Full Torrent Oyun indir - Powered by vBulletin5 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  djwecmccem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Prince Of POP
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  27
  Mesajlar
  326
  Konular
  37
  Tecrübe Puanı
  445

  Standart İşte Oyun PC'si (Alıntı)


  Donanım dünyasının son iki yılda inanılmaz bir şekilde değişmesi adeta başımızı döndürdü. Yüksek başarım işlemcinin saat hızı arttırılarak değil, yeni nesil çift ve dört çekirdekli işlemciler geliştirilerek sağlandı. Grafik gücü de her sene olduğu gibi yeni ekran kartlarının duyurulmasıyla ikiye katlanıp durdu; 2 GB kapasiteli bellekler satın alınabilir fiyatlara düştüler ve sabit diskler de Terabyte'lık kapasitelere ulaştılar. Bilimsel hesaplamalar, yüksek tanımlı (HD) uygulamalar, ses/video kodlama gibi bazı alanlar dışında birçok kullanıcı için tatmin edici başarım çok ucuz sistemlerle yakalanabiliyor - hatta oyunlar için bile.

  Donanım üreticileri, var olmayı sürdürebilmeleri için rekabet etmelidirler. AMD, Athlon 64 FX işlemcileriyle uzun zaman önce büyük sükse yapmıştı. Aynı şey bugün Intel'in Core 2 Duo işlemcileri için de söylenebilir. İki işlemci serisi de ucuz ürünlere nazaran daha yüksek başarım ve hızaşırtma yetenekleri sunuyorlar. ATI/AMD ve Nvidia ise sıkı oyuncular için XTX ve Ultra kartlarını çıkardılar. Öte yandan anakart üreticileri de ürünlerine yüksek başarım ve hızaşırtma özellikleri eklediler. Elbette böyle ürünler ucuza alınmıyor. Şöyle ki bugün en iyi işlemci 1000 Dolar, en iyi ekran kartları 500-700 Dolar ve tam donanımlı bir anakart ise yaklaşık 300 Dolar'dan satılıyor. Peki ya böyle ürünleri almaya mecbur muyuz? Kesinlikle hayır fakat iyinin de daha iyisi hakkındaki yazıları okumak, okuyana zevk verir ve okuduklarımız aklımızda yer edinir çünkü insanlar hayalini kurdukları şeylere sahip olmak isterler.

  En iyi parçalar hakkında internet ortamında sayısız bilgi edinebilirsiniz fakat bunun aksine en ucuz güncel ürünleri arayıp bulmak ise işkence gibidir ve işin daha da zor olan kısmı bulduğunuz parçanın ucuz olduğu kadar kaliteli olup olmadığıdır. Gerçekte ise iş donanıma geldiği zaman durum internette olduğundan daha karmaşık bir hale bürünür. Bugünlerde oyun oynamaya ayıracak pek zamanım yok fakat geçmişte oyun oynamaya vaktim olduğu günlerde yüksek başarımlı parçaların çoğu satın alınabilir olmaktan oldukça uzaktı. Bu dediğim o günlerde satılan donanımların çoğu için geçerliydi aslında. Yaşadığımız şu günlerde ise en çok satan işlemci veya ekran kartlarının 150 Dolar ve civarından rahatlıkla alıcı bulduğunu söyleyebiliriz.

  Biz de bunu değerlendirip 2007 senesinin 500 Dolarlık oyun bilgisayarını oluşturmak amacıyla piyasaya şöyle bir daldık ve gerçekten güzel parçalarla karşılaştık. Fakat bu sefer geçen seneki yaklaşımımızdan farklı olarak hem AMD, hem de Intel tabanlı sistemlerle uğraştık ve ortaya çok ilginç bir sonuç çıktı: Bellek en ucuz parçayı teşkil ederken, güç kaynağı (PSU) ise en pahalı parça olarak karşımıza çıktı. Oluşturduğumuz sistemlerin olabildiğince geleceğe yönelik olmasına büyük gayret gösterdik ki ilerde kullanıcılar istedikleri zaman dört çekirdekli işlemcileri ve çok gülcü ekran kartlarını da bu sistemlere yerleştirebilsinler (100 Dolarlık bir işlemciyi veya ekran kartını ilerde değiştirmenin sizin için pek de zor olmayacağını düşünüyoruz).

  Ortak Bileşenler

  Sistem bileşenlerinin çoğu hem AMD, hem de Intel tabanlı sistemlerle beraber kullanılabilir. Sonuçta iki sistem de 800 MHz hızında çalışan DDR2 bellekleri destekliyorlar ancak daha düşük hızlarda çalışan bellekler de takılabilir elbette. AMD işlemcilerinin bellek denetleyicileri CPU ile birleşiktir. Oysaki Intel platformlarda bellek denetleyicisi yonga setinin bir parçasıdır.

  İki sistem de gerek ekran kartları gerekse de yonga seti bileşenleri için olsun aynı arayüzleri üzerlerinde taşıyorlar. Bu yüzden istediğiniz PCI Express ekran kartını bu sistemlerle beraber kullanabilirsiniz. Günümüz sabit disklerinin arayüzü olan SATA bugün artık genel bir standart haline geldiğinden, her yeni sistemde bu teknoloji mevcut. Aynı durum optik sürücüler için de geçerli; SATA arayüzlü olan ürünleri tercih etmeye çalışın çünkü UltraATA artık son günlerini yaşıyor.

  Son olarak geriye kasa ve güç kaynağı kalıyor. İşte bunlar sistemden sisteme değişebilir. Her şeyden önce anakart ve kasanızın ikisinin de aynı ATX veya BTX biçim etmenine (form factor) sahip olduklarından emin olun. Çoğu güç kaynağı, işlemciye yeterli gücü sağlamak amacıyla gerekli olan 4+4 iğneli yardımcı bağlantıya sahip ATX12V 2.2 standardı ile uyumludur ve ana güç bağlantısı 24 iğnelidir.

  RAM: 2x 512 MB DDR2-800 By Patriot  Adı sanı belli olan bir markadan olduğu sürece, istediğiniz belleği satın alabilirsiniz. A-Data, Corsair, Crucial, G.Skill, GeIL, Kingston, Mushkin, OCZ, Patriot gibi firmaların gerçekten kaliteli ve ucuz ürünleri bulunuyor. Bunların arasından seçim yapmak için elbette fiyat etkenini göz önüne aldık ve ağustos ayının son haftasında yaptığımız araştırma sonucu Patriot'un DDR2-800 bellek çiftinin sadece 47 Dolarlık fiyatıyla sistemimiz için en uygun bellek olduğuna karar verdik. PSD21G800K, bir çift 512 MB DDR2-800 DIMM biriminden oluşuyor. Her ne kadar gecikmeleri CL5-5-5-15 olsa da, fiyatına göre çok iyi bir ürün.

  Şayet bütçeniz el veriyorsa bir çift 1-GB kapasiteli belleklerden satın almanızı şiddetle öneriyoruz çünkü belleğinizin kapasitesi açık konumda bulunan birçok programla tamamen doldurulduğu zaman sabit diskinizin bellek niyetine kullanılması, bilgisayarınızın bir hayli yavaş çalışmasına sebep olur. Üstelik Windows Vista, çalışmakta olan uygulamaların verilerinin depolanabilmesi için büyük kapasiteli belleklere ihtiyaç duyar, eğer yeterince kapasite sağlanamazsa sık kullandığınız programlar kağnı gibi açılacaktır.

  İster 1 GB, isterse de 2 GB bellek kullanın, her zaman bellek denetleyicisinin çift kanal kipinde çalışabilmesi amacıyla bir çift bellek satın almayı ihmal etmeyin çünkü böylece bellek veri yolu genişliğini iki kat arttırmış olursunuz. DDR2-800 günümüz sistemleri için önerilen standart bellek hızıdır. Ayrıca DDR2-1066 veya daha hızlı bellekleri de düşünebilirsiniz fakat ödediğiniz fazladan paranın karşılığını tam olarak alamazsınız çünkü yüksek hızlı bellekler, genellikle meraklısına yüksek hızaşırtma deneyimini yaşatmak amacıyla üst seviyeli sistemler için tercih edilirler. O halde bu yazımızda dar bütçeli tüketicileri hedeflediğimize göre ihtiyacımız olan tek şey standart gecikmelerde çalışan bir DDR2-800 bellek.  HDD: Seagate 320 GB Barracuda 7200.10  500 Dolarlık oyun bilgisayarımızda kullanacağımız sabit disk diğer parçalara nazaran biraz eski sayılır çünkü Seagate yakında 7200.11 serisini çıkarıp daha yüksek başarım sunacak. Yine de sadece yaklaşık 65 Dolar'a mal olan Barracuda 7200.10'un (yurt içi 90 Dolar düzeyinde) ve onun muadilleri olan Hitachi veya Western Digital ürünlerinin oyuncular için yeterli kapasiteye sahip olduklarını düşünüyoruz.

  ST3320820AS, 7200 RPM hızında çalışıyor ve iki dairesel manyetik plakadan oluşuyor. Plaka sayısı ne kadar az olursa o kadar iyidir çünkü böylece gürültüye neden olan titreşimler en aza iner ve disk daha serin çalışır. Bu sabit diskin hem 8 MB, hem de 16 MB önbelleği bulunan sürümleri var fakat başarım farkı ihmal edilebilir düzeyde düşük olduğundan her ikisini de tercih edebilirsiniz. Diski bilgisayarınıza Serial ATA/300 bağlantısı bağlıyor. Öte yandan sahip olduğu NCQ (Native Command Queuing) da artık günümüzün bir standardı haline geldi.
  Ekran Kartı: Gigabyte Radeon HD 2600 Pro  Günümüzün orta seviye ve genel kullanıcı seviyesi kartları, ATI/AMD Radeon HD 2600 ve Nvidia GeForce 8600 serileri. Ekran kartı listelerimizden de görebileceğiniz gibi her iki seriye ait kartlar da uygun fiyata hatırı sayılır derecede başarım sunuyor. Hatta şaşırtıcı fiyatlara Radeon X1950 ve GeForce 7900 gibi bir önceki neslin güçlü kartlarını satın alabilirsiniz. Bunun yanında bu kartlar daha fazla güç tüketirler ve DirectX 10 uyumlu değillerdir. Tamam, belki bugün için konuşursak yeterli gibi görünebilirler fakat DX 10 destekli yeni oyunlar çıktıkça başınızı giderek daha çok ağrıtacaklardır. O yüzden şimdilik orta seviyeli ve ucuz bir DX 10 destekli ekran kartıyla idare etmenizi, vakti geldiğinde ise çok daha iyisiyle değiştirmenizi öneriyoruz. Şüphesiz ki ekran kartı başarımı, bir oyun bilgisayarının başarımını en çok etkileyen bileşendir.

  GIGABYTE Radeon HD 2600 Pro'yu seçtik. 800 MHz hızında çalışan 256 MB GDDR2 grafik belleği olan kartın çekirdek hızı ise 600 MHz ve çift DVI arayüzüne sahip. Ekran kartınızı analog monitörlere bağlayabilmenizi sağlamak amacıyla DVI bağlantısını analoğa dönüştüren parça da ihmal edilmemiş ancak iki TFT LCD monitörü birden bağlamanıza imkan tanıyan çift DVI çıkışını takdir edeceğinizi umuyoruz. Son olarak bu kartın boşta çalışma gücü gereksinimi çok düşük ve fansız (pasif) soğutuluyor. Böylece sisteminiz daha sessiz ve verimli çalışacak. Yalnız kasanızın hava akışının sağlıklı olduğundan da emin olun ki aşırı ısınmadan kaynaklanan kararsızlık problemleriyle karşılaşmayasınız. Öyle bir imkânınız yoksa veya çok sıcak bir ortamda yaşıyorsanız, en güvenli yol fanlı bir ekran kartı satın almanız.

  Kasa: Coolermaster Centurion 5 CAC-T05 Black/Silver  Kasa satın almak için bir dolu seçeneğiniz var. Ucuz modeller yaklaşık 30 Dolar'dan başlarken, hoş görünümlü alüminyum kasaların fiyatı birkaç yüz Dolar'ı bulabiliyor. Alüminyum, kasanın ağırlığını azaltıp şık görünmesini sağlayabilir fakat çok da gerekli olduğunu söyleyemeyiz. Her şeyden önemlisi kasanız mantıklı tasarlanmış olmalıdır, yani mesela keskin kenarları olmamalıdır veya sürücü yuvalarına kolaylıkla erişilebilinmelidir. Özellikle sade tasarımlar, sistem kurulumunu mümkün olduğunca sancısız kılar. Çıkarılabilir sürücü yuvaları ve bunlar gibi parçaların olması yararlıdır fakat olmazsa olmaz değildirler. Diğer yandan satın alacağınız kasanın yeterince fan ızgarası veya fanı olup olmadığına dikkat edin. Fanın çapı ne kadar büyük olursa, o kadar yavaş devirde dönerek belirli miktarda hava tahliyesini gerçekleştirebilir. Bunun diğer anlamı da şu ki, fan ne kadar büyük olursa o kadar sessiz çalışabilir. Son olarak kasanızın ön panelinde USB ve ses çıkışları (kulaklık-mikrofon) da varsa keyfinize diyecek olmaz.

  Biz kendi sistemimiz için Coolermaster'ın uygun fiyatlı bir kasa modelini seçtik. Fiyatı 50 Dolar'ın biraz altından başlıyor (ülkemizde 100 Dolar'ın üstündeki fiyatlarla satılıyor. Bunun nedeni 380 Watt'lık kaliteli güç kaynağıyla beraber sunuluyor olması. Bu sayfada bahsettiğimiz modelin güç kaynağı yoktur.) ve bir üst paragrafta belirttiğimiz kıstasların çoğuna sahip. Kasanın ana fanının çapı 120 mm ve yüksek devirde dönerken bile sessiz çalışıyor. Önde 80 mm.lik bir fan daha var fakat sisteminizde kullanacağınız bileşenlerin çalışma sıcaklıklarına göre ister kullanıp ister devre dışı bırakabilirsiniz. Nitekim bizim 500 Dolarlık sistemimiz için bu fan pek de gerekli değil. Yalnız, eğer bilgisayarınızı sırf oyun oynamak için kullanacaksanız ikinci fanı kullanmanız mantıklı olabilir çünkü unutmayın ki önerdiğimiz ekran kartının fanı bulunmuyor.

  Kasanın ön panelinde ayriyeten USB, Firewire ve ses çıkışları yer alıyor. Genel olarak baktığımızda, diğer kasa üreticilerinin bu kasaya benzer ürünleri bulunuyor olsa da bunun gibi fiyatına göre oldukça kaliteli bir tasarımı olan kasa bulmak zor.


  Kasanın içi oldukça sade ve temiz. Bu yüzden de kullanımı çok kolay.

  Güç Kaynağı: Silverstone ST50EF-Plus  Uygun bir güç kaynağı seçmek birçok kişinin inandığının aksine çok önemli ve karmaşık bir meseledir. Piyasada sizin bilmediğiniz o kadar çok şey dönüyor ki hemen hemen her üretici firma güç kaynağı pazarına da el atabilmek için deyimi yerindeyse ellerinden geleni ardına koymuyor. Bu yüzden piyasada güç kapasiteleri 250 W'dan 1000 W'a kadar değişen yüzlerce farklı PSU bulunuyor. Ve şunu bildiğinizden eminiz: Bileşenleriniz ne kadar çok güç çekiyorsa, o kadar güçlü bir PSU çözümüne ihtiyacınız vardır. Güç miktarı 300 W'ın altında olan ürünlere karşı dikkatli olun çünkü bu piyasada ucuz ve kalitesiz sayısız ürün var. 400 W'ın üstündeki her saygıdeğer ürün standart bir oyun bilgisayarı için yeterlidir fakat onlar arasında bile verimlilik, gürültü ve özellik ve hatta 12V kanalıdan verilebilen akım miktarı bakımından farklılıklar vardır.

  Güçlü bir işlemcisi, bir veya iki sabit diski, bir optik sürücüsü, tam donanımlı bir anakartı ve hatta bazı genişleme kartları olan standart sistemler gönül rahatlığıyla 400-W güç kaynakları ile çalışabilir. Hatta böyle bir güç kaynağı ekran kartları için de yeterlidir. İki üst model haricinde: bir GeForce 8800 Ultra veya Radeon HD 2900 XT, 3B kipinde tek başına 200 W güce gereksinim duyabiliyor - bu tüm sistem bileşenlerinin toplamda tükettiği güçten bile daha fazla! İşte bu yüzden sizi güvenli bölgede tutmak amacıyla 500 W'lık bir güç kaynağı seçtik. Şayet iki üst seviyeli ekran kartı, çift işlemcili bir sistem veya çok fazla güce gereksinim duyacak herhangi başka parçalar kullanacaksanız 600-700 W'lık güç kaynaklarını bile düşünebilirsiniz. 1000 W ve üstü canavarlar ancak olağanüstü sistemler ve dört ekran kartlı kasalar için mantıklı olabilir.

  Güç kaynaklarının giriş ve çıkış gücü arasında belirgin bir farklılık vardır. Bu fark ne kadar az olursa güç kaynağının verimliliği de o kadar yüksektir. Kayıplar dolayısıyla kaybedilen bu güç farkı ısıya dönüşür. Verimlilik oranı %80'in üstünde olan her güç kaynağı kaliteli tasarlanmıştır. Yalnız verimlilik oranı güç kaynağının altında kaldığı yük miktarına bağlı olarak biraz değişim arz eder. Silverstone ST50-EF Plus belki çift ekran kartlı oyun sistemleri için uygun olmayabilir ama şu an piyasadaki tüm ve hatta gelecekteki çoğu kartı kaldırabilecek kadar güçlü. ST50-EF, Münih Tom's Hardware Guide laboratuarındaki Alman meslektaşlarımızın yapmış olduğu dayanıklılık deneyinden alnının akıyla çıkmıştı. Aynı zamanda düşük/orta/tam yük altında gösterdiği %87'lik verimlilikle piyasadaki en verimli ürünlerden biri olduğunu da kanıtlamıştı. Bu üründe altı adet SATA güç bağlantısı, altı 5.25" ve iki 3.5" Molex bağlantısı bulunuyor. 120-mm çapındaki fanı ise görevini sessizce yerine getiriyor.

  Ne ilginçtir ki bu ürün yaklaşık 100 Dolarlık fiyatıyla 500 Dolarlık oyun makinemizin en pahalı bileşeni (ülkemizde 120 Dolar ve üstü). Yalnız tahminimce güç kaynağının neden bu kadar önemli olduğu da ortaya çıkmış oldu: Güç cimrisi bir sistem oluşturmanın en önemli ve ilk aşaması uygun ve kaliteli bir PSU seçmektir. Çünkü kalitesiz ve yetersiz bir güç kaynağı diğer parçalar sayesinde yaptığınız enerji tasarrufunu olumsuz yönde etkileyecektir. Hatta güç kaynağından kaynaklanan aksaklıklar, geri döndürülemez sistem hasarlarına yol açabilir. O yüzden güç kaynağı sebebiyle sonradan başımızın ağrımasındansa, biraz kafa yorarak sistem bileşenlerinin toplamda ne kadar güç çekebileceğini hesaplamak akıllıca bir iş olur.


  Anakartlar

  AMD Platform: MSI K9AGM2-FIH
  Ucuz ve pahalı anakartlar arasındaki başarım farkı,hızaşırtma meselesini işin içine katmazsak çok azdır. Standart hızlarda çalışan anakartlar arasında başarım bakımında neredeyse hiçbir fark bulunmadığından, sadece hayati ve geleceğe yönelik özelliklere ağırlık verdik. O yüzden AMD Athlon X2 sistemi için anakart olarak sadece 75 Dolarlık MSI K9AGM2-FIH anakartını seçmeyi yeterli gördük. Bu kart aralarında HDMI çıkışı sağlayan tümleşik grafik desteğinin de yer aldığı birçok önemli özelliği bünyesinde barındırıyor (500 Dolarlık oyun makinenizi HDTV'ye bağlayabilirsiniz).

  K9AGM2-FIH, AMD'nin giriş seviyeli 690 yonga setini temel alıyor fakat dâhili ATI grafik çözümü onu diğer ucuz yonga setlerinden ayırıyor. Kart, Athlon 64 3200+'den tutun da Athlon 64 X2 6400+ Black Edition'a kadar tüm AM2 işlemcilerini destekliyor ve elbette, büyük ihtimalle bu yılın sonlarına doğru çıkacak olan Phenom X2 ve X4 işlemcilerine de destek sunacak. Anakartta yer alan tek X16 PCI Express yuvasına, daha önceki sayfalarda tanıttığımız HD 2600 Pro ekran kartını takabilirsiniz. Eğer çok ucuz bir sisteme ihtiyacınız varsa veya daha güçlü kartların fiyatlarının düşmesini bekliyorsanız, dâhili grafik işlemcisi sizi gönül rahatlığıyla idare edecektir. Tabi ki ucuz bir ekran kartından beklenen başarımı bile sunamayacaktır ancak Vista'nın arayüzünü kaldırabildiğini bilmenizde yarar var.

  Kartta yer alan diğer önemli bileşenler arasında x1 PCI Express ve iki 32 bit PCI yuvalarıyla dört SATA/300 bağlantısı yer alıyor. SATA bağlantılarının ikisini sabit diskler için diğer ikisini ise bir DVD yazıcı ve belki gelecekte bir HD-DVD veya Blue-ray okuyucu için kullanabilirsiniz. Yalnız bellek seçiminize dikkat edin çünkü anakartta sadece iki adet DDR2 yuvası bulunuyor. Gelecekte, bu yuvalarda takılı konumda duracak olan 512 MB'lık belleklerinizi bir kenara atmak istemiyorsanız, doğrudan iki adet 1 GB bellek satın almayı düşünebilirsiniz. Seçtiğimiz anakart Intel platformun anakartından biraz daha ucuz olduğundan bunu yapmakla bütçenizin sınırını aşmış da olmayacaksınız.

  Intel Platform: ECS G33T-M2 (G33 Yongaseti)  Şu an başarım maratonunun galibi konumunda olan Intel'i seçmek isteyen kullanıcılar için (Core 2 Duo Athlon 64 X2'ye göre çok daha hızlıdır ve Intel'in 45 nm işlemci modelleri de AMD'nin Phenom'undan önce bizlerle olacak gibi görünüyor.) daha önce incelemesini yaptığımız ECS'nin G33 yonga setli anakartında karar kıldık. AMD işlemcilerinin anakartı bu karttan (ki 90 Dolar'ın bile üstünde) baya bir ucuz ancak en azında iki yerine dört adet bellek soketi var.

  Kartta bir adet x16 PCI Express yuvası, bir x16 PCI Express ve iki tane emektar 32 bit PCI yuvası yer alıyor. G33 yonga setinin dâhili bir grafik işlemcisi zaten var fakat bu anakartta monitör çıkışı için sadece basit bir D-sub bağlantısı yeterli görülmüş. DVI veya hatta HDMI arayüzü bile olsa buna razı olurduk çünkü bir HDMI çıkışı en az 15-20 Dolar'a mal oluyor. Öte yandan AMD'nin daha ucuz olan anakartında bu çıkış hali hazırda var.


  Bu anakart tümleşik grafik desteğiyle beraber gelse de DVI veya MSI'ın AMD işlemcileri için ürettiği anakartta olduğu gibi HDMI çıkışı bulunmuyor. HDMI arayüzlü bir Intel anakartı istiyorsanız 20 Dolar fazladan vermeye hazır olun.  AMD İşlemci: Athlon 64 BE-2350  AMD'nin Athlon X2 BE-2350 işlemcisi ünlü AMD64 mimarisine dayanıyor ve iki ayrı 512-kB L2 önbelleği olan iki çekirdekten meydana geliyor. 2.1 GHz hızında çalışan işlemci Cool'n'Quiet (enerji tasarruf kipi) ve NX bit (tampon bölge taşmasını - buffer overflow- engeller) ve sanallaştırma teknolojisi (virtualization -seçmiş olduğumuz Intel işlemcisi bu teknolojiyi desteklemiyor) gibi tüm AMD64 işlemcilere has özellikleri taşıyor. Üstelik çoğu BE-2350 işlemcisi oldukça yüksek hızaşırtma olabiliyor.

  Bu özel işlemci, boşta çalışma gücünü inanılmaz derecede düşüren 65-nm DSL SOI üretim teknolojisine sahip.Böylece 500 Dolarlık oyun makineniz boşta ve tam yükte Intel'e nazaran daha az enerji harcayacak. Bunun yanında başarım bakımından Intel işlemciye göre biraz geride kalıyor. O halde işlemci seçimi tamamen sizin kendi önceliklerinize kalmış demektir. Eğer elektrik faturaları sizin için önemliyse AMD'yi seçin. Eğer biraz daha fazla başarım istiyorsanız Intel Pentium Dual Core daha iyi bir seçim olacaktır. Her halükarda bu işlemciye 100 Dolar'dan bile daha az para sayacağınızdan, ileride onu hızlı bir Athlon X2 veya Phenom X2 ile değiştirmek sizin için pek de sorun olmamalı.


  Intel İşlemci: Pentium Dual Core E2160  Pentium Dual Core aslında sıradan bir 65-nm Core 2 Duo işlemcisi fakat 800 MHz FSB hızı ve sadece 1 MB L2 önbelleği var. Şu an tüm Core 2 Duo markalı işlemcilerin 2 MB veya 4 MB önbelleği bulunuyor. 45-nm işleme tekniğiyle üretilecek olan Penryn çekirdekli işlemcilerin ise 3 MB veya 4 MB önbellekleri olacak. Model E2160, 1.8 GHz hızında çalışıyor.

  Şunu belirtmekte de fayda var ki G ve L düzeltme aşamalarına (stepping revision) sahip tüm yeni Intel işlemcilerin enerji verimliliği boşta çalışma durumu için arttırılmış ve böylece AMD Athlon X2 serisi ile bu konuda daha da rekabetçi konuma yükseldiler. Bununla beraber, Intel işlemcileri hala azıcık daha fazla güç harcıyor olsalar da yüksek başarımları ve L2 önbellek kapasiteleri ile bu fark görmezden gelinebilir. Bu işlemci Execute Disable Bit, SpeedStep (boşta çalışma kipinde saat hızını düşürür) özelliklerini ve en güncel işletim sistemleri için 64-bit uzantılarını destekliyor. Tüm bunlara rağmen, Pentium Dual Core sanallaştırma (virtualization) teknolojisini desteklemiyor.

  Ülkemiz Şartları İçin Bazı Düzeltmeler

  Daha önceki sayfalarda bahsettiğimiz ürünlerin çoğu ülkemiz piyasasında şu an satılıyor olsa da bir kısmı ülkemiz pazarına henüz giriş yapmış değil ve bilindiği gibi yurt dışı ve yurt içi fiyatları arasında dikkate alınmaya değer farklılıklar bulunmakta. Dolayısıyla işinizi kolaylaştırmak açısından bu sayfada alternatif bazı ürünleri tanıtacağız.

  Alternatif RAM: Geil 2 X 512 MB DDR2-800 (GX21GB6400UDC)  Geil, ülkemizdeki mağazalarda bolca bulunan kaliteli, soğutuculu ve ucuz DDR2-800 bellekleriyle karşımıza çıkıyor. Varsayılan (default) 4-4-4-12 gecikmelerinde çalışması ve daha yüksek hızlarda çalışabilmesi için 2.3 V'a kadar gerilim verilebilme imkanının olmasıyla listemize girmeyi sonuna kadar hak eden bir ürün. Fiyatı 70 Dolar civarında gezinse de, ülkemizde pek ortalarda görünmeyen Patriot markasına güzel bir alternatif teşkil ediyor. Üstelik listemizdeki Patriot modeline göre daha düşük gecikmelere sahip.

  Alternatif Intel Anakart: INTEL DG33-FBC  ECS'nin G33 yonga setli anakartı ülkemizde ya sınırlı miktarda mevcut ya da hiç yok. Buna karşılık Intel'in DG33 modellerini çoğu mağazada bulmak mümkün. Fiyatı 100 Dolar'dan başlayan ürünün dört adet DDR2 bellek soketi ile üç PCI, bir x1 PCI Express, bir x16 PCI Express ekran kartı yuvası mevcut. Kartta 4 SATA /300 bağlantısının yanında bir tane eski ATA/100 bağlantısına da yer verilmiş. Sıkı durun, USB çıkışı sayısı ise tamı tamına 10. DG33-FBC modelinin ECS'nin anakartında da olduğu gibi sadece bir D-Sub bağlantısı var. DVI çıkışı olan DG33 modellerinin fiyatı ise 15-20 Dolar yukarıdan başlıyor.

  Alternatif Ekran Kartı: Palit HD 2600 Pro Sonic  Palit'in Sonic markalı ekran kartları doğuştan hızaşırtmalı olarak piyasaya sürülürler. Hatta bazı Sonic modeller referans kartların aksine DDR2 belleklerle değil de DDR3 belleklerle sunulurlar. Üstelik çok az bir fiyat farkıyla! Bu kart da Palit'in DDR3 bellekli 7600 GS ile başlattığı Sonic geleneğine uyuyor ve 600 MHz'lik çekirdek ve tam 1400 MHz'lik bellek hızıyla (DDR2 modeller 800 MHz'dir) neredeyse bir HD 2600XT görünümü sergiliyor. Ülkemizde henüz pek görülmeyen GIGABYTE HD 2600 Pro'ya kesinlikle çok iyi bir alternatif çünkü fiyatı da 90 Dolar düzeylerinde.

  Alternatif İşlemci: AMD Athlon 64 X2 4000+

  Derin bir araştırma yapmamıza rağmen Athlon 64 X2 BE-2350 işlemcisini yurdumuzdaki mağazalarda bulamadık. Bu gerçekten üzücü bir durum çünkü BE-2350 işlemcisinin TDP (Thermal Design Point) Gücü sadece 45 W iken, saat hızı ve ön bellek bakımından onun dengi konumundaki X2 4000+ ısıl gücü 65 W. Dolayısıyla Intel platform bu şartlar altında bir adım öne çıkıyor. Bizi tek teselli eden şey ise bu işlemcinin 80 Dolar'ın altından başlayan fiyatlar ile satılması.

  Deney Düzeneği
  Deneyler Ve Ayarlar  Deneyler Ve Ayarlar

  Sysmark 2007 Sonuçları
  Ses/Video Deneyleri
  Uygulama Deneyleri
  Oyun Ve Yapay Deneyler
  Güç Tüketimi Deneyleri  Sonuç

  AMD veya Intel tabanlı olarak hazırladığımız 500 Dolarlık oyun makinelerimiz yazılımların ve oyunların neredeyse tümünü kabul edilebilir bir başarımla çalıştırabiliyorlar. Evet, 1280X1024'ün üstündeki çözünürlüklerde ve en yüksek kalite ayarlarında mucize yaratmalarını bekleyemezsiniz tabi ki, ancak Athlon X2 BE-2350 veya Pentium Dual core E2160 ile Radeon HD 2600 Pro'nun gücü oyun oynatmaya da, diğer işlemleri yapmaya da kafi geliyor. Unutmayın, sonuçta fiyatı 500-600 Dolar aralığında olan ucuz bir sistemden bahsediyoruz. Hâlbuki üst seviyeli ekran kartlarının bir tanesi bile 500 Dolar'ı bulabiliyor.

  Oluşturmuş olduğumuz üç listemizdeki sistemlerin fiyatları 530 ila 680 Dolar arasında değişiyor fakat toplam maliyeti tam 500 Dolar'a çekebilecek bazı değişimler yapmanız da mümkün.

  Seagate'den 320 GB, 7200 RPM, SATA/300 sabit disk de çoğu kullanıcıyı tatmin edecektir. Biraz daha fazla ücret ödeyerek 400 GB'lık sabit diskleri de satın alabilirsiniz ama 500 GB hala 100 Dolar daha fazla fiyata mal oluyor. Ucuz güç kaynaklarını kesinlikle önermiyoruz çünkü verimlilik sistemin toplam güç tüketiminde çok önemli bir yere sahiptir. Güç cimrisi bileşenlerinizi ucuz bir güç kaynağıyla beraber kullanırsanız, tüm ucuz fatura hesaplarınızı bir kenara atın gitsin. Bizim seçimimiz, Silverstone ST50-EF Plus 120 Dolar'ı (yurt içi) geçen fiyatıyla biraz pahalı bir tercih gibi görünebilir fakat piyasadaki 500 W'lık PSU'lar arasındaki en iyi ürünlerden birisi.

  Son olarak geriye ekran kartı ve sistem belleği hakkındaki yorumlarımız kalıyor. Öncelikle 2 x 512 MB bellek seçmemizin sebebi tamamen toplam maliyeti düşürmek istememizdi. Oysaki iki adet 1 GB bellek kullanmak aslında çok daha mantıklı olur, hele ki Windows Vista kullanmak istiyorsanız. Intel sisteme sonradan bir bellek çifti daha ekleyebilirsiniz. Seçtiğimiz ekran kartı ise 90 Dolarlık fiyatıyla gerçekten ucuz. Fansız (pasif) soğutulan kart, kaliteli Coolermaster Centurion 5 CAC-T05 kasasının yeterli havalandırması sayesinde oldukça serin çalışıyor. Daha hızlı ekran kartlarının çok daha fazla paraya mal olacağı kesindir ancak kullandığınız işlemcilerin yenil nesil güçlü ekran kartınıza darboğaz yaratıp yaratmayacağını da öğrenseniz iyi olur. Mesela Radeon HD 2900 veya GeForce 8800 kartlarından tam verim alabilmek istiyorsanız mutlaka hızlı bir Core 2 Duo işlemcisine sahip olmalısınız.  tamamını okumadım ama çok güsel şeyler var içinde

 2. #2
  Status
  Offline
  ThePoTens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  RoCk 'n RoLL
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Yer
  Eskişehir
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1.014
  Konular
  42
  Tecrübe Puanı
  142005

  Standart Cevap: İşte Oyun PC'si (Alıntı)

  Bence okadarda iyi deyil

 3. #3
  Status
  Offline
  Nagano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Yer
  ふくおか
  Mesajlar
  3.666
  Konular
  564
  Tecrübe Puanı
  210200

  Standart Cevap: İşte Oyun PC'si (Alıntı)

  Güzel bilgiler...

 4. #4
  Status
  Offline
  Rukdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Show ♠ Time
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  1.968
  Konular
  103
  Tecrübe Puanı
  21475284

  Standart Cevap: İşte Oyun PC'si (Alıntı)

  Eline sağlık ...

 5. #5
  Status
  Offline
  djwecmccem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Prince Of POP
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  27
  Mesajlar
  326
  Konular
  37
  Tecrübe Puanı
  445

  Standart Cevap: İşte Oyun PC'si (Alıntı)

  Alıntı [email protected] Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bence okadarda iyi deyil

  kardeş 500 dolara bu oluo ne yapak :D

  Alıntı Rukdo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eline sağlık ...
  sağol kardeşim

  Alıntı erkanmen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Güzel bilgiler...
  sen de sağol

Benzer Konular

 1. Yardım:Alıntı yapamıyorum.
  By !!aLPaCiNo!! in forum Oyun Hakkında Sorunlarınız
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 02-09-2011, 13:02
 2. Komik ve İlginç Resimler[(Ç)Alıntı değildir]
  By tetikçi_94 in forum Full Geyik & Muhabbet & Her Telden
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 11-02-2011, 21:52
 3. Oyunlar altına 'Alıntı olmayan yorumlar' [Cevaplandı]
  By Sheяlock Holmes in forum Oyun istek - Forum Önerileriniz
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 06-10-2010, 14:07
 4. Komik oyun görüntüleri (Alıntı)
  By Sly Cooper in forum Full Geyik & Muhabbet & Her Telden
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 20-07-2010, 20:59
 5. Karakalem Transormers Çizimleri War Worlf alıntı
  By HanifTürk in forum Full Geyik & Muhabbet & Her Telden
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 23-05-2010, 15:52

Ziyaretçilerin arayarak bu sayfada buldukları

Henüz arama motoru araması yok!

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261