Full Torrent Oyun indir - Powered by vBulletinSayfa 1/5 12345 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  @KEZER@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  403
  Konular
  26
  Tecrübe Puanı
  0

  PC hızlandırma ve optimasyon

  KONU : BİLGİSAYARINIZI KENDİ SİTİLİNİZE GÖRE AYARLAYABİLİR -- HIZLANDIRABİLİR VE OPTİMİZE EDEBİLİRSİZ....
  1 )Internet Explorer 6 tamiri --------------------------------- Eger internet Explorer istediginiz gibi calismiyorsa ve hatalar veriyorsa yeniden kurmak en akillica yol, ama nasil, Program ekle kaldirdan bu isi yaparsaniz bozukluklarin hicbirini giderme sansiniz olmayacaktir , peki nasil yapmak lazim:
  1. WIndows XP kurulum CD nizi takin.
  2. Start/Run. Dedikten sonra komut satirina asagidakini aynen yazin (copy paste en iyisi )
  " rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection DefaultInstall 132 %windir%\inf\ie.inf "

  "OK".deyin simdi eski arizalar yok oldu cünkü yepyeni bir exploreriniz oldu.

  2) Internet Explorer 6 tamiri 2.yol/*: ---------------------------------------------------------
  Start > Run > regedit
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE \ Microsoft\Active Setup\Installed Components\
  {89820200-ECBD-11cf-8B85-00AA005B4383} değerini bulun ~
  IsInstalled,i arayin ve 0 (Null ). degerini verin
  Bundan sonra IE6 yi yeniden kurmamiz mümkün.Bunun icin Microsofttan i.e exploreri download etmemiz gerekir.
  Download: ie6setup.exe
  Dosyayi örnegin. C:\IE6_Setup. diye kaydedin.
  Başlat - çalıştır :
  C:\IE6_Setup\ie6setup.exe" /c:"ie6wzd.exe /d /s:""#E" (yandakini copy paste yapin )
  ok dedikten sonra kurulum asistani baslayacaktir.

  3 )Internet explorer Link problemleri* -----------------------------------------------------------------------------
  Diyelimki bir linke tikladiginizda yeni bir pencere aciliyor ama sayfa görüntülenmiyor / veya sag tikladiginizda ayni sey oluyor, Bir sorun var ama nedir diyorsunuz .
  Sorun Bir veya birkac Internet Explore DLL sinin registriert olmamasindandir
  Cözüm asagida:
  Start -> Run -> regsvr32 urlmon.dll (OK ).
  Eger Problem devam ediyorsa asagidakilerini uygulayin:
  Start -> Run ->
  regsvr32 actxprxy.dll
  regsvr32 shdocvw.dll
  Bu da ise yaramadiysa IE yi yeniden kurun.

  4 )IE6 nin Otomatik tamamlamasını kapatmak* -------------------------------------------------------------------------------------
  Eger IE6’nin yazdiginiz bir adresi veya sifrelerinizi otomatik tamamlamasindan biktiysaniz okuyunuz:
  Normalde IE6 adres satirina bir iki kalime yazdiktan sonra otomatik olarak adresi tamamlamaya calisir.Kurulumunuza bagli olarak IE6 Formlari ve passwordlari da otomatik tamamlayabalir, basta faydali gibi görünen bu durum, Gayet rahatsiz edici de olabilir

  Bu özelligi kapatmak icin,"Tools" a click leyin ve"Internet Options". u secin daha sonra Content adi altinda "AutoComplete" buttonunu göreceksiniz bu butonu clicklediginizde. Otomatik tamamlama secenekleri karsiniza cikacak. Simdi burada istediginiz özelliklere tik koyarak veya tik i kaldirarak, IE6 nin sizin sözünüzü dinlemesini saglayabilirsiniz....
  Start --- Run ---- regedit yazip ok diyelim Registry de asagidaki degisiklikleri yapalim ( xp.reg v001 da tanimli )
  5 ) DNS CACHE Yİ İYİLEŞTİRELİM İNTERNET SAYFALARI HIZLI AÇILSIN * --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  [HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \Services \ Dnscache \Parameters]
  "CacheHashTableBucketSize"=dword: 00000001
  "CacheHashTableSize"=dword: 00000180
  "MaxCacheEntryTtlLimit"=dword: 0000fa00
  "MaxSOACacheEntryTtlLimit"=dword: 0000012d


  6 )HIZLI KAPATMA :
  ---------------------------------------------
  HKEY_LOCAL_MACHINESystemContro lSET 001Control anahtarını etkinleştirin.
  Sağda bulunan "Wait to Kill Service Timeout" kaydının değerini "100" yapınız.
  HKEY_CURRENT_USERConrol PanelDesktop anahtarını etkinleştirin.
  Sağda bulunan "AutoEndTasks" kaydının değerini "1" ile değiştirin.

  7 )FAZLADAN MEMORY :
  --------------------
  Windows XP kullandığınız ya da kullanmakta olduğunuz programların .DLL(dynamic link libraries) dosyalannı belirli bir zaman dilimi içerisinde hafızasında tutar. Bu özelliği kapatarak "birazcık" hafızaya sahip olabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için; "HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMic rosoftWindowsCurrent VersionExplorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD değeri oluşturun(sağ tıklayıp new > DWORD value) bu DWORD değerinin adını "AlwaysUnloadDll" yapın ve değerini "l" yapın. Windows XP'yi yeniden başlattığınızda yapılan değişiklikler aktif olacaktır.

  8 )EXPLORER KENDİSİ ÇALIŞSIN :
  --------------------------------
  Explorer.exe'nin kendi halinde çalışmasını ve böylece hata verdiği zaman tüm sistemin hata vermemesini istiyorsanız, işte size göre bir püf noktası. Regedit'i açıp (start > run -regedit)
  "HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows /CurrentVersion/Explorer/Advanced " anahtarına gidin. Burada "Separate Process" DWORD değerini bulun ve değerini "l" yapın(eğer bu anahtar mevcut değilse sağ tıklayıp new > DWORD value deyip adını "Separate Process" yapın ve değerini "l" yapın). Eğer Regedit'le uğraşmak hoşunuza gitmiyorsa şu yolu izleyerekte yapabilirsiniz; My Computer'a girip Tools > Folder Options > oradan View segmesine gelin. Burada "Launch folder windows in a separate process"i tıklayın "OK" basın. İşletim sisteminiz daha "sağlam" çalışacaktır fakat biraz performans düşüklüğü olacaktır.

  9 ) INTERNET EXPLORER HATA VERİYOR ? :
  ----------------------------------------------------------------
  Internet' te dolaşırken, önemli bir işle meşgul olurken, ya da çeşitli sitelerde haberleri okurken hiçbir sebep yokken Explorer'un hata verip kapanması(tüm I.E pencereleri) hiçte hoş olmayan bir durumdur, bunu bir nebze olsun durdurmak için aynen yukarıda Explorer'da yaptığımız yöntemi uygulayacağız. Her zaman ki gibi Regedit'e girip (start > run -regedit) "HKEY CURRENT USER/ Software/ Microsoft/ Windows /Current Version/ Explorer /Advanced" anahtarına gidin. Burada "BrowseNewProcess" adında yeni bir string değeri oluşturun(tırnaklar olmadan) ve değerini "yes" olarak belirtin, internet Explorer için şuan tam bir çözüm yok bu en iyisi denilebilir, biraz hafızadan kaybettirse de.

  10 ) HIZLI SABİT DİSKİNİZ VARMI : *
  ------------------------------------------------
  Belki yeni bir sabit disk aldınız ve kullanmakta olduğunuz sabit diskten daha hızlı. Bu durumda page.sys dosyasını yeni aldığınız sabit diskinize geçirmekte fayda var. ("page.sys'de ne ola ki" diyenler için ; ünlü swap dosyası) Bunun için Regedit'e girip (start > run -regedit) "HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/SessionManager/ Memory Management" anahtarını aktif hale getirin burada "Paging Files" adındaki string değerini bulun ve daha hızlı olan sabit diskiniz hangisiyse onu yazın (örneğin benimkinde "cage.sys" yazıyordu, eage.sys yaptım)

  11 ) DAHA HIZLI KAPANSIN :
  ------------------------------------------
  XP kapanırken yapılanları kaydeder, Windows XP kapanırken biraz zamandan kazanmak istiyorsanız, Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/ Explorer" anahtarına gidin, burada "NoSaveSettings" değerini bulun. Eğer çıkışta kayıt yapılmasını istemiyorsanız değeri "l" yapın, kayıt yapılmasını istiyorsanız "O" yapmanız yeterli.

  12 )DAHADA HIZLANSIN DİYORSANIZ :
  -------------------------------------------------------------------
  Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerim tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/Curre ntControlSet/ Control/FileSystem" anahtarına gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "l" yapın.

  13 )AÇIKLAMA YAPMASIN :
  --------------------------------------------
  Windows XP'de adet olduğu üzere mouse okuyla bir dosyanın ya da klasörün üzerine geldiğiniz zaman o dosya/klasör hakkında bilgiler verir. Bu özelliği kapatmak için "HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/ CurrentVersion/Explorer/Advanced" anahtarına gidin ve "Showlnfo-Tip" DWORD değerini bulun ve değerini "O" yapın.

  14 )MASA ÜSTÜ KENDİ HALİNDE ÇALIŞSIN :
  ----------------------------------------------------------------
  Explorer ve Internet Explorer'ın nasıl kendi başlarına çalışacaklarını söyledik, şimdi de sırada "masaüstü" (desktop) var. Tabii ki Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER /Software /Microsoft / Windows/CurrentVersion / Explorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD değeri oluşturun (new > DWORD value) isim olarakta "DesktopProcess" yazın ve değer olarak "l" yapın

  15 )OTOMATİK KAPANMIYOR :
  ---------------------------------------------
  XP'den çıkarken bazen bilgisayann otomatik olarak kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USERControl PanelDesktop" anahtanna gidin, burada "PovverOffActive" DWORD değerini bulun, ve değerini "l" olarak değiştirin.

  16 )KISA AÇILIŞ SÜRESİ :
  ------------------------------------------
  NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde "NTFS Check"e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarın açılışını hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" komutu "AUTOCHK" başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düşürmeniz mümkün, bunun için komut satırına "CHKNTFS/T:4" yazmanız yeterli böylece "AUTOCHK" süresi 4 saniye olacaktır.

  17 )BOOT DOSYALARIYLA AÇILIŞI HIZLANDIRIN :
  --------------------------------------------------------------------------
  Regedit'e girip (start > run -regedit) "HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Dfrg / BootOptimizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve değerini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.

  18 )SÜRATİ 240 YAPIN :
  ----------------------------------------------
  Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size ilaç olacak bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHI-
  NESYSTEMCurrentControlSetContr olPriorityControl" anahtarına gidin, burada sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin, ve değerini "l" yapın.

  19 )PREFETCH 'i SİLİN HIZLAININ : ------------------------------------------------------------
  ilk defa Windows XP'de gördüğümüz "Prefect"yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:windowsprefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayan yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

  20 )SABİT DİSK PERFORMANSINI ARTTIRIN : *
  -----------------------------------------------------------------
  Eğer Windows XP'de kullanmıyorsanız( şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 12,5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Mas-| ter File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır, bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE - System - Curre ntControlSet - Control- FileSystem " anahtanna gidin, sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin, değer okrak 2 yazın( 1=12,5% , 2=25%)

  21 )SİSTEM PERFORMANSINI ARTTIRIN : *
  ----------------------------------------------------------------------------
  Sistemin doğru ve performanslı çalışmasını sağlamak için düzenli olarak defrag etmekte fayda vardır. Ama eğer sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag'da ancak bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95'ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP'de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördüğünüz isim bir diğeri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS' la düzgün çalışması için). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa uğraştırmış olur. Sadece bununla da kalmayıp yapmış olduğunuz MFT kullanımını da düşürür. Bunu engellemek için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE - System - CurrentControlSet - Control- FileSystem" anahtanna gidin, burada " NtfsDisable8dot3NameCreation " DWORD anahtarını bulun ve değerini "l" yapın.

  22 )START > RUN" LİSTESİ SİLİNSİN :
  -------------------------------------------------------------------------
  Regedit, ya da "cmd.exe"yi calıştırırken "start > run" deyip isimlerini yazarız, bir süre sonra bu liste oldukça kabarır. Bu listeyi silmek için "start > run -regedit" deyip "HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicr osoftWindows CurrentVersionExplorer RunMRU" anahtarına gidin, burada ki tüm değerleri silebilirsiniz.


  23 )KAYIT YAPMASIN :
  ---------------------------------------
  Windows XP'nin yeni özelliklerinden biri de cd-rw cihazlarına cd kaydı yapabilmesi, ama eğer daha iyi bir cd kayıt programı kullanıyorsanız (winoncd, easy cd creator gibi) bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz, bunun için "My Computer"a girin ve burada cd-rw cihazının olduğu sürücüye sağ tıklayıp "Properties"i seçin burada "Recording" segmesine gelin ve "Enable cd recording on this drive" seçeneğini kapatın.

  24 ) AÇILIŞ DİSKİNİN OTOMATİK OPTİMİZE EDİLMESİ :
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Otomatik açılış diskinin optimize edilmesi için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Mic rosoft/Dfrg/BootOptimizeFunction" anahtarına gidin burada "Enable" anahtarını bulun ve değerini "Y" yapın.

  25 )GURUP SAYISINI BELİRLEME :
  -------------------------------------------------------
  Windows XP'ye has özelliklerden olan aynı program pencerelerini gruplama tekniğini özelleştirmek istiyorsanız, Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/ Advanced" anahtarına gidin, burada "TaskBarGroupSize" değerini bulun ve istediğiniz bir değeri verin, burada vereceğiniz değerlere göre sayfalar gruplanacaktır (normal değeri 3)

  26 )BSOD (mavi ekran) ÇIKTIĞINDA YENİDEN BAŞLASIN :
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Her ne kadar Windows XP'nin en güvenli, en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin beş parmağını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir "sistem çökmesi" ya da "BSOD" olayında (BSOD = Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için Regedit'e girip "HKEY LOCAL MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/CrashControl" anahtarına gidin ve "AutoReboot" anahtarını bulun ve değerini "l" yapın.

  27 )ÇÖP KUTUSU OLMASIN :
  --------------------------------------------------
  Geri Dönüşüm Kutusu'nu (Recycle Bin) masaüstünden (desktop) kaldırmak için, Regedit'e
  girin ve "HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMic rosoftWindowsCurrent VersionExplorerDesktopNameSpac e" anahtanna gidin, burada "{645FF040-
  5081-101B-9F08-OOAA002F954E}" anahtarını silin.

  28 )BAŞLAT MENÜSÜNÜ HIZLANDIRIN :
  --------------------------------
  Menülerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER Control PanelDesktop" anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" değerini "l" yapın.(Gerçi bu önceki Win'lerde de aynı )
  29 )SHARED DOCUMENT'İ KALDIRMAK :
  -----------------------------------------------------
  Regedit'e girip; "HKEY_ LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/Current-Version/Explorer/MyComputer/NameSpace/DelegateFolders" anahtarına gidin, burada "{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee}" anahtarını silin.


  30 )SCHEDULE TASK :
  -----------------------------------
  I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet'te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" alt anahtarını silin.


  31 )IMAGE TOOL BAR AÇILMASIN :
  --------------------------
  Web sitelerinde gezerken bir resmin üzerine geldiğiniz zaman sol üst köşede "image toolbar " çıkar, bu toolbar'ın
  özelliği kısayoldan resmi kaydetmeniz-yazdırmanız-arkadaşınıza göndermeniz için yapılmıştır. Eğer resimlerin üstüne geldiğinizde bu toolbar'ın bir daha çıkmasını istemiyorsanız "tools > internet options" deyin buradan "advanced" segmesine gelin, burada "multimedia" bölümünü bulun "enable image toolbar" yazısının yanındaki tiki kaldırın.

  32 )TEMP DOSYALARI SİLİNSİN :
  --------------------------------------------------------------
  Internet Explorer Internet'te gezdiğiniz sayfaları "Temporary internet Files" klasöründe tutar, yer kaybından çok güvenlik açısından hiçte hoş olmayan bir durumdur, internet Explorer'un bu dosyaları klasörde tutmasını engellemek için "tools > internet opitons" deyin ve buradan "advanced" segmesine geçin, burada "security" bölümüne gelin ve "Empty Temporary internet Files folder when browser is closed" yazan yeri tıklayın.

  33 )GEÇMİŞİ HATIRLAMA :
  -----------------------
  Internet Explorer'ı açın, tools > internet options bölümüne girin. Burada "days to keep in history" değerini "O" yapın. Böylece internet Explorer geçmişi hatırlamayacaktır. History'den tamamen kurtulmak için "clear history" butonuna basmakta fayda var.

  34 )I.E'DE 5.AYAR :
  -----------------
  Internet Explorer'un "security" bölümünde bildiğiniz üzere 4 bölüm vardır, fakat aslında internet Explorer 6.0'da 5 bölüm var bir tanesi "my computer" adındaki bölüm normal ayarlarda aktif olarak gözükmemektir, bu bölümü açmak için pek tabii ki Regedit'e girip ; "HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / InternetSettings/Zones " anahtarına gidin, burada "flags" adındaki DWORD değerini bulun ve değerini "l" yapın, bilgisayarı yeniden başlattığınızda yapılan ayarlar aktif olacaktır.


  35 )DİZİN OLUŞTURMA İŞLEMİNİ KAPATIN :
  ------------------------------------
  Windows XP, harddisk içindeki tüm dosyaları, daha sonra yapılacak aramaları hızlandırmak için dizinler halinde hafızaya alır. Bu dizinleme işlemi dosya ile yapılan işlemleri yavaşlatır. Bunu kapattığınızda bilgisayarınız daha hızlı çalışacaktır. Bilgisayarım simgesine girip C: ve/veya D: sürücü simgesine (yani harddisklerinize) sağ tıklayın ve özelliklere girin. Açılan pencerede en altta --"[Hızlı arama için Dizin Oluşturma Hizmeti bu diski dizinlesin]" seçeneğinin işaretini kaldırın ve uygulayın...


  36 )IDE aygıtlarda DMA modu :
  ---------------------------------
  Windows XP genelde IDE aygıtlar için (harddisk ya da cd-rom gibi) DMA modunu açmayı akıl edemez. Bunu açmak için aygıt yöneticisine girin ve IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler'i açıp Birincil IDE Kanalına çift tıklayın. Gelişmiş ayarlarda Aygıt1 için aktarım modunu DMA Kullanılabiliyorsa olarak ayarlayın. Aynı şeyi İkincil IDE için de yapın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın...

  37 )XP HIZLI KAPANSIN :
  -----------------------
  XP işletim sistemi kapanırken ve açılırken standart olarak bazı ses efektleri çalar. Kapanırken ki ses efekti uzun olduğundan bu bitmeden kapama işlemine geçmez. Denetim masasına girip ses efektlerinden tüm sesleri ya da kapanış sesini YOK olarak ayarlarsanız kapanış hızlanacaktır...

  38 ) CD TAKTIĞINIZDA OTOMATİK ÇALIŞMASIN :
  --------------------------------------
  XP üzerinde bu ayarın kapatılması bazı kullanıcılar için sorun oluşturabilir. Kesin çözüm için Başlat / çalıştır ile komut satırını açın ve GPEDIT.MSC yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar yapılandırması, Yönetim şablonları, sistem alt menülerine girin. Sağ tarafta otomtaik çalıştır özelliğini kapat seçeneğini bulup aktif hale getirin. Artık sürücüye CD taktığınızda otomatik olarak çalıştırılmayacaktır...

  39 )HATA BİLDİRİMİNİ KAPATIN :
  -------------------------------
  Denetim Masasına girin ve Performans ve bakım seçeneğini tıklayın. Ardından sistem simgesini tıklayın ve gelişmiş sekmesinden hata bildirimi butonuna basın. Hata bildirimini devre dışı bırak olarak ayarlayın...

  40 )WİNDOWS XP HIZ SINIRLAMASINI KALDIRMAK :
  -----------------------------------------
  Dikkat !! Sadece Windows XP professional için Windows xp prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % coğalta bilirsiniz.
  Bunun için : Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam yapmanız yeterli.


  41 )MİCROSOFT BİLGİ SORGULAMASINI KAPATMAK *
  ------------------------------------------
  Hoş değil : Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır.Bu işlem sistem kayıt defterindeki "RegDone" değeri "1" e ayarlanmadığı sürece böyle devam eder . Windows Update sırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerin karşıya gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir. Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın. "HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft/ WindowsNT /CurrentVersion" altında "RegDone" değerine çift tıklayın Çıkan kutuya "1" değerini girin.

  42 )DÜZENLİ İNTERNET EXPLORER UPDATE'lerini ENGELLEMEK
  --------------------------------------------------------
  Windows XP dahilindeki internet explorer 6.0 her 30 günde bir kendisi için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol eder . Gerçekten bir güncelleme varsa ve bu yüklenmezse , XP yeni bir hatırlatma penceresiyle devamlı olarak karşınıza çıkar .
  İpucu : Eğer gerekli olursa güncellemeleri manuel olarak başlatmanız daha iyi olacaktır . Bunun için "Başlat /Çalıştır" komutunu çalıştırın ve "Gurup ilkesi" penceresine ulaşmak için "gpedit.msc" dosyasını açın .Önce, bu penceredeki "Bilgisayar yapılandırması /Yönetim Şablonları/Windows Bileşenleri/İnternet Explorer" başlığını ve ardından ,burada bulunan "Internet Explorer yazılım güncelleştirmeleri için Dönemsel Denetlemeyi devre dışı bırak" seçeneğini aktif hale getirin ...

  43 )XP BİLEŞENLERİNDEN KURTULMAK
  ----------------------------------
  Başlat / Denetimasası/Program Ekle/Kaldır /Windows bileşenlerini ekle/ Kaldır üzerinden çoğu yardımcı programı, mesala Messenger'ı kaldıramıyor musunuz ? . Bunun gibi Programları silmek için küçük bir hileye başvurmanız lazım : Önce Windows gezginini ve sonra " C:Windowsinf " dizinini açın . Tüm dosyaları görünür yapın : Araçlar/Klasör seçenekleri/Görünüm ile gizli dosya ve klasörler altında gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyin. Notepad gibi bir editörle düzenlemek için " sysoc.inf " dosyasına çift tıklayın.[Components] altında bazı kayıtlarda "hide" ifadesini göreceksiniz . Bu dört harfi silin , ( mesala "msmsgs" ile başlayan satırda ) . Şimdi bu bileşeni normal bir şekilde silebilirsiniz .

  44 )PROGRAMLARIN TIMEOUT SÜRESİNİ DEĞİŞTİRMEK :
  --------------------------------------------
  Şayet bir program, işletim sistemine uzun süre bilgi vermezse , XP bu programın kilitlendiğini farz edecektir. Söz konusu "Timeout" süresini değiştirebilirsiniz.İpucu :Timeout süresini değiştirmek için ilk olarak kayıt defteri düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER/ControlPanel/ Desktop" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "HungApp-Timeout" öğesini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki değer verisi kutusuna Milisaniye olarak istediğiniz bir değer girin.

  45 )DÜŞÜK SABİT DİSK ALANI MESAJINI ENGELLEMEK :
  -------------------------------------------------
  Sabit disk'inizin boş alan oranı düşecek olursa, XP devamlı olarak diskinizi temizlemenizi isteyecektir.
  İpucu : Tabii ki bu isteği de engelleyebilirsiniz. Bunun için kayıt defteri düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER/Sofware / Microsoft/Windows/Curren tVersion/Policies/Explorer" anahtarını aktif hale getirin farenin sağ düğmesini kullanarak pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen nesne menüsünde ki "Yeni/DWORD" değeri komutunu kullanarak yeni bir değer oluşturun. Bu yeni öğeyi isim olarak "NoLowDiskSpaceChecks" girin ve üzerine iki kere tıklayarak değer verisini "1" olarak değiştirin. Kayıt defteri düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın...

  46 )DİSK ÖN BELLEĞİNİ AYARLAMAK :
  -----------------------------------
  Microsoft, Windows işletim sistemini ön bellek değerleri için standart değerlere ayarlayıp öyle sunar.Sisteminizden Maksimum verim almak için bu değerlerin sisteminize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.
  Başlat menüsünden Çalıştır ile regedit'i çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE/System/Curren tControlSet/Control/SessionManager/MemoryManagement " anahtarına girin "IoPageLockLimit"e çift tıklayın ve aşağıdaki listeden uygun değeri buraya girin Tamam ile onaylayın.

  Ram bellek Büyüklüğü Registry'deki
  (MByte) optimum değer

  64
  1.000

  128
  4.000

  256
  10.000

  512 veya üstü
  40.000

  47 )Cache AYARLARINI DEĞİŞTİRMEK :
  ------------------------------------
  Microsoft , NT teknolojisini temel alan işletim sistemlerinde, yani XP'de de, Cache (önbellek) parametrelerini değiştirmiş. Bu sayede bilgisayar, Windows 98 veya Me kurulu haline göre biraz daha hızlı çalışıyor. Ancak bu parametrelerle oynayarak sisteminizden biraz daha yüksek bir performans elde etmeniz mümkün. Başlat menüsünden Çalıştıra girin regedit ile registry editörünü çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet /Control / SessionManager / MemoryManagement / anahtarında "Disable Paging Executive"'e çift tıklayın ve değer olarak "1" girin. Aynı şeyi LargeSystemCache ve ClearPageFileAtShutdown için de yapın.Windows, bu değişiklikle daha büyük bir dosya ön belleği oluşturacak ve Kernel'ın bazı parçalarını sabit diske kaydetmeyecektir...


  48 )WİNDOWS 'UN AÇILIŞINA UYARI YAZISI EKLEMEK
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  Bu ilginç ipucuyla bilgisayarınızı ilk başlattığınızda daha oturum açılmadan bir uyarı baneri görüntülenmesini sağlaya bilirsiniz. Bunun için önce regedit'i açıp "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/ winlogon" anahtarı altına gelin şimdi burada " LegalNoticeCaption " adı altında ki bu dizeye vereceğiniz değer menu çubuğunda görüntülenecektir. Daha sonra "LegalNoticeText" olan kısmada ekrandaki diyalog kutusunda ne görünmesini istiyorsanız baner ekrana her açılışta getirecektir...


  49 )BAŞLANIGIÇ MENÜSÜNDEKİ BELGELER İÇERİĞİNİ AZALTMAK: XP
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Başlat / Belgeler komutu yardımıyla son kullandığınız belgelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz . Ancak karşılaştığınız liste çok uzun ve karmaşık . Bu liste içerisinde ne kadar belge olacağını kendiniz belirleye bilirsiniz.İpucu : Bu listenin öğe sayısını Windows'un kayıt defterini kullanarak belirleyebilirsiniz . Başlat menüsündeki Çalıştır komutunu çalıştırın , ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna Regedit yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın Şimdi "HKEY_CURREN_USERSoftwareMicro softWindowsCurre n VersionPoliciesExplorer" Anahtarını etkinleştirin ve ardından pencerenin sağ bölmesine farenin sağ tuşu ile tıkladıkdan sonra açılan nesne menüsündeki "Yeni/DWORD" değeri komutunu çalıştırın . Yeni öğenin ismini "MaxRecentDocs" olarak değiştirin ve [Enter] tuşuna basın . Şimdi Düzen / Değiştir komutunu çalıştırın ve söz konusu liste içerisinde bulunmasını istediğiniz Maxmum belge sayısını girin. İletişim penceresindeki tamam düğmesine tıklayın ve kayıt defteri/çık komutunu çalıştırın...

  50 )RAHATSIZ EDİCİ KONUŞMA BALONLARINI KALDIRMAK :
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Zaman zaman Windows görev çubuğunda ekrana gelen konuşma balonları,sizi, örneğin Windows turu hakkında bilgilendirmek ister . Daha önemli şeylerle ilgilenmeniz gerektiğinden bu daveti her seferinde reddetmek zorunda kalırsınız .
  İpucu: Başlat/Çalıştır komutu yardımı ile regedit dosyasını çalıştırarak kayıt defteri Düzenleyicisi'ni çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / Advenced" anahtarını aktif hale getirin . Farenin sağ düğmesini kullanarak, pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve açılan nesne menüsündeki "Yeni/DWORD" Değeri komutunu çalıştırın.Bu yeni öğeye isim olarak " EnableBallonTip " yazın ve değerini "0" olarak atayın. Windows XP yeniden başladıktan sonra, sıkıcı konuşma balonları sizi rahatsız edemez. Bu balonları yeniden özlerseniz biraz önce oluşturduğunuz öğenin değerini "1" olarak değiştirmeniz yeterli...


  51 )WINDOWS MESSENGER'I KALDIRMAK :
  ----------------------------------------------------------------------------------------
  Programın kapalı olmasına dikkat edin.Komut satırına aşağıdakini yazınız :
  "RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%INFmsmsgs.inf,BLC.Remove"

  53 )KULLANILMAYAN WİNDOWS XP SERVİSLERİNİ KAPATIN :
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  BAŞLAT > ÇALIŞTIR > SERVICES:MSC'yi açın :

  BU SERVİSLERİ KONROL EDİN
  >HATA BİLDİRİM HİZMETİ : DEVRE DIŞI
  >HIZLI KULLANICI DEĞİŞTİRME UYUMLULUĞU : MANUEL
  >YARDIM VE DESTEK : MANUEL
  >DİZİN OLUŞTURMA HİZMETİ ; DEVRE DIŞI
  >PERFORMANS GÜNLÜKLERİ VE UYARILAR : MANUEL
  >TAŞINABİLİR ORTAM SERİ NUMARASI : MANUEL
  >REMOTE DESKTOP HELP SESSİON MANAGER : DEVRE DIŞI
  >UZAKTAN KAYIT DEFTERİ : DEVRE DIŞI
  >AKILLI KART : DEVRE DIŞI
  >AKILLI KART YARDIMCISI ; DEVRE DIŞI
  >KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI ; DEVRE DIŞI
  >WEB CLİENT : MANUEL
  >KABLOSUZ SIFIR YAPILANDIRMA : MANUEL
  .................................................. .................................................. .......................BİTTİ (THE END).

 2. #2
  Status
  Offline
  cfg007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  3
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  391

  Standart Cevap: PC hızlandırma ve optimasyon

  emeğe saygı

 3. #3
  Status
  Offline
  FB1
  FB1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  27
  Konular
  1
  Tecrübe Puanı
  363

  Standart Cevap: PC hızlandırma ve optimasyon

  işte bu

 4. #4
  Status
  Offline
  korayfb1992 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Yaş
  26
  Mesajlar
  391
  Konular
  28
  Tecrübe Puanı
  379

  Standart Cevap: PC hızlandırma ve optimasyon

  eyvallah abi saollasıın

 5. #5
  Status
  Offline
  slh14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  21
  Konular
  1
  Tecrübe Puanı
  362

  Standart Cevap: PC hızlandırma ve optimasyon

  eline sağlık kardeşim

Sayfa 1/5 12345 SonSon

Benzer Konular

 1. Firefox Hızlandırma
  By Rukdo in forum Yararlı Bilgiler
  Cevaplar: 42
  Son Mesaj: 09-02-2011, 05:55
 2. PC Hızlandırma Ayaraları (XP)
  By MaDYaKuZa in forum Windows İşletim Sistemi
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 12-06-2010, 21:56
 3. wİNdOWs Xp Hızlandırma...
  By PishLiqh in forum Windows Xp
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 09-01-2010, 20:15
 4. Windows Hızlandırma
  By By CrAzY in forum Windows Xp
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 17-11-2009, 17:27
 5. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 05-01-2009, 12:32

Ziyaretçilerin arayarak bu sayfada buldukları

Henüz arama motoru araması yok!

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261