Full Torrent Oyun indir - Powered by vBulletinSayfa 1/3 123 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  yılmazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Yer
  Napacan gelcen mi
  Mesajlar
  2.139
  Konular
  72
  Tecrübe Puanı
  15639

  Standart Hitman: Absolution Röportajı
  Öncelikle röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): 1977 Zonguldak doğumluyum. 1995 senesi, TED Zonguldak Kolejinden mezun oldum. Daha sonra sırasıyla Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Niels Brock'ta yazılım mühendisliği okudum, 2006 yılında ise mezun oldum. Beş senedir IO Interactive de çalışmaktayım. Evliyim, eşim Danimarkalı, iki oğlum var. Şu an biri 1, diğeri 5 yaşında.

  Oyun yapımı kariyerinize nasıl başladınız? Bu kararı almanıza neler etkili oldu?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): İlk olarak, Vestel MSX bilgisayarlar da 10 - 12 yaşları arasında kullanma kılavuzunun arkasındaki kodları yazıp değiştirmeye çalışarak başladım. Bilgisayar ve oyunlara karşı ilgim hep devam etti. Atari salonlarında çok zamanım geçmiştir. Street Fighter hastasıydım. Danimarka'ya geldikten sonra hobimi işe dönüştürmek istedim, Bunun üzerine yazılım mühendisliği okumaya başladım.

  Bu sektöre atılmadan önce mod yapmak gibi ya da yazılım alanında başka bir deneyiminiz oldu mu?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Mod yapmayı hiç denemedim. Genel olarak ''Level Design''a ilgi duyanlar için tavsiye ederim.

  Bu sektöre girmeden önce farklı bir alanda çalışmanız oldu mu?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Çok değişik alanlar da çalıştım. Bunlardan bir kaçını sıralamak gerekirse; Turist Rehberliği, Ziraat Müh., Satış Müdürü, Tekstil, İnşaat Ameleliği, Gazete Dağıtmak, Havaalanında Teknik Servis vs...

  Seneler önce ilkokul zamanımda oynadığım ve severek bitirdiğim Hitman: Codename 47 (2000), Hitman 2: Silent Assassin (2002), Hitman: Contracts (2004), Hitman: Blood Money (2006) gibi oyunların IO Interactive tarafından çıktığını hep görür haldeydim. Oyun yapımcısı olmak isteyen biri olarak, zamanında orada çalışmayı bırak bir Türk olması gerçekten hayaldi. Sizin haricinizde de firmada bir kaç Türk çalışmakta. Türkiye de gelişmemiş olan internet, yazılım ve oyun sektöründe böyle dev firmalarda sizlerin bulunması, önemli yapımlara imza atması çok büyük bir başarı. Önceden sizin için de bu kavram hayal miydi? Bunu nasıl gerçekleştirdiniz? Bu süreçte bir takım sıkıntılar yaşadınız mı? Türkiye'den ayrılırken, yabancı dil öğrenme, işi öğrenme, maddi ya da manevi ne gibi engelleri atlayıp bu derece başarılı büyük biri oldunuz? (Uzun soru oldu, umarım sıkılmazsınız)

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Şu anda firma da üç Türk çalışmakta, bir tanesi benim kardeşim Onur, Software Tester olarak çalışıyor, diğeri Hakan Abrak Danimarka doğumlu bir Türk, Lead Producer olarak çalışıyor. Lise ikinci sınıfa kadar çok başarılı bir öğrenciydim, ama o dönem çok basketbol oynamaya başladım. Üniversite sınavında o kadar başarılı olduğum söylenemez. Kolej mezunu olmak, yabancı dil bilmek her zaman avantaj sağladı. Yazılım mühendisliği okurken de her akşam dört saat ders çalıştım. Zor oldu ama insan severek yaptığı zaman pek bir problem olmuyor.

  Konuyu Hitman serisine getirmişken, 2006 dan beri yeni bir Hitman göremiyorduk. Yakında piyasaya çıkacak olan ''Hitman Absolution'' üzerinde çalışıyorsunuz. Bu oyunun yapımındaki göreviniz nedir?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Technical Producer olarak çalışıyorum, işin programlama ve teknik kısmından sorumlu kişiyim.

  Hitman: Blood Money (2006) sonrası, Max Payne gibi efsane oyunlarda olduğu gibi Hitman'ın da 2007 senesinde sinema filmi çıkmıştı. Özellikle filmin bir kaç sahnesi İstanbul'da geçiyordu. Galata Kulesi vs... Yeni oyunda ya da gelecek yapımlar da İstanbul gibi sürpriz ile karşılaşabilecek miyiz? (Son zamanlar da piyasaya çıkan 007 Blood Stone ve bu sene sonu çıkması planlanan Assassin's Creed Revelations, belki de Crysis 3 İstanbul'da geçecek olan oyunlar arasında. Hitman'da da böyle durum olabilir mi?)

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Şimdiki oyunun şu an ki planında böyle bir şey yok ama ilerde neden olmasın?

  Hitman Absolution'un hikayesinden ve özelliklerinden bahseder bilir misiniz?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Bu ''Agent 47''e ait bir hikaye olacak diyeyim yani onun hayatıyla ilgili. Fazla detaya girmeyeyim, Tore Blystad'ın röportajlarını okursanız daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

  Hitman Absolution'un diğer oyunlara göre farkları ne olacak?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Hitman (Kiralık Katil) olması, diğer oyunlarda Hitman yok. Gerçek bir kiralık katilde olması gerekenler var. Hitman, zeka gerektiren bir oyun, stratejik düşünmeniz gerekiyor. Düşünüp planlıyorsunuz.  Hitman Absolution için Türkçe dil seçeneği olabilir mi?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Oyunun Türkçe olması için çalışıyoruz. Büyük ihtimal Türkçe altyazı olacak. Buradan ilk defa Hitman: Absolution'un Türkçe altyazı olacağını duyuralım.

  E3'teki videolarda ve diğer tanıtım videolarını ve ekran görüntülerini inceleyerek izledim. Orada yönettiğimiz karakter Ajan 47'nin bu kez barkodundaki ''110706'' numarası dikkatimi çekti. Bu 110706 nedir? Neye işaret ediyor. Spoiler olabilir mi? Ufak bir ipucu verebilir misiniz?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Bu E3'ün başlama tarihiydi, bizi yakından takip edenlere, bu sene E3'e geliyoruz demek için. (11.07.06: 07 Haziran 2011)

  IO Interactive'nin diğer oyunlarından biri ''Kane & Lynch: Dead Men (2007)'' ve ''Kane & Lynch: Dog Days (2010)'' sevilen yapımlarından biriydi. Yapımcıların oradaki tecrübeleri, Hitman Absolution'a nasıl yansıyacak?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Bu iki proje ve Hitman birbirinden ayrı olarak ilerliyordu, ama firma olarak tabii ki gerekli tecrübeleri edindik.

  Hitman Absolution'un, E3 Tanıtım videosunda banyo yapan bir bayan karakter beliriyor. Bu karakterin kim olduğu henüz belli değil. Hitman oyuncularına sürpriz olacak karakter gibi gözüküyor. Ben öyle anımsadım. Şimdiye kadar yayınlanan bilgilere göre ''Diana Burnwood'' adlı karakterin oyun boyunca bize yardım edeceği öne sürülmüştü. Bu konu ile ilgili söylemek istedikleriniz nelerdir?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Diana olduğu doğru, ama devamı sürpriz olsun. Fazla bir şey söylemeyeceğim.  Hitman Absolution'un, oynanış süresi yaklaşık ne kadar olacak? En iyi performansı PC de mi yoksa konsollar da mı verecek? Platformlar arası bariz farklılıklar olacak mı? Oyunun ana platformu hangisi?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Oyun, ana platformu diye bir şey yok. Bütün platformlar da aynı şekilde çalışması için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz.

  Daha önce röportaj yaptığım yapımcıların sözlerine bakınca, tek PS3'den şikayetçiler. PS3'e oyun yapımının zor olduğunu iddia ediyorlar. Sizce gerçekten PS3’e oyun yapmak zor mu? Ne gibi zorlukları var?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Bu tamamen mantelite ile akalı, üç platformda da aynı şekilde test etmek çok önemli. Ayrıca programlama takımının ne kadar iyi programcılardan kurulduğu da önemli, biz IO da bu konuda bir hayli şanslıyız. Gerçekten çok yetenekli insanlar ile çalışıyoruz.

  Zorlukları sormuşken; Biz düşüncesiz gamerlar, bir oyunun zevkine bakarız, onu öldürürüz, şunu patlatırız, şu aracı süreriz, grafiklere bakarız, oynanabirlik vs… Sonra ise şurası kötü olmuş, berbat, güzel, harika, mükemmel gibi de yorumlar yapmamıza rağmen, bir de kötü olan bir şeyi eleştirmez miyiz? (Bir - İki devam oyunu hariç hiç bir oyunu eleştirmedim) Yine de bu oyunların kolaylıkla yapılmadığını çok iyi biliyoruz ama aslında bu oyunlarda eğlenebilmemiz için siz oyun yapımcılarına çok büyük görevler düşüyor. Dünyanın en eğlenceli mesleği bile olsa insanı bunaltan yanı olduğuna ve sıkıntıların da beraberinde geldiğine eminim. Mesela en basitinden ben mod yaparken ufak bir hata oyunu komple bozabiliyor ve o zaman nasıl düzelteceğim, nasıl halledeceğim, bu sorun nasıl ortadan kalkacak gibi sıkıntılarla yaşıyorum. Tabii bizim mod işini oyun yapımıyla kıyaslamamak gerekir. Nitekim yakın bir kavram olsa da bizimki eklenti DLC gibi ama yinede burada bir oyun yapımcısının çektiği zorlukları anlayabiliyoruz. Yaptığımız bir modeli de oyuna aktarınca bunu ben yaptım diye olan sevinçte ayrı bir mutluluk katıyor insana... Bir de sizin gibi yüksek mevkide çalışan biri olarak bu oyunlarda ne gibi sıkıntılar, zorluklar çektiniz? Bunları bizimle paylaşır mısınız?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Oyun yapmak gerçekten zahmetli bir iş. Hem süre, hem de takımın büyüklüğü arttıkça işin zorluk derecesi de artıyor. Bütün takımın bir arada çalışması, aynı büyük bir orkestra'yı yönetiyormuş gibidir. Herkes kendi alanında uzman ama mutlaka bir araya doğru zamanda gelmesi gerekiyor. Biz geliştirme felsefesi olarak SCRUM'ı kullanıyoruz. Aslında bu soruyu oyun bitince sana uzun uzun cevaplarım.

  Boş zamanlarınız da hangi oyunları oynuyorsunuz? En son hangi oyunları bitirdiniz ya da oynadınız? Sizce en iyi platform hangisi? Bir de sizin en çok beğendiğiniz ve tercih ettiğiniz oyun türü hangisi? Hangi seriden hoşlanırsınız? (Eğer mod oynuyorsanız. GTA Turkish City (San Andreas) modunu tavsiye ederim. Benim yapımımdır, yakında GTA IV'e 2.cisini çıkaracağım)

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Genelde strategy oyunlarını seviyorum. Football Manager hastasıydım, ama 3 senedir oynamıyorum. En son uzun soluklu oynadığım, Anno 1404 ve Fallout: New Vegas. GTA'yı hiç oynamadım ama denemek isterim.  Türkiye’de oyun yapımcısı olmak isteyen birçok genç var. Kimileri boş zamanlarında mod, yama vs. gibi oyunlara küçük eklentiler yapıyor, kimileri ise flash ya da kendi oyunlarını yapmak için çabalıyor. Türkiye’de oyun yapımcısı olmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz ve önerileriniz nelerdir?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Bu konu da ''..............'' adlı bir web site kurduk. Zaman zaman bende oraya girip soruları cevaplıyorum. Birçok kişiye de yardım ettim diyebilirim. Elimden geldiğince bütün soruları cevaplıyorum ya da kaynak gösteriyorum. Ayrıca oradan bana da ulaşabilirsiniz.

  Türkiye’de ilerlemeye çalışan oyun sektörü var. Türk oyun sektörü hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim? (Sobee adlı firma bunu en iyi yapanlardan)

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Son dönem de Türkiye'deki firmaları pek takip edemedim, o yüzden tam bir bilgim yok.

  Yirmiye yakın soruyu geride bıraktık, en iyisi ben daha fazla sormadan susayım. Yoksa sonu gelmez bu işin. Röportaj için çok teşekkür ederiz. Sizin gibi Türk insanları bizi çok gururlandırıyor. Oyun yapımcısı olma hayalimin peşinde koşarken, belli bir zaman sonra bu hedeften vazgeçmek, ümidimi yitirmek üzereydim. Sizin gibi insanları tanıdıkça ilhan alıp, gaza geldim. İyi ki varsınız, umarım daha iyi yerlere gelirsiniz, geliriz. Saygılar. İlginiz için teşekkür ederim ve sizin de eklemek istediğiniz ve okuyucularımıza söylemek istedikleriniz var mı?

  IO Interactive (Ulaş Karademir): Ben teşekkür ederim, kusura bakma cevapları yazmam bir hayli zaman aldı. İş yerinde de bir hayli yoğunum, iki tane oğlum var, aynı zamanda maratona hazırlanıyorum, hepsi bir araya gelince her şeye vakit kalmıyor. Umarım seni çok bekletmemişimdir. İlerde soruların olursa beklerim. Kendine iyi bak, görüşmek üzere...  Hitman: Absolution Hakkında Bilgilendirme.
  (Dikkat: Spoiler içerebilir)


  - Oyun Chicago da geçecek.
  - Ajan 47'nin, Chicago polislerinden kaçması ile macera başlayacak.
  - IO Interactive'in ''Glacier 2'' motoru gerçekçi yüz animasyonları sağlayacak.
  - Siper sistemi bulunacak.
  - Gizlice öldürdüğünüz düşmanlar diğer düşmanlarınızı duvarların arkasında görebilme yeteneği sağlayacak.
  - Önceki oyunlardaki gibi büyük harita ekranı bulunmayacak.
  - Gri renge sahip daire şeklinde bir tehlike sinyalcisi bulunacak. Düşmanların olduğu yön bu sinyalcide belirtilecek.
  - Haritada önceki serilerde olduğu gibi önemli noktalar belirtilecek.
  - Oyunda silah çeşitliliği fazla olacak.
  - Düşmanlarınızı önünüze siper olarak alabileceksiniz.
  - Bazı bölümler önceki oyunlarda olduğu gibi çok büyük olacak diğerleri ise daha küçük olacak.
  - Seride ilk defa bölüm içerisinde checkpoint sistemi bulunacak.
  - Senaryo çok çeşitli ve çok fazla karmaşık parçalardan oluşacak.
  - Kılık değiştirme sistemi sayesinde kolayca düşmanlarınızı aldatabileceksiniz.
  - Ajan 47 bazı hedeflerini daha önceden tanıyor olacak.
  - 47 ve Diana'nın seslendiricileri serinin eski oyunlarındaki kişiler olmayacak.
  - Yakın mücadele sistemi geliştirildi.
  - Kılık değiştirdiğinizde karşınızdaki kişiyi aldatmak için farklı etkileşimlerde bulunacaksınız.
  - Bu şekilde uzun süre gizli kalabilirsiniz.
  - Yeni motorun getirdiği yeni yapay zeka ile düşmanlarınız akıllıca hareket edip, grup halinde hareket edecekler.
  - Düşmanlarınız daha önceden hazırlanmış tepkiler yerine o anda karar verecek.
  - Türkçe altyazı olacak (ki ilk duyuran olduk bu röportajla).

  Ayrıca EDGE dergisinde yayımlanan bilgilere göre yeni oyunda harita ekranını kaldırmak gibi ilginç gelişmeler yaşanmış. Oyunculara ilginç noktaları gösteren bir mini map bulunacakmış ancak esas rehberimiz Instinct Mode olacak. Bu modu AC'deki Eagle Vision veya Batman'deki dedektif moduna benzetebiliriz. Buna göre Instinct Mode'da iken 47'nin düşmanları kırmızı şekilde parlayacak, ayrıca gittikleri yönleri de bize gösterecek. Kılık değiştirmek artık yapay zekayı aptal yerine koymayacak, nitekim oyundaki güvenlik görevlileri kılık değiştirmiş bile olsa oyuncunun yaptığı eylemleri sorgulayacaklar. Fakat Instinct Mode açık olduğunda 47 telsizini kullanıp görevlileri geçmek için blöfler deneyecek. Absolution oyununda kalabalık teması daha farklı kullanılacak. Farklı kılık değiştirmeler için farklı saklanma noktaları bulunacak. Örneğin polis kıyafeti ile dolaşırken çörek kutusu olacak. Bu güvenli noktalarda 47'nin tehdit metresi hep düşük kalacak. Etrafı düşmanlarla sarılı olsa bile. Tehdit metresi artık ekranın ortasında gri bir daire olarak gösterilecek ve tıpkı bir hasar belirticisi gibi düşmanın görüş açısını bizlere gösterecek. Ne kadar fazla düşman izlerse metre o kadar çabuk dolacak. Oyun Chicago'da geçecek, ancak başka mekanlar olup olmayacağı bilinmiyor. Bölümlerde pek çok çevresel silah bulunacak. Örneğin masa lambasının kordonu ile birisini boğabileceksiniz. Bölümlerde checkpoint'ler bulunacak ve bunlar farklı şekillerde ortaya çıkacak. Bazı bölümler oldukça küçük ve sadece görev odaklı iken bazıları alabildiğine geniş ve açık dünya benzeri olacak. Dolayısı ile bazı bölümlerde hikaye sizi yönlendirecek bazılarında ise pek çok keşfedecek şey bulunacak.  Teknoloji tarafında ise IO firması Glacier 2 motoru ile yaptıklarından gurur duyduğunu belirtti. Highlight'larda tepkisel kontroller, yüz animasyonları ve kaplama mekanikleri bulunurken yapay zekada da çok büyük gelişme olduğu söyleniyor. IO artık yapay zekayı gerçek zamanlı olarak editleyebiliyor. Bu şekilde yapay zeka dinamik olarak tepki verebilecek. Artık rehine aldığınızda yapay zeka ne olduğunu anlamamış gibi her yere ve her şeye kurşun yağdırmayacak mesela. Son olarak seslerde de değişimler olmuş. Diana'nın sesi Lost'tan Marsha Thomason tarafından canlandırılıyor. Öte yandan 47'nin hem ses hem de model aktörlüğünü yapan David Bateson ise bu projede olmayacak.

  Hitman: Absolution 2012'de PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için beşinci oyun olarak piyasada olacak.

  Katkılarından dolayı Tayfun Kumaş'a tekrardan teşekkürlerimizi sunarız.

  Tayfun Kumaş röportajı yapan kimsedir.

 2. #2
  Status
  Offline
  gncsamo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  3
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  381

  Standart Cevap: Hitman: Absolution Röportajı

  Ya haber yok mu daha bu hitman absolution'dan ?

 3. #3
  Status
  Offline
  Sfinks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Yer
  Hayellerde
  Yaş
  30
  Mesajlar
  698
  Konular
  2
  Tecrübe Puanı
  491

  Standart Cevap: Hitman: Absolution Röportajı

  Sayın IO Interactive (Ulaş Karademir) konuşmasına konuşdu,yalnız pek tatmin edici deyğildi söyledikleri.Kısa ve kapalı konuşdu.

  Röpörtajcı arkadaş
  Bir de sizin en çok beğendiğiniz ve tercih ettiğiniz oyun türü hangisi? Hangi seriden hoşlanırsınız? (Eğer mod oynuyorsanız. GTA Turkish City (San Andreas) modunu tavsiye ederim. Benim yapımımdır, yakında GTA IV'e 2.cisini çıkaracağım)
  böyle konuşmasıyla kendini öne çekmek istemiş baya,sanki IO Interactiveden bir iş daveti olursa her şeyi atıp hemin şirketde çalışmaya tümüyle hazır bir hali var,bende mod yapımcısıyım diye.
  Zahmetden dolayı teşekkür ederim,bu kadar yazı için.

 4. #4
  Status
  Offline
  speak▲pencil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Yer
  TUTSAK FISILTI
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2.817
  Konular
  103
  Tecrübe Puanı
  18343

  Standart Cevap: Hitman: Absolution Röportajı

  çıkmayacak bu oyun

 5. #5
  Status
  Offline
  bilisimci27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Yaş
  27
  Mesajlar
  15
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  353

  Standart Cevap: Hitman: Absolution Röportajı

  Güzel olmuş röportaj...

Sayfa 1/3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Hitman Absolution Sorunu
  By redhouse93 in forum Oyun Hakkında Sorunlarınız
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14-07-2014, 21:25
 2. Hitman Absolution Kaldıramıyorum
  By xbalba in forum Oyun Hakkında Sorunlarınız
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 06-01-2013, 12:15
 3. Hitman: Absolution başlıyor!
  By baba_kinq in forum Oyun Haberleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17-11-2012, 22:54
 4. hitman absolution geliyor
  By No_Fear_Riddick in forum Oyun Haberleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 05-06-2012, 13:47
 5. Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 01-06-2012, 16:47

Ziyaretçilerin arayarak bu sayfada buldukları

Henüz arama motoru araması yok!

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261