Full Torrent Oyun indir - Powered by vBulletinSayfa 1/2 12 SonSon
6 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  Electronic Arts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yer
  New York
  Mesajlar
  365
  Konular
  40
  Tecrübe Puanı
  572

  Standart Leadtek GeForce GTX 480 Ekran Kartı İncelemesi  Nvidia ekran kartlarını incelemeye devam ediyoruz. Bugün test merkezimize Leadtek GeForce GTX 480 konuk oluyor.

  Nvidia'nın Fermi tabanlı GPU'larının uzun bir hikayesi var. Sitemizi yakından takip edenler, bu hikayenin ayrıntısını çok iyi biliyorlar. Bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse; Nvidia, şimdiye kadar hiç bir GPU'da görülmemiş kadar kompleks bir GPU üreteceğini söylüyordu uzun zamandır. Bu yeni GPU'lar Fermi kod adlı tamamen baştan tasarlanmış bir GPU altyapısına dayanıyordu.
  Fakat Fermi tabanlı ekran kartlarının çıkışı bir hayli gecikti ve bu durum Nvidia'a olumsuz eleştirileri de beraberinde getirdi. Uzun lafın kısası, geç de olsa Nvidia Fermi tabanlı ekran kartlarını piyasaya sürdü. Fermi tabanlı ekran kartlarını incelediğimiz zaman gerçekten kompleks bir tasarımın önümüzde olduğunu gördük.. Özellikle tamamen programlanabilir CUDA işlemciler, grafik endüstrisinde devrim yaratacak kadar önemli bir adım.  Son kullanıcılar, henüz bu adımın ne kadar önemli olduğunun farkında mı bilmiyorum ama Nvidia, Fermi ile bir anlamda CPU'lara karşı yeni bir savaşın da ilk adımını atmış oldu.
  Fermi'lerden kısaca bahsettiğimize göre, bu yeni GPU tasarımının en performanslı kartı GeForce GTX 480'i inceleyebiliriz. Elimide Nvidia'nın sadık ortaklarından Leadtek'in GeForce GTX 480'i bulunuyor.
  Leadtek GeForce GTX 480'de Nvidia'nın referans soğutma tasarımı kullanılmış. Muhtemelen bu tasarımın ayrıntılarını biliyorsunuz; fakat biz yine de bilmeyenler için tasarıma kısaca bir göz atalım.

  Tasarım

  Nvidia'nın GeForce GTX 480'i soğutmak için kullandığı referans tasarımı görüyorsunuz. Soğutma çözümü basitçe şöyle işliyor; ekran kartının ucunda gördüğünüz fan, kasa içinden aldığı soğuk havayı ekran kartının içinden geçirerek dışarı doğru itiyor. Ekran kartının üstü kapalı olduğu için GPU'nun yaratttığı sıcak hava kasa içine doğru sızmıyor. Eğer çalışan bir GeForce GTX 480 ekran kartının arkasında bulunan ızgraya elinizi yaklaştırırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.
  Bu tasarımın dezavantajı ise, kapalı soğutma kullanıldığından ekran kartının yüzeyinin ciddi şekilde ısınması. Fakat sıcak hava GPU ile temas etmediğinden bizce bu durum pek de bir sorun teşkil etmiyor; ancak yük altında çalışan bir GeForce GTX 480'nin yüzeyine dokunmamanızı tavsiye ediyoruz.  Resimde GeForce GTX 480'de kullanılan ısı borularını görüyorsunuz. Şimdi bu kapağın altında ne var bir bakalım.  2 DVI ve bir adet HDMI çıkışı... GeForce GTX 480'nin referans tasarımında ekran kartının çıkışları değişmiyor.  Leadtek GeForce GTX 480 bir adet 6 pin ve bir adet 8 pin PCIe güç girişine ihtiyaç duyuyor. Hemen hatırlatalım ekran kartı gerçekten de sağlam güç harcıyor. Bu ekran kartını kullanmanız için Nvidia, en az 600 Watt +12V 42 Amper bir güç kaynağı öneriyor.  GPU'nun oluşturduğu ısıyı uzaklaştırmaktan bu dört adet ısı borusu sorumlu. Kartın altında gördüğümüz plastik kauçuklar ise devrelerin zarar görmemesi için.

  Tasarım Devam ve Kutu İçeriği  Leadtek GeForce GTX 480 güzel bir kutuda geliyor ve kart kutuda gayet güzel muhafaza edilmiş.

  İki adet Türkçe kullanım kılavuzu, bir adet ekran kartını monte etme kılavuzu, iki adet molex-6 pin PCIe güç dönüştürücüsü, bir adet 2x6 pin-8 pin PCIe güç dönüştürücüsü, kurulum CD'si, DVI-VGA dönüştürücüsü.
  Ve, en önemlisi HDMI kablosu. Kaliteli HDMI kablolarının 30+KDV'den başladığını düşünürsek, bu kablonun ekran kartına değer kattığını söyleyebiliriz.

  Resimde de görebileceğiniz gibi Leadtek GeForce GTX 480, GTX 470 ve 5850'den biraz daha uzun, HD 5970'e göre ise kısa.
  Tasarım ve kutu içeriğinden bahsettiğimize göre artık testlere geçebiliriz.

  Test Sistemi ve Ayarlar

  Far Cry 2, Lost Planet, 3D Mark Vantage, Battleforge DX 11

  Fermi tabanlı ekran kartları piyasaya çıktıktan sonra hem Nvidia, hem de ATI yeni sürücülerle oyun performanslarını attırdılar. Bakalım bu durum testlere yansıyacak mı?  Far Cry 2 ile Nvidia ekran kartları daha iyi sonuç veriyor. Leadtek GeForce GTX 480 lider. Leadtek'in hemen arkasından kardeşi GTX 470 geliyor.  8X AA filtresini aktifleştirdiğimiz zaman GeForce GTX 480 farkı daha da açıyor. ATI'nin Far Cry 2 için yeterli optimizasyona sahip olmadığı ortada.  Leadtek GeForce GTX 480 tam da beklendiği gibi ikinci sırada  İlk DirectX 10 destekli oyun Lost Planet, hala ekran kartlarını karşılaştırmak için ideal bir oyun. Capcom, PC optimizasyonunda ne kadar başarılı bir firma olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

  Sonuçlar şaşırtıcı değil. Leadtek GeForce GTX 480 ikinci sırada.  4X AA filtresini açtığımız zaman ekran kartları arasında fark biraz daha belli oluyor ve GTX 480 ile GTX 470 arasındaki fark açılıyor. Leadtek GTX 480, GTX 470'den yaklaşık %20 daha hızlı.  GTX 470'i geri göndermek zorunda olduğumuz için bu yarışa Nvidia tarafından GTX 480 yalnız katılıyor.

  Battleforge, EA Games'in ücretsiz oynanabilen oyunlarından biri. DirectX 11 destekli bu oyun oldukça başarılı görselle sunuyor bir strateji oyunu için. GeForce GTX 480 ikinci sırada. 5970 ile arasında pek fark yok.  4X AA'ı oyun içinden açtığımız zaman farklar daha belirgin oluyor. Leadtek GTX 480 adeta bu yarışta ben de varım diyor ve HD 5970'in hemen dibinde yer alıyor. HD 5850 ile Leadtek GTX 480 arasındaki fark ciddi şekilde açıldı.


  Just Cause 2, Batman Arkham Asylum, Battlefield: Bad Company 2  Just Cause 2 testlerinde Nvidia kartlara özel bazı efektler bulunuyor. Bu ayarları GTX 480 testlerimizde kapattık fakat Zotac GTX 470 testimizde bu ayarlar açık şekilde yapıldı. Ekran kartını geri gönderdiğimiz için testleri tekrarlama şansı bulamadık.

  Just Cause 2 etkileyici görsellere sahip bir oyun. Ve bu oyunun Nvidia kartları sevdiği aşikar. Leadtek GTX 480 ile HD 5970 arasında çok az bir fark var.  4X AA filtresini etkinleştirdiğimiz zaman Leadtek GTX 480 ile HD 5970 arasındaki fark biraz daha açılıyor. Sanırım HD 5970 CPU barajına takılıyor bu testlerde.  Battlefield: Bad Company 2 ile ATI ekran kartları daha iyi sonuç veriyor. Tüm kartlar oynanabilir performans sunuyor. Testler için en düşük kare/saniyeyi yakaladığımız bir bölümü birkaç kez Fraps yardımı ile ölçtük.  4X AA filtresini açtığımız zaman ekran kartları arasındaki farklar kapandı. 5970 yine CPU barajında takıldı. Leadtek GTX 480 60 kare/saniye barajına çok yakın.  Geçtiğimiz yılın en iyi oyunlarından biri Batman: Arkham Asylum. Tüm kartlar oldukça iyi sonuç verdi. Adil bir test için Physx'i devre dışı bıraktık.  ATI kartlarda AA filtresini sürücüden aktifleştirdik. Batman ile ATI ekran kartlarının arası pek iyi değil. Batman: Arkham Asylum grafik özelliklerinden AA etkinleştiremiyorsunuz. Sonuç olarak Nvidia ekran kartları Batman ile daha iyi sonuç veriyor. Leadtek GTX 480 ile GTX 470 arasında yine %20 gibi bir fark oluştu.

  Sıcaklık ve Heaven Benchmark 2.0  Nvidia ekran kartlarının Tessellation işin içine girdiği zaman nasıl öne çıktığını görüyoruz. Tessellation High veya Extreme yaptığımız zaman farklar daha belirgin oluyor. Fakat bu testleri dahil etmedik sonuçlara.  Heaven Benchmark 2.0 benim şimdiye kadar bir PC grafik testinde gördüğüm en güzel görselleri sunuyor ve bunun bir bedeli olduğu aşikar. Leadtek GTX 480, HD 5970 karşısında oldukça iyi duruyor.  Gelelim en tartışmalı bölgeye; Nvidia Fermi tabanlı ekran kartlarının sıcaklık sorununa. Tabloda da görebileceğiniz gibi, Leadtek GeForce GTX 480 pek de serin çalışan bir kart değil. Fakat Nvidia'nın iddiası şu ki, Fermi tabanlı ekran kartları zaten sıcak çalışmak için tasarlandı. İlk bakışta kulağa yanıltıcı gelen bu sözlerin aslında pek de gerçekten uzak olduğunu söyleyemeyiz. Zira Fermi tabanlı ekran kartlarının şimdiye kadar Nvidia'nın üretmiş olduğu en stabil kartlardan biri olduğunu biliyoruz. Zaten aksi olsa şimdiye kadar duyardık (hatırlayın ilk HD 5870'lerdeki sorunları).
  Sonuç olarak, Fermi tabanlı ekran kartları (özellikle referans tasarıma sahip olanlar) sıcak çalışıyor. Dikkat etmeniz gereken şey kasa içi havalandırmaya dikkat etmek. Sonuçta Fermi tabanlı ekran kartlarının 105 dereceye kadar dayandığını biliyoruz.

  Leadtek GeForce GTX 480'de gördüğümüz tek sıkıntı ise, kartın 3D oyunlarda fan hızını attırması sonucu oluşan gürültü. Evet, sizi rahatsız edecek kadar yüksek bir gürültü yok belki ama kartın çok sessiz çalıştığını da söyleyemeyiz.
  Son olarak ekran kartı zaten sıcak çalıştığı için hızaşırtma deneylerine gerek olmadığına karar verdik.

  Sonuç ve Özellik Tablosu

  Leadtek GeForce GTX 480'nin teknoloji marketlerde yaklaşık 550 Dolar+KDV'den başlayan fiyatlarla satıldığını görüyoruz. Peki, ürün bu fiyatı hak ediyor mu? Bu birazda nerede baktığınıza bağlı. Eğer CUDA ve PhysX gibi Nvidia'a has özellikler ilginizi çekiyorsa, üst düzey bir ekran kartı almayı düşünüyorsanız ya da ekran kartını bir kere alırım tam alırım diyenlerdenseniz, bence GeForce GTX 480 için verdiğiniz para çok değil. Kutu içeriğinden çıkan kaliteli HDMI kablosu da cabası.
  Ayrıca testlerde gördüğümüz kadarıyla Nvidia, Fermi tabanlı ekran kartlarını yeni sürücülerle daha da performanslı hale getirmiş. Tabi bu da Nvidia'nın sürücü takımının bir başarısı.
  Sonuç olarak Leadtek GeForce GTX 480 bizden geçer not aldı. Fermi tabanlı ekran kartlarının sanıldığı gibi sorunlu olmadığını da görme şansı bulduk.

  Kaynak : Tom's Hardware

 2. #2
  Status
  Offline
  -ARTHAS- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Yer
  Outland
  Mesajlar
  2.086
  Konular
  134
  Tecrübe Puanı
  10822

  Standart Cevap: Leadtek GeForce GTX 480 Ekran Kartı İncelemesi

  Süper bir ekran kartı.

 3. #3
  Status
  Offline
  hknckc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  69
  Konular
  11
  Tecrübe Puanı
  385

  Standart Cevap: Leadtek GeForce GTX 480 Ekran Kartı İncelemesi

  bencede ama cok güc tüketiyo ve sesli

 4. #4
  Status
  Offline
  sniper25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Yer
  Birleşik Krallık / Liverpool
  Mesajlar
  2.158
  Konular
  413
  Tecrübe Puanı
  7145

  Standart Cevap: Leadtek GeForce GTX 480 Ekran Kartı İncelemesi

  ekran kartı baya pahalı galiba

 5. #5
  Status
  Offline
  sinanaksu98 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Mesajlar
  14
  Konular
  1
  Tecrübe Puanı
  379

  Standart Cevap: Leadtek GeForce GTX 480 Ekran Kartı İncelemesi

  599 dolar fiyatı var

Sayfa 1/2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Zotac GeForce GTX 470 AMP! Edition Ekran Kartı İncelemesi
  By Electronic Arts in forum Ekran Kartları
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 20-11-2010, 16:31
 2. Sapphire Radeon HD4830 Ekran kartı incelemesi
  By fb_hunter1907 in forum Ekran Kartları
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 14-03-2009, 20:11
 3. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14-03-2009, 20:10
 4. Gigabyte GV-R467D3-512I (Radeon HD4670) Ekran kartı incelemesi
  By fb_hunter1907 in forum Ekran Kartları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-03-2009, 19:20
 5. Gigabyte GV-R487D5-1GD - Zalman VF830 Ekran kartı incelemesi
  By fb_hunter1907 in forum Ekran Kartları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-03-2009, 19:19

Ziyaretçilerin arayarak bu sayfada buldukları

Henüz arama motoru araması yok!

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262