiyon simidimiz. s1 ise 1. Slider ı (pedal) temsil ediyor. Left Analog X=1 yerine yapılandırma dosyamızda Left Analog X=s1 yazalım ve XInputTest.exe dosyamızı çalıştıralım. Gaz pedalına bastığınızda Left Analog çubuğunun sola hareket ettiğini göreceksiniz. Bu oyunda direksiyonu sola çevirdiğiniz anlamına geliyor. Fren pedalına bastığımızda ise Left Analog çubuğu sağa hareket edecektir. Bu sefer diresiyonu sağa çevirdik. Ama bir sorun var. Gaz pedalı sağda ve biz pedala bastığımızda Left Analog (yani burada direksiyonumuz) sola hareket ediyor. Oysa biz tersimiz dönmesin diye sağdaki pedala basınca direksiyonun sağa ve soldakine basınca da sola dönmesini istiyoruz. İşte bu nedenle Slider değerimizi s1 yerine s-1 yapalım ve kaydedelim. Burada kullandığımız "-" eksi değeri Slider ın yönünü tersine çevirecektir. Açık olan XInputTest.exe dosyasını kapatıp yeni değerleri alması için tekrar çalıştıralım. Bu sefer sağ pedal bastığımızda Left Analog çubuğunun sağa ve sol pedala bastığımzda ise sola hareket ettiğini göreceğiz.

  Left Analaog Y:7 - Direksiyonumuz için yukarı ve aşağı hareket söz konusu olmadığından 7 değeri ile devre dışı bırakıyoruz.

  Right Analog X=7 ve Right Analog Y=7 - Sağ çubuğun x ve y eksenindeki hareketi. Kullanmayacağımız için 7 değeri ile devre dışı bırakıyoruz.

  D-pad POV=1 - Direksiyon Setimiz Sekmesindeki D-Pad:1 değeri 1 adet D-pad imiz olduğunu söylüyor. O nedenle buraya yazabileceğimiz tek değer 1 olacaktır.

  A=7 - B4 düğmesi. Oyunumuzda (Controller Set 2 de), Horn (Korna) gamepad in B4 düğmesine ayarlıdır. B4 düğmesinin yapılandırma dosyamızdaki karşığı A'dır. Bu nedenle Korna olarak atamak istediğimiz düğmenin değerini A'nın karşısına yazacağız. Peki o düğmenin değerini nasıl bulacağız. Direksiyon Setimiz Sekmesinde bir düğmeye bastığınızda "Buttons:" yazısının karşısında size o düğmenin değerini verecektir. Örneğin ben G25 direksiyonum üzerindeki sağ düğmeyi korna olarak atadım ve bu düğmenin değeri 7'dir. x360ce.exe dosyasındaki General sekmesinde ilgili değerleri bulup Save düğmesine tıkladığımızda da o değeri yapılandırma dosyamıza yazacaktır.

  B (B2 düğmesi), X (B1 düğmesi) ve Y (B3 düğmesi) ayarları A ile benzer şekilde yapılacak.

  Left Shoulder=8 - 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Left Shoulder=0 - Kontrol ayarlarında sürüş (DRIVING) kısmında bu tuşa atama yapılmamış. WALKING kısmında ise Cover (Siper Alma) atanmış. Siper almak için setinizden bir tuşu atayabilirsiniz. Ama WALKING de klavye kulladığımız için Ctrl yi kullanmak daha mantıklı sanırım. 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Back=17 - 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Start=19 - 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Left Thumb=0 - Sol çubuğa (Left Analog) basma işlevidir. 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Right Thumb=18 - Sağ çubuğa (Right Analog) basma işlevidir. 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz. Oyunumuzda görünümü değiştirmek (Change View) için kullanılıyor.

  Left Trigger=h1 - Sol tetik hareketi. Sliders ve Axes değeri atayabiliriz. Oyunda Brake/Reverse (Fren/Geri Vites) için kullanılıyor. s1 değerimiz 1. Slider ı (pedal) temsil ediyordu. h1 değeri ise Half Slider (Yarım Pedal) ı temsil ediyor. Logitech Profiler'da "Report Combined Pedals" seçeneği ile gaz ve fren pedallarını bir eksende birleştirdiğimiz için burada gaz ve fren için yarımşar pedal (slider) değerleri kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle fren için h1 değerini veriyoruz. Fren pedalımız 0 ile 255 değerleri arasında hareket edecektir

  Right Trigger=h-1 - Sağ tetik hareketi. Sliders ve Axes değeri atayabiliriz. Oyunda Accelerate (Gaz) için kullanılıyor. Combined Pedals ekseninin diğer yarısı için Left Trigger değerinin tersi olan h-1 değerini veriyoruz. Gaz pedalımız 0 ile 255 değerleri arasında hareket edecektir. Klavye ile oynarken bu değerlerin 0 ile 1 arasında olduğunu düşünün. Klavyede ya tam gaz veriyorsunuz, ya da hiç. Zaten fark da burada oluşuyor. İnanın arabanızla sakin sakin Empire Bay sokaklarında dolaşmanın zevki bambaşka. Oyundaki harika ayrıntıları çok daha iyi fark edebiliyorsunuz. Ayrıca yokuşta (özellikle kırmızı ışıklarda) beklerken gazı çok az verirseniz araba arkaya kaçıyor. Ve arkadan kornalar başlıyor. Gaza gerçek hayatta olduğu gibi biraz fazla yüklenmeniz lazım. Çok hoş bir ayrıntı. Bunu da ancak direksiyon seti veya gamepad ile fark edebiliyorsunuz.

  TriggerDeadzone=0 - Sol tetik (Left Trigger) için ölü bölge. 0-255 arası değer alır. Örneğin 20 değeri verdiğimizde fren pedalı 21 e kadar tepki vermeyecektir. 0 değeri ile anında tepki verecektir ve tercih edilen sanıırım budur.

  ControllerType=1 - Kontrol aygıtı tipi. 1 değeri Gamepad i temsil ediyor. 2 değeri Wheel yani direksiyon. Direksiyon setimiz var diye bu değeri 2 yapmayın. Aksi halde direksiyon setiniz oyun tarafından tanınmayacaktır. x360ce.exe > Advanced > Device Type bu değeri ayarlıyor.

  RightTriggerDeadZone=0 - Sol tetik (Left Trigger) için ölü bölge. 0-255 arası değer alır. Örneğin 20 değeri verdiğimizde gaz pedalı 21 e kadar tepki vermeyecektir. 0 değeri ile anında tepki verecektir ve tercih edilen sanıırım budur.

  UseForceFeedback=0 - 0 değeri ile devre dışı bırakabilir, 1 değeri ile etkinleştirebiliriz. Force Feedback giriş komutları gamepad ve direksiyon için farklı olduğundan (uzmanı öyle diyor) şu an bu özelliği kullanamıyoruz. Ve sakın ha ETKİNLEŞTİRMEYİN!.. exe hatası ile oyunun kapanmasına neden oluyor.

  Left Analog X DeadZone=0 - Bu özellik şu an geliştirme aşamasında. 0-32767 arasında değer alıyor. Direksiyondaki daha doğrusu oyundaki ölü bölge (yani direksiyonu çevirdiğimizde oyunun buna tepki vermesine kadar geçen mesafe) sorunu çözmek amacıyla konuldu. Ama şu an sorunu bu çözmüyor. Left Analog Y DeadZone, Right Analog X DeadZone, Right Analog Y DeadZone özellikleri de benzer şekilde...

  Left Analog X Center=3276 - 0-32767 arasında değer alıyor. Dead zone (ölü bölge) sorununu bu özellik ile aşıyoruz. Mafia II'de direksiyonu sağa veya sola çevirdiğimizde %10 luk bir çevirme alanı içinde hiç bir tepki alamıyoruz, daha doğrusu alamıyorduk. Aracımız sağa veya sola tepki vermiyordu. Aracı kontrol etmek gerçekten güçleşiyordu. İşte şimdi bu yeni özellik sayesinde direksiyonun hareketlerine anında tepki alabiliyoruz. Girdiğimiz 3276 değerinin limit değer olan 32767'nin %10'u olduğuna dikkatinizi çekerim.
  4. Uyarılar ve Oyunu Çalıştırma:

  1) Oyun tarafından direksiyon setimizin tanınması için x360ce.exe dosyasını çalıştırıp yalnızca Save düğmesine tıklayıp dosyayı kapatın. Böylece yalnızca gerekli olan ProductName, ProductGUID ve InstanceGUID değerleri indirmiş olduğumuz (.rar dosyası içindeki) x360ce.ini dosyamıza yazılacaktır.

  2) Yukarıda belirttik ama burası çok önemli. x360ce.ini dosyasındaki ControllerType değeri mutlaka 1 olmalıdır. Aksi halde direksiyon setiniz oyun tarafından tanınmayacaktır.

  3) Logging açık ise kapatın. Oyunu yavaşlatıyor. Log=0 olarak kalsın.

  4) x360ce.ini dosyasında yaptığınız her değişikliğin etkin olması için oyunu (açıksa kapatıp) yeniden çalıştırmalısınız.

  5) x360ce.exe ve XInputTest.exe dosyalarının oyun açıkken çalışması gerekmiyor. Oyuna girmeden önce mutlaka bunları açık ise kapatın.

  6) Oyunu çalıştırın. Emulatörün yüklendiğini belirten bir uyarı sesi alacaksınız. Bu sesi almak istemiyorsanız x360ce.ini dosyasındaki UseInitBeep değerini 0 yapın.

  7) MafiaII_Direksiyon.rar dosyası içinde gelen yapılandırma dosyası oyundaki CONTROLLER SET 2 için düzenlendi. Oyun içinde Main Menu > Options > Controls > Customize Controller dan CONTROLLER SET 2 yi seçebilirsiniz. Set 1 le arasındaki fark sadece Horn (A) ve Turn Speed Limiter On/Off (X) tuşlarının yerlerinin farklı olması. Bu tuşları düzenleyip CONTROLLER SET 1 i de seçebilirsiniz.

  8) Klasik arabanızla Empire Bay şehrinde iyi gezintiler dilerim.

  Not: Bu rehberi Mafia II için hazırladık. Ancak yukarıda yapılan ayrıntılı açıklamalar ışığında GTAIV gibi TPS oyunlarında da çok işe yarayacağı düşüncesindeyim. GTAIV'te de direksiyon desteği yok diye biliyorum. Görüş ve tavsiyelerinizi eksik etmeyin lütfen. Hep birlikte daha iyi ayarlarla daha keyifli sürüşler yapalım. Kolay gelsin...
  5. Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri:

  Sorun: "Application has failed to start because MSVCR100.dll was not found." veya "MSVCR100.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı." hatası alıyorum.

  Çözüm: Sisteminizde "Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package" eksik olduğundan, sisteminize uygun olan paketi indirip kurmalısınız. 64-bit Windows kullanıcılarının her iki paketi paketi de indirip kurmaları gerekiyor.

  Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86) - 32-bit İşletim Sistemleri için :
  http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=a7b7a05e-6de6-4d3a-a423-37bf0912db84

  Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x64) - 64-bit İşletim Sistemleri için :
  http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyID=bd512d9e-43c8-4655-81bf-9350143d5867

  Alıntı mert_1925_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  1. Gerekli dosyalar:

  Kullanacağımız emulator programı: TocaEdit Xbox 360 Controller Emulator. Bu emulator yardımı ile direksiyonumuz oyun tarafından Xbox 360 gamepad olarak algılanacak. Program sürekli olarak güncelleniyor. Özellikle Mafia II ile hızlı bir güncelleme süreci içine girdi. Yüklediğim sürüm 2.0.2.84 Beta 2. Proje sayfası: http://code.google.com/p/x360ce/

  http://r.a.p.i.d.s.h.a.r.e.com/files...Direksiyon.rar ( r.a.p.i.d.s.h.a.r.e aradaki noktaları kaldırın ).

  Yukarıdaki .rar dosyasını indirdiğinizde içinde dört adet dosya göreceksiniz:

  • x360ce.exe
  • x360ce.ini
  • xinput1_3.dll
  • XInputTest.exe
  bu dosyaları X:\Oyunun Kurulu Olduğu Dizin\Mafia II\pc klasörünün içine atıyoruz. Şimdi bu dosyaların ne işe yaradığına bakalım.

  x360ce.exe : Ayarlarımızı ve testlerimizi yapabileceğimiz arayüz dosyası. Oyun açıkken çalışması gerekmiyor. Oyuna girmeden önce mutlaka kapatın. İşlemci kullanımı yüksek.  XInputTest.exe : Yalnızca testlerimizi yapabileceğimiz bir başka (eski) arayüz dosyası. Doğru sonuçlar verdiği için tercih ediyorum. Oyun açıkken çalışması gerekmiyor. Oyuna girmeden önce kapatın.  x360ce.ini : Ayarlarımızın tutulduğu/kaydedildiği yapılandırma dosyası. "x360ce.exe" dosyası yardımı ile de bu dosyayı düzenlemek mümkün. Ancak doğrudan bu dosyayı bir metin editörü ile (Notepad gibi) açarak düzenlemeyi tercih ediyorum. "x360ce.exe" bu dosyaya kaydederken ilgili ayarın yanına aldığımız (# ile başlayan) notlarımızı siliyor. INI dosyamızın yedeğini aldıktan sonra sadece deneme yanılma yöntemi ile tuş ayarlarımızı öğrenmek amaçlı olarak "x360ce.exe" dosyasını kullanmanızı tavsiye ederim.

  xinput1_3.dll : Oyun tarafından direksiyonumuzun algılanması için gerekli dosya.
  2. Direksiyon Seti Ayarları:

  a) Mafia II oyunu için Logitech Profiler ı açarak Profile > New ile yeni bir profil oluşturuyoruz.  b) Mafia II profili seçili iken Edit > Specific Game Settings diyerek "Report Combined Pedals" ı işaretleyin. Burası önemli. Aksi halde pedallarınız sağlıklı çalışmayacaktır. Diğer değerleri keyfinize göre değiştirebilirsiniz. Ancak aşağıdaki değerleri kullanmanız tavsiye ederim. Çok geniş bir direksiyon açısı aksiyon sahnelerinde işinizi zorlaştıracaktır. 175-200 derece arası iyi bence.

  Direksiyon setleri için Force Feedback desteği alamadığımız için Force Feedback değerleri ile oynamamız bir şey ifade etmiyor. Centering Spring (Direksiyonun Kendini Toplaması) ise oyunun kendi profilinden (alttaki resim) değil de, Global Device Settings'ten ayarlandığında etkili oluyor. %30 değeri yumuşak, %50 hafif sert. O dönemdeki arabalarda hidrolik direksiyon olmadığını düşünürsek %50 değeri daha gerçekçi oluyor sanırım. Ben %30 tercih ediyorum şahsen.  c) Mafia II profili seçili iken Steering Wheel > Axis Properties i açıyoruz. Burada Sensitivity (Hassaslık) değeri varsayılan olarak %50 olarak geliyor. Bu değeri %100 yaparak direksiyonumuzun hassasiyetini, tepkisini artırıyoruz. Yaptığım denemelerde bu ayarın gerçekten sürüşe olumlu katkısını gördüm. Tabi bu Mafia II için geçerli. Diğer oyunlarda olumsuz katkısı da olabilir. Deneyip görmek, tecrübe etmek lazım.  d) XInputTest.exe ve x360ce.exe ile pedalları ayarlarken/deneme yaparken Options > Global Device Settings altında "Report Combined Pedals" seçeneğini tıklamayı unutmayın. Direksiyonu test ederken de yine burdan direksiyon açısını Mafia II profilinizle aynı yapın. Aksi halde oyundaki tepkileri alamayacak, ayarlama veya testiniz başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Test ve ayarlamalarınız bittiğinde bu değerleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.


  3. Yapılandırma Dosyası (x360ce.ini) Ayarları:

  İndirmiş oldğunuz x360ce.ini dosyası G25 için gerekli ayarlar ile geliyor. Burada anlatacaklarım daha çok diğer direksiyon setlerine sahip arkadaşların, işin mantığını kavramaları ve bu ayarları kendi setlerine uygulayabilmeleri içindir. G25 sahipleri de elbette kendi özelleştirmelerini yapabilirler.

  G25 için atadığımız fonksiyonlar şu şekilde:  Yapılandırma dosyamız (x360ce.ini) içerisindeki özelliklerin daha net anlaşılması için oyun içinden aldığımız şu ekran görüntüsünü kullanalım.  Resimde Xbox 360 gamepad in her bir kontrol düğmesine karşılık gelen, yapılandırma dosyasındaki özellik turuncu ile yazıldı. Şimdi bunları yapılandırma dosyamızdaki özellik ve değerleri ile açıklayalım.

  Öncelikle yapılandırma dosyamızdaki özelliklerin şu farklı değerleri alabildiğini söylemeliyiz. Bunlar:

  • Buttons: Setimiz üzerindeki düğmeler, kulakçıklar
  • Axes: Direksiyon
  • Sliders: Pedallar (Gaz, Fren, Debriyaj)
  • DPads: Yön tablası (POV)
  x360ce.ini yapılandırma dosyası içinde dört adet kontrol aygıtı için [PAD1], [PAD2], [PAD3], [PAD4] ayarlar mevcut. Bizim aygıtımız [PAD1] ve altındaki ayarlardan en önemlileri veya izah gerektirdiğini düşündüklerim şunlar:

  Left Analog X:1 - Sol çubuğun x eksenindeki yani sağa ve sola hareketi. Direksiyonumuz için gerekli olan hareketi de işte tam bu özellik/kontrol sağlıyor.

  x360ce.exe dosyasını çalıştırdığımızda Controller1 altındaki son sekmede direksiyon setimizin adını göreceğiz. O sekmeye tıklayalım. Bu sekmeye ileriki açıklamalarda Direksiyon Setimiz Sekmesi denilecektir. Axes, Buttons, D-Pad şeklinde değerler göreceğiz. Bu değerler direksiyon setimizin sahip olduğu özellikleri veriyor. Örneğin G25 için Axes:5 Buttons:19 D-Pad:1 değerleri görünüyor. Left Analog X bir axis özelliği olduğundan buraya 1'den 5'e kadar bir değer girmem gerekiyor. 1 değeri G25 için çalışan değer. Bunu kendi setiniz için deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz.

  Sol çubuğu Axes (Direksiyon) ile yönetebileceğimiz gibi, istersek Sliders (Pedallar) ile de yönetebiliriz. Bir başka deyişle oyunda direksiyonu gaz pedalı ile sağa ve fren pedalı ile sola çevirmek mümkün. Bu her ne kadar sağlıklı bir sürüş sağlamayacak ve saçma olsa da yalnızca işin mantığını göstermek amacıyla bunu nasıl yapacağımızı açıklayalım. Örneğin buradaki 1 değeri, 1. Axis yani direksiyonumuz/direksiyon simidimiz. s1 ise 1. Slider ı (pedal) temsil ediyor. Left Analog X=1 yerine yapılandırma dosyamızda Left Analog X=s1 yazalım ve XInputTest.exe dosyamızı çalıştıralım. Gaz pedalına bastığınızda Left Analog çubuğunun sola hareket ettiğini göreceksiniz. Bu oyunda direksiyonu sola çevirdiğiniz anlamına geliyor. Fren pedalına bastığımızda ise Left Analog çubuğu sağa hareket edecektir. Bu sefer diresiyonu sağa çevirdik. Ama bir sorun var. Gaz pedalı sağda ve biz pedala bastığımızda Left Analog (yani burada direksiyonumuz) sola hareket ediyor. Oysa biz tersimiz dönmesin diye sağdaki pedala basınca direksiyonun sağa ve soldakine basınca da sola dönmesini istiyoruz. İşte bu nedenle Slider değerimizi s1 yerine s-1 yapalım ve kaydedelim. Burada kullandığımız "-" eksi değeri Slider ın yönünü tersine çevirecektir. Açık olan XInputTest.exe dosyasını kapatıp yeni değerleri alması için tekrar çalıştıralım. Bu sefer sağ pedal bastığımızda Left Analog çubuğunun sağa ve sol pedala bastığımzda ise sola hareket ettiğini göreceğiz.

  Left Analaog Y:7 - Direksiyonumuz için yukarı ve aşağı hareket söz konusu olmadığından 7 değeri ile devre dışı bırakıyoruz.

  Right Analog X=7 ve Right Analog Y=7 - Sağ çubuğun x ve y eksenindeki hareketi. Kullanmayacağımız için 7 değeri ile devre dışı bırakıyoruz.

  D-pad POV=1 - Direksiyon Setimiz Sekmesindeki D-Pad:1 değeri 1 adet D-pad imiz olduğunu söylüyor. O nedenle buraya yazabileceğimiz tek değer 1 olacaktır.

  A=7 - B4 düğmesi. Oyunumuzda (Controller Set 2 de), Horn (Korna) gamepad in B4 düğmesine ayarlıdır. B4 düğmesinin yapılandırma dosyamızdaki karşığı A'dır. Bu nedenle Korna olarak atamak istediğimiz düğmenin değerini A'nın karşısına yazacağız. Peki o düğmenin değerini nasıl bulacağız. Direksiyon Setimiz Sekmesinde bir düğmeye bastığınızda "Buttons:" yazısının karşısında size o düğmenin değerini verecektir. Örneğin ben G25 direksiyonum üzerindeki sağ düğmeyi korna olarak atadım ve bu düğmenin değeri 7'dir. x360ce.exe dosyasındaki General sekmesinde ilgili değerleri bulup Save düğmesine tıkladığımızda da o değeri yapılandırma dosyamıza yazacaktır.

  B (B2 düğmesi), X (B1 düğmesi) ve Y (B3 düğmesi) ayarları A ile benzer şekilde yapılacak.

  Left Shoulder=8 - 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Left Shoulder=0 - Kontrol ayarlarında sürüş (DRIVING) kısmında bu tuşa atama yapılmamış. WALKING kısmında ise Cover (Siper Alma) atanmış. Siper almak için setinizden bir tuşu atayabilirsiniz. Ama WALKING de klavye kulladığımız için Ctrl yi kullanmak daha mantıklı sanırım. 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Back=17 - 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Start=19 - 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Left Thumb=0 - Sol çubuğa (Left Analog) basma işlevidir. 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz.

  Right Thumb=18 - Sağ çubuğa (Right Analog) basma işlevidir. 0 değeri ile devre dışı bırakabiliriz. Oyunumuzda görünümü değiştirmek (Change View) için kullanılıyor.

  Left Trigger=h1 - Sol tetik hareketi. Sliders ve Axes değeri atayabiliriz. Oyunda Brake/Reverse (Fren/Geri Vites) için kullanılıyor. s1 değerimiz 1. Slider ı (pedal) temsil ediyordu. h1 değeri ise Half Slider (Yarım Pedal) ı temsil ediyor. Logitech Profiler'da "Report Combined Pedals" seçeneği ile gaz ve fren pedallarını bir eksende birleştirdiğimiz için burada gaz ve fren için yarımşar pedal (slider) değerleri kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle fren için h1 değerini veriyoruz. Fren pedalımız 0 ile 255 değerleri arasında hareket edecektir

  Right Trigger=h-1 - Sağ tetik hareketi. Sliders ve Axes değeri atayabiliriz. Oyunda Accelerate (Gaz) için kullanılıyor. Combined Pedals ekseninin diğer yarısı için Left Trigger değerinin tersi olan h-1 değerini veriyoruz. Gaz pedalımız 0 ile 255 değerleri arasında hareket edecektir. Klavye ile oynarken bu değerlerin 0 ile 1 arasında olduğunu düşünün. Klavyede ya tam gaz veriyorsunuz, ya da hiç. Zaten fark da burada oluşuyor. İnanın arabanızla sakin sakin Empire Bay sokaklarında dolaşmanın zevki bambaşka. Oyundaki harika ayrıntıları çok daha iyi fark edebiliyorsunuz. Ayrıca yokuşta (özellikle kırmızı ışıklarda) beklerken gazı çok az verirseniz araba arkaya kaçıyor. Ve arkadan kornalar başlıyor. Gaza gerçek hayatta olduğu gibi biraz fazla yüklenmeniz lazım. Çok hoş bir ayrıntı. Bunu da ancak direksiyon seti veya gamepad ile fark edebiliyorsunuz.

  TriggerDeadzone=0 - Sol tetik (Left Trigger) için ölü bölge. 0-255 arası değer alır. Örneğin 20 değeri verdiğimizde fren pedalı 21 e kadar tepki vermeyecektir. 0 değeri ile anında tepki verecektir ve tercih edilen sanıırım budur.

  ControllerType=1 - Kontrol aygıtı tipi. 1 değeri Gamepad i temsil ediyor. 2 değeri Wheel yani direksiyon. Direksiyon setimiz var diye bu değeri 2 yapmayın. Aksi halde direksiyon setiniz oyun tarafından tanınmayacaktır. x360ce.exe > Advanced > Device Type bu değeri ayarlıyor.

  RightTriggerDeadZone=0 - Sol tetik (Left Trigger) için ölü bölge. 0-255 arası değer alır. Örneğin 20 değeri verdiğimizde gaz pedalı 21 e kadar tepki vermeyecektir. 0 değeri ile anında tepki verecektir ve tercih edilen sanıırım budur.

  UseForceFeedback=0 - 0 değeri ile devre dışı bırakabilir, 1 değeri ile etkinleştirebiliriz. Force Feedback giriş komutları gamepad ve direksiyon için farklı olduğundan (uzmanı öyle diyor) şu an bu özelliği kullanamıyoruz. Ve sakın ha ETKİNLEŞTİRMEYİN!.. exe hatası ile oyunun kapanmasına neden oluyor.

  Left Analog X DeadZone=0 - Bu özellik şu an geliştirme aşamasında. 0-32767 arasında değer alıyor. Direksiyondaki daha doğrusu oyundaki ölü bölge (yani direksiyonu çevirdiğimizde oyunun buna tepki vermesine kadar geçen mesafe) sorunu çözmek amacıyla konuldu. Ama şu an sorunu bu çözmüyor. Left Analog Y DeadZone, Right Analog X DeadZone, Right Analog Y DeadZone özellikleri de benzer şekilde...

  Left Analog X Center=3276 - 0-32767 arasında değer alıyor. Dead zone (ölü bölge) sorununu bu özellik ile aşıyoruz. Mafia II'de direksiyonu sağa veya sola çevirdiğimizde %10 luk bir çevirme alanı içinde hiç bir tepki alamıyoruz, daha doğrusu alamıyorduk. Aracımız sağa veya sola tepki vermiyordu. Aracı kontrol etmek gerçekten güçleşiyordu. İşte şimdi bu yeni özellik sayesinde direksiyonun hareketlerine anında tepki alabiliyoruz. Girdiğimiz 3276 değerinin limit değer olan 32767'nin %10'u olduğuna dikkatinizi çekerim.
  4. Uyarılar ve Oyunu Çalıştırma:

  1) Oyun tarafından direksiyon setimizin tanınması için x360ce.exe dosyasını çalıştırıp yalnızca Save düğmesine tıklayıp dosyayı kapatın. Böylece yalnızca gerekli olan ProductName, ProductGUID ve InstanceGUID değerleri indirmiş olduğumuz (.rar dosyası içindeki) x360ce.ini dosyamıza yazılacaktır.

  2) Yukarıda belirttik ama burası çok önemli. x360ce.ini dosyasındaki ControllerType değeri mutlaka 1 olmalıdır. Aksi halde direksiyon setiniz oyun tarafından tanınmayacaktır.

  3) Logging açık ise kapatın. Oyunu yavaşlatıyor. Log=0 olarak kalsın.

  4) x360ce.ini dosyasında yaptığınız her değişikliğin etkin olması için oyunu (açıksa kapatıp) yeniden çalıştırmalısınız.

  5) x360ce.exe ve XInputTest.exe dosyalarının oyun açıkken çalışması gerekmiyor. Oyuna girmeden önce mutlaka bunları açık ise kapatın.

  6) Oyunu çalıştırın. Emulatörün yüklendiğini belirten bir uyarı sesi alacaksınız. Bu sesi almak istemiyorsanız x360ce.ini dosyasındaki UseInitBeep değerini 0 yapın.

  7) MafiaII_Direksiyon.rar dosyası içinde gelen yapılandırma dosyası oyundaki CONTROLLER SET 2 için düzenlendi. Oyun içinde Main Menu > Options > Controls > Customize Controller dan CONTROLLER SET 2 yi seçebilirsiniz. Set 1 le arasındaki fark sadece Horn (A) ve Turn Speed Limiter On/Off (X) tuşlarının yerlerinin farklı olması. Bu tuşları düzenleyip CONTROLLER SET 1 i de seçebilirsiniz.

  8) Klasik arabanızla Empire Bay şehrinde iyi gezintiler dilerim.

  Not: Bu rehberi Mafia II için hazırladık. Ancak yukarıda yapılan ayrıntılı açıklamalar ışığında GTAIV gibi TPS oyunlarında da çok işe yarayacağı düşüncesindeyim. GTAIV'te de direksiyon desteği yok diye biliyorum. Görüş ve tavsiyelerinizi eksik etmeyin lütfen. Hep birlikte daha iyi ayarlarla daha keyifli sürüşler yapalım. Kolay gelsin...
  5. Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri:

  Sorun: "Application has failed to start because MSVCR100.dll was not found." veya "MSVCR100.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı." hatası alıyorum.

  Çözüm: Sisteminizde "Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package" eksik olduğundan, sisteminize uygun olan paketi indirip kurmalısınız. 64-bit Windows kullanıcılarının her iki paketi paketi de indirip kurmaları gerekiyor.

  Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86) - 32-bit İşletim Sistemleri için :
  http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=a7b7a05e-6de6-4d3a-a423-37bf0912db84

  Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x64) - 64-bit İşletim Sistemleri için :
  http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyID=bd512d9e-43c8-4655-81bf-9350143d5867
  sorun yaşayanlar yazsın çözmeye çalışalım.

 2. #2
  Status
  Offline
  Cronin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Yer
  αηкαяα
  Yaş
  22
  Mesajlar
  35
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  259
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 0/0
  Given: 0/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Cevap: Mafia 2 gta 4 oyunları direksiyon ile oynama

  eywllh saolhasın işime yaradı.

 3. #3
  Status
  Offline
  mert_1925_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  140
  Konular
  3
  Tecrübe Puanı
  302
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 0/0
  Given: 0/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Cevap: Mafia 2 gta 4 oyunları direksiyon ile oynama

  Alıntı Cronin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  eywllh saolhasın işime yaradı.
  bişi değil

 4. #4
  Status
  Offline
  Brian Corleone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Yaş
  23
  Mesajlar
  6
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  250
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 0/0
  Given: 0/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Cevap: Mafia 2 gta 4 oyunları direksiyon ile oynama

  logitech profiler ı nereden açabilirim

 5. #5
  Status
  Offline
  mert_1925_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  140
  Konular
  3
  Tecrübe Puanı
  302
  Beğendim/Beğenmedim
  Received: 0/0
  Given: 0/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Standart Cevap: Mafia 2 gta 4 oyunları direksiyon ile oynama

  logitechin sitesinden ya da cdden yükledin mi logitech profileri?

Sayfa 1/3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Mafia 2 Multiplayer Oynama
  By Sheяlock Holmes in forum Yararlı Bilgiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-02-2014, 16:06
 2. Mafia - No Cd / DVD - Cdsiz Oynama - Crack
  By Tomb Raider in forum Oyun Crackleri ve Patchleri
  Cevaplar: 52
  Son Mesaj: 09-08-2012, 02:35
 3. mafia 2 direksiyon ile oynama
  By kenankuyuda in forum Oyun Hakkında Sorunlarınız
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17-06-2012, 21:50
 4. Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 11-04-2011, 17:24
 5. Çok partlı Eboot oyunları pspde oynama sorunu
  By berke1235 in forum Oyun Hakkında Sorunlarınız
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-01-2010, 11:15

Ziyaretçilerin arayarak bu sayfada buldukları

Henüz arama motoru araması yok!

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100