22 Ekim'de tüm dünya ile aynı anda piyasaya sunulan Windows 7, gelişmiş özellikleri ve yenilikçi teknolojisiyle bilgisayar kullanma alışkanlıklarınızı kökten değiştirecek. Türkiye'nin önde gelen bilişim mağazaları ve tekno marketlerde satışa sunulan Windows 7, kullanıcıların değişen ihtiyaçları doğrultusunda Home Basic, Home Premium, Professional ve Ultimate paketler olarak raflardaki yerini aldı.
Türkiye'de bütün dünya ile aynı anda lansmanı yapılan Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi Windows 7, ülkemizin önde gelen tekno marketlerde satışa sunuldu. Hayatı kolaylaştıran sayısız özelliği ve yenilikçi teknolojileriyle bilgisayar kullanıcılarının bir numaralı tercihi olacak Windows 7, dört ayrı sürüm olarak satışa sunuldu.
Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, Windows 7'nin kullanıcıyla buluşmasının tarihi bir dönüm noktası olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
"Türkiye'deki tüketiciler bütün dünya ile aynı anda Windows 7 ile tanıştı. Windows 7'nin hayatımıza getirdiği kolaylıkları kullandığımız her geçen gün daha iyi anlayacağız. PC, mobil ve İnternet platformlarını kesintisiz bir şekilde entegre eden teknolojik altyapısıyla Windows 7, günümüz kullanıcısına yepyeni ufuklar açıyor. Windows 7, gerek bireysel kullanıcıların, gerekse kurumların verimliliğini artıracak çok sayıda teknolojiye sahip. Ağ ortamındaki bilgisayarları ve cihazları tanıyarak iletişimin merkezi olurken, kullanıcıların bilgiye ulaşmasını hızlandıran arama özellikleriyle günlük işlerin hızlı bir şekilde halledilmesini sağlayacak. Kullanıcı ihtiyaçlarına hızlı yanıt veren arayüz tasarımı, çoklu temas teknolojisi, ağdaki müzik ve video dosyalarını çalıştıran Play To özelliği, çevredeki cihazları otomatik olarak bulan ve tanımlayan Device Stage teknolojisi gibi birçok yenilik, Windows 7'yi hepimiz için yaşamsal öneme sahip bir işletim sistemi haline getiriyor."
Windows 7 etkinlikleri kapsamında düzenlenen Deney 7 yarışmasının birincisi ise lansman gecesi yapılan tören ile kamuoyuna açıklandı. İnternet ortamında 7 gün süresince arkadaşlarından destek alarak zorlu 77 görevi tamamlayan Deney 7 birincisi Nazlı Çelebi'ye 20 bin TL'lik ödülü Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan sundu.
Çelebi, "Windows 7 ve Internet Explorer 8 gibi Microsoft teknolojileri ile gerçek yaşamdaki birçok işi İnternet'te yapmak çok keyifliydi. Bana destek veren arkadaşlarıma, aileme ve Microsoft ekibine teşekkür ediyorum" dedi.
"Windows, Sınırsız Yaşam"
Tüm dünyada "Windows, Sınırsız Yaşam" sloganıyla aynı anda satışa sunulan Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi Windows 7, bireylerin ve kurumların bilgiye ulaşmasının önündeki bütün engelleri kaldırdı. Bu çerçevede Windows 7 değişimin zirve noktasını temsil ediyor.
Hayatı kolaylaştıran işletim sistemi Windows 7, sunduğu sayısız teknoloji ile son yılların en yenilikçi ürünleri arasında yer alıyor. Bilgisayar kullanım alışkanlıklarında çarpıcı değişimler sunan sezgisel arayüz tasarımı, hızlı sistem altyapısı, akıllı, zengin arama işlevleri ve gelişmiş güvenlik özellikleri, Windows 7'yi rakipsiz kılıyor.
Günlük işleriniz daha kolay
Windows 7 günlük işlerinizi daha hızlı ve kolay yapmanıza yardımcı oluyor. Şimdi Windows Arama ile Başlat menüsünden sadece birkaç kelime girerek bilgisayarınızdaki belgelere, e-postalara, şarkılara ya da herhangi bir dosyaya ulaşıp anında yerini saptamanız mümkün. Gelişmiş görev çubuğu ile dosyaları açıp bilgisayarınızda daha hızlı gezinebilirsiniz. Hatta en sık kullandığınız programları görev çubuğuna sabitleyebilir ve böylece tek bir tıklamayla ulaşabilirsiniz. Jump List'le düzenli olarak kullandığınız dosyaları sadece iki tıklamayla açabilirsiniz.
Birden fazla açık programı, belgelerinizi ve tarayıcı pencerelerinizi kolayca küçük resim ve tam ekran görünümleriyle yönetebilirsiniz.
Windows 7 açık pencereleri yeniden boyutlandırmak ve düzenlemek için yeni yollar sunuyor. Örneğin, Snap özelliği ile iki pencereyi ekranın karşılıklı iki kenarına doğru iterek düzgün bir şekilde yanyana getirebilirsiniz. Ayrıca bir pencereye tıklayıp fareyi biraz salladığınızda diğer pencereler küçülerek çalışma alanınızın ferahlamasını sağlar, aynı hareketle pencereleri eski yerine getirebilirsiniz.
Kişilerin günlük yaşamında bilgisayarda gerçekleştirdikleri rutin işler, Windows 7'nin sezgisel tasarımı ve kolay erişim olanakları ile birkaç kat daha hızlanacak.
Bilgisayar kullanıcısının en temel ihtiyaçlarından biri olan dosya, klasör, bilgisayar ve cihaz bulma özellikleri Windows 7'nin üstün performansıyla yepyeni bir anlam kazandı. Arama sonuçlarının sınıflandırılması ve gruplandırılması %38 oranında daha iyi olan Windows 7 ile kullanıcılar bilgisayar, ağ ve İnternet dahilinde araştırma yapabilecekler.
İstediğiniz gibi çalışır
Windows 7, bilgisayarınızın performansını arttırmak ve böylece daha hızlı ve güvenilir yapmak için tasarlanmıştır. Kısaca, Windows 7 ile bilgisayarınız tamamen istediğiniz gibi çalışır. Artık uyku modundaki Windows 7 sisteminiz uyandırılırken daha çabuk harekete geçecek, komutlara daha hızlı cevap verebilecek.
Windows Mobility Center'ın gelişmiş özellikleri ile kullandığınız mobil cihazları PC ile çok kolay senkron edebilecek, tüm mobil cihazlarınızı tek bir yerden yönetebileceksiniz.
Windows 7'nin gelişmiş güvenlik ayarları bilgisayarınızı ve gizliliğinizi korumanıza yardımcı olur. Windows 7'deki kullanıcı hesabı kontrolleri, bilinmeyen bir program çalıştırılmak istendiğinde sizi uyararak bilgisayarınızın kötü niyetli yazılımlar tarafından zarar görmesini engeller. Ebeveyn Kontrolleri ile, çocuğunuzun bilgisayarda geçireceği saatleri belirleyebilir hangi programları kullanabileceğini ve hangi oyunları oynayacağını kontrol edebilirsiniz.
Internet Explorer 8'deki SmartScreen® filtresi sizden gizli bilgilerinizi almaya çalışan aldatıcı web sitelerine karşı sizi uyararak bilgisayarınızın güvenli kalmasına yardımcı olur.
Bilgisayarınızı, yardımcı araçlar ve masaüstü temalarıyla istediğiniz gibi kişiselleştirebilir, hatta masaüstünüzü kendi fotoğraflarınızdan oluşan bir slayt gösterisine dönüştürebilirsiniz.
Windows 7 daha az sistem mesajları, açılır öğeler ve uyarılar almanız için tasarlanmıştır, böylece çalışırken daha az kesinti yaşarsınız.
Yenilikleri mümkün kılar
Windows 7 ile, bilgisayarınızda işlerinizi eğlenerek halletmek için kolay ve ilginç yeni yollar keşfedeceksiniz.
Uzaktan medya akışını kullanarak ev bilgisayarınızdaki fotoğraflara, müziğinize ve videolarınıza kolayca erişim sağlayabilirsiniz. PlayTo ile, bilgisayarınızdan ev bilgisayarınıza bağlı olan dijital kameralar ya da Wi-Fi müzik sistemleri gibi medya aygıtlarına kolayca müzik, fotoğraf ve video gönderebilirsiniz. Kitaplıklar, ev ağınıza bağlı aygıtlardaki ve farklı bilgisayarlardaki fotoğraf, müzik ve belgelere kolayca ulaşmanızı sağlar.
DirectX® 11 teknolojisi nefes kesen oyun grafiklerini inanılamayacak kadar gerçek kılar.
Windows 7 ile istediğiniz herhangi bir yerde çalışabilirsiniz. Windows 7'nin ev ve iş ağlarınızı otomatik olarak doğru ayırmasını ve belgeleri doğru yazıcılara göndermesini ayarlayabilirsiniz. Windows 7 ile Wi-Fi, geniş bant, çevirmeli ağ ve VPN gibi uygun ağları görebilir ve bu ağlara sadece birkaç tıklamayla bağlanabilirsiniz.
Windows Touch® dokunmatik ekranlı bilgisayarların daha kolay ve sezgisel kullanılmasını sağlıyor.
Zengin özelliklere sahip Media Center şimdi Windows 7 üzerinden yayın yapmak isteyen girişimcileri yakından ilgilendiriyor. Microsoft ile ilgili içeriğin sahibi olan kurumlar Media Center platform üzerinden yayın yapabilmek için global bir program çerçevesinde iş ortaklığı anlaşması yapabiliyorlarlar. Widnows Media Center ortamından genel kullanıcıya yönelik canlı yada "video-on-demand" mekanizması ile çalışan içerikler ücretli ya da ücretsiz sunulabiliyor. Buradaki iş modelini tamamen Media Center İş Ortağı belirliyor.
Profesyonel yöneticinin işletim sistemi
Windows 7, günümüzde geliştirilen yeni cihazları ve yazılımları tanıyan mimarisiyle işletmelerin sistem kurulum ve yönetim maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak. Windows 7 yenilikçi teknolojileriyle BT profesyonellerinin işini kolaylaştıracak.
Bilgi işlem yöneticileri uzak bir bilgisayarda güvenilir bir oturum açmak isterse genelde şifrelenmiş VPN (sanal özel ağ) bağlantılarını kullanır. Doğrudan Erişim (Direct Access) teknolojisine sahip Windows 7 ise VPN ihtiyacını ortadan kaldırarak yöneticilerin işini kolaylaştırıyor.
Bilgi işlem yöneticileri, Windows 7 ve Windows Server 2008R2 kullanarak TamponBellek (BranchCache) teknolojisi sayesinde belli departman çalışanlarının ağır dosyaları bilgisayarlarına daha hızlı indirmesini sağlayabiliyor.
Windows 7'nin yüksek güvenlik teknolojisi BitLockerTM ve Bitlocker Sürücü Şifrelemesibilgisayarda ve taşınabilir veri saklama cihazlarında tutulan verileri güvence altına alıyor.
BT yöneticileri için işletim sistemlerinin kurulumunu kolaylaştırmaya yarayan Microsoft Masaüstü Optimizasyon Paketi'nde (MDOP) masaüstü sanallaştırmasını sağlayan bir yazılım da yer alıyor.
Microsoft Kurumsal Masaüstü Sanallaştırması (MED-V) ile yöneticiler kurumda bulunan Windows sanal PC'lerin yönetimini ve bakımını tek bir noktadan yapabilecek.
Türkiye'ye özel fiyatlar
Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise ve Ultimate sürümleri, farklı bireysel ve kurumsal ihtiyaçları karşılayan özellikleriyle dikkat çekiyor.
22 Ekim 2009'da Türkiye'de satışa sunulan Windows 7 sürümlerinin son kullanıcı önerilen liste fiyatları şöyle: Windows 7 Home Basic için 123 ABD Doları; Windows 7 Home Premium için 145 ABD Doları; Windows 7 Professional için 236 ABD Doları ve Windows 7 Ultimate için ise 250 ABD Doları.


Microsoft'un uzun zamandır merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows 7'nin piyasaya çıkmasına çok az bir zaman kaldı. Raflarda yerini almaya hazırlanan yeni işletim sistemi, bireylerin hayatını kolaylaştıran çok sayıda özelliği ile bilgisayar kullanım alışkanlıklarını tümüyle değiştirecek.
Türkiye'nin önde gelen bilişim perakende zincirlerinde ve bilgisayar mağazalarında yerini almaya hazırlanan Windows 7, Microsoft'un günümüze kadar en fazla ilgi gören işletim sistemi olarak daha şimdiden kayıtlara geçti. Arama motoru Bing'in bulgularına göre web'de 370 milyondan fazla sonuç üreten "Windows 7" sorgusu, bu işletim sistemine olan tüketici ilgisini çok açık bir şekilde yansıtıyor. 22 Ekim'de kullanıcılar ile randevusu olan Windows 7 sayısız gelişmiş özelliği ile bilgisayar kullanımında yeni bir sayfa açacak.
Öncelikle bilgisayar kullanmayı kolaylaştıran sayısız özelliği ile herkesin gözdesi olmaya hazırlanan Windows 7, hızı ve performansıyla da kendisinden söz ettirmeye hazırlanıyor. Artık işletim sisteminizin çalışma şeklini bilgisayar kullanım alışkanlıklarınıza göre şimdi daha rahat düzenleyebileceksiniz. Windows 7 kullanıcıların bilgisayarlarını kendi kullanım alışkanlıklarına göre çalışma şeklini değiştirmelerine izin veriyor ve hatta bu özgürlüğü onlar adına destekliyor.
Windows 7 ile günlük işleriniz şimdi daha kolay!
Windows 7 kullanıcı arayüzü, kendi dosyalarına veya ağdaki cihazlara ulaşmaya çalışan kullanıcıların ihtiyaçlarını algılayan ve çabuk yanıt veren bir tasarıma sahip. Windows 7'nin üstün yönlendirme yeteneği, işletim sisteminin açık pencereleri ve görevleri çok daha iyi yönetmesini sağlıyor. Görev Çubuğu, Başlat Menüsü ve Jump List ile kullanıcılar en sık kullanılan sistem özelliklerine ve uygulamalara çok daha hızlı erişebiliyorlar. Microsoft, Windows 7 ile arama işlemine hız kazandırdı. Windows 7, bilgisayar, ağ ve İnternet ortamında arama işlemlerini % 38 oranında daha iyi sonuçlandırıyor ve en uygun şekilde gruplayarak kullanıcıya sunuyor.
Windows 7 tam istediğiniz gibi çalışır!
Windows 7 bilgisayarınızın performansını arttırmak ve böylece daha hızlı ve güvenilir yapmak için tasarlandı. Uyku moduna geçen Windows 7 sisteminiz ona ihtiyaç duyduğu an çok daha hızlı açılıyor. Günümüzün mobil yaşam tarzını hedefleyen Windows 7 ile özellikle dizüstü bilgisayarlar artık daha uzun süreyle çalışabilecek. Yeni işletim sistemi daha uzun pil ömrü sunarak bağlantısız çalışma olanaklarını genişletiyor.
Bu arada daha az uyarı ekranıyla ekran başında kesintisiz çalışma imkanı sunan Windows 7 eğlencede sınır tanımayanları çeşitli sürprizlerle şaşırtacak. Örneğin, evinizde veya ofisinizde kullandığınız bütün cihazları artık Windows 7 çok rahat yönetebilecek. Kullanıcılar, cep telefonu, MP3-çalar benzeri taşınabilir medya cihazları, kamera ve yazıcılar gibi PC dışında kullandıkları tüm cihazlara Device Stage (Cihaz Platformu) adını taşıyan ve kullanımı son derece kolay bir arayüzle bağlanabilecekler. Windows 7 kullanıcıları tek bir noktadan bağlanabildikleri tüm bu cihazları istedikleri gibi bulup düzenleyebilecekler.
Windows 7 yenilikleri destekliyor!
Windows 7 ile ekranda metin seçmek veya başka bir işlem yapmak için artık fare ve klavye ile sınırlı değilsiniz. Multi touch teknolojisi ile ekrana parmaklarınızla dokunarak dosyalara, klasörlerinize ve cihazlara çok çabuk erişebiliyorsunuz.
Daha az tıklama, hızlı arama, kolay görüntüleme ve bağlanma yöntemleri ile şimdi yapmak istediklerinizle aranızda çok daha kısa bir mesafe var. Uzaktan medya akışını kullanarak ev bilgisayarınızdaki fotoğraflara, müziğinize ve videolarınıza kolayca erişim sağlayabilirsiniz. PlayTo ile, bilgisayarınızdan ev bilgisayarınıza bağlı olan dijital kameralar ya da Wi-Fi müzik sistemleri gibi medya aygıtlarına kolayca müzik, fotoğraf ve video gönderebilirsiniz. Kitaplıklar, ev ağınıza bağlı aygıtlardaki ve farklı bilgisayarlardaki fotoğraf, müzik ve belgelere kolayca ulaşmanızı sağlar. DirectX® 11 teknolojisi nefes kesen oyun grafiklerini inanılamayacak kadar gerçek kılar.
Windows 7 ile gelen Home Group arayüzü, ev kullanıcılarının nerede depolamış olduklarına bakmaksızın evdeki bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda bulunan tüm müzik, fotoğraf, video ve diğer sayısal içeriğe tek bir noktadan erişmesine imkan veriyor.
Günümüzün tüketicisi eğlence amaçlı birçok farklı araç kullanıyor. Windows 7'nin Play-to (Oynat veya Göster) özelliği evinizde bulunan birçok elektronik cihaza ulaşarak bu cihazlar üzerindeki müzik, video ve fotoğraf gibi sayısal dosyaları oynatmanızı veya göstermenizi sağlıyor. Windows 7 ile birlikte gelen daha birçok teknoloji, 22 Ekim'den itibaren bilgisayar kullanıcılarına her gün yeni bir keşif turuna çıkma isteği verecek