Full Torrent Oyun indir - Powered by vBulletinSayfa 1/2 12 SonSon
8 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  @ZRAİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CENAZE MÜDÜRÜ
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yer
  İ[email protected]
  Yaş
  25
  Mesajlar
  115
  Konular
  34
  Tecrübe Puanı
  135506

  WİNDOWS xp yararlı bilgiler

  Merhaba arkadaşlar elimdeki bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

  PENCERELERİ FARKLI BİR YERDEN KAPATMA
  Açtığınız herhangi bir pencereyi sağ üst tarafta bulunan çarpı işareti dışında farklı bir yerden de kapatabilirsiniz. Sol üst tarafta açmış olduğunuz pencerenin ismi yazar. O' nun hemen önünde de bir simge vardır. O simgeye çift tıklayarak ta pencereyi kapatabilirsiniz.


  RUNDLL HATA MESAJI
  Bilgisayarınız açılırken RUNDLL hata mesajı veriyorsa, ama sistem huzur içerisinde çalışıyorsa yapacağınız şey şu : Başlat\Çalıştır\regedit yazın.
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\MICROSOFT\WINDOWS\CURR ENT VERSION\RUN
  bölümüne gelin ve hata iletisinde verilen adres satırını silin.

  RUNTIME HATA MESAJI
  Bilgisayarınız açılırken RUNTIME hata mesajı veriyorsa, ama sistem huzur içerisinde çalışıyorsa yapacağınız şey şu : Başlat\Çalıştır\regedit yazın.
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\MICROSOFT\WINDOWS\CURR ENT VERSION\RUNSERVICES
  bölümüne gelin ve hata iletisinde verilen adres satırını silin.

  KAYIT DEFTERİNİ GERİ YÜKLEME
  1-Bilgisayarı MS-DOS Kipinde başlatın.
  2-MS-DOS komut isteminde, scanreg \restore yazın.
  3-Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  Bu işlemler sonucunda bilgisayarınız, başarılı bir biçimde başlattığı son duruma geri alınacaktır.

  DAHA HIZLI AÇILIŞ
  Windows dosyaları açarken küçük bir animasyon gösterir. Bunu engelleyerek bilgisayarın performansını arttırın. Bunun için Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics
  anahtarında MinAnimate adında DWORD değeri oluşturun. Bunun değerini 0 yaptığınızda animasyon artık gösterilmez. 1 yaparsanız tekrar etkinleşir.

  TÜM DOSYALAR İÇİN HIZLI BAKIŞ
  Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
  HKEY_CLASSES_ROOT
  anahtarı altında * karekteri taşıyan ilk anahtarı seçin. Quickview adında yeni tuş oluşturun.Varsayılan kaydına * verisini girin.

  "KISAYOL" YAZISINI SİLMEK
  Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer
  anahtarında link kaydını bulun ve değerini 00 00 00 00 olarak değiştirin.

  BELGELER MENÜSÜNÜ GİZLEMEK
  Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer
  anahtarına gelin NorecentDocsMenu adında DWORD değeri oluşturun ve değerini 1 yapın.

  WINDOWS LOGOLARININ İPTAL EDİLMESİ
  Sistem açılışındaki Windows logosu işletim sisteminin açılışını geciktirir. Bunları iptal etmek için C dizinindeki MSDOS.SYS dosyasına sağ tuşla tıklayın ve Özellikler komutunu çalıştırın. Bu dosya gizli özelliğine sahiptir, bu yüzden gerekirse Araçlar\Klasör Seçenekleri\Görünüm altındaki Tüm Dosyaları Göster seçeneğini işaretleyin. Daha sonra dosyanın Salt Okunur olma özelliğini kaldırın ve Tamam düğmesine tıklayın. Dosyaya çift tıklayıp bir editörde (Örn. Not Defteri) açılmasını sağlayın. Options bölümünde Logo=0 satırını girin. Windows 95 ile çalışıyorsanız Logo=Off girin. Dosyayı kaydedin ve yazma korumasını (salt okunur) tekrar etkinleştirin. Bir sonraki Windows açılışında artık logolar görünmeyecektir.

  DİSKET SÜRÜCÜLERİNİN ARANMASININ İPTAL EDİLMESİ
  Windows standart ayar olarak her açılışta varolan disket sürücülerini arar. Ancak disket sürücülerde çok nadiren bir değişiklik olacağı için, bu seçeneği iptal edebilir ve böylece açılışı biraz daha hızlandırabilirsiniz. Bilgisayarım' a sağ tuşla tıklayıp Özellikler' ine girin. Başarım\Dosya Sistemi' ne girin ve Disket sekmesine geçin. Buradaki "Bilgisayarımı her başlattığımda yeni disket sürücüleri ara" seçeneğini iptal edin ve yeni ayarı Tamam ile onaylayın.

  OTOMATİK SCANDISK ÇALIŞMASININ İPTAL EDİLMESİ

  Windows' u öngörüldüğü gibi Başlat menüsü üzerinden kapatmazsanız bir sonraki sistem açılışında otomatik olarak Scandisk devreye girer ve sabitdiskteki hataları aramaya başlar. Bu işlemin gereksiz olduğunu ve çok uzun sürdüğünü düşünüyorsanız bu fonksiyonu tamamen iptal edebilirsiniz. Bunun için Başlat\Çalıştır\msconfig komutunu girin ve Tamam tuşuna basarak Sistem Yapılandırma Hizmet Programı' nı çalıştırın. Genel sekmesinde Gelişmiş düğmesini tıklayın ve "Hatalı kapatmadan sonra scandisk devre dışı kalsın" seçeneğini işaretleyin. Daha sonra tüm pencereleri Tamam ile kapatın ve Windows' un yeniden başlatılmasına izin verin.  AÇILIŞTAKİ GEREKSİZ ARAMAYI ENGELLEMEK
  Windows açılışta WINSTART.BAT dosyasını arar ve bunun komutlarını otomatik olarak çalıştırır. İşletim sistemi burada varolan tüm sabitdisklerde bu dosyayı arar ve bu da açılış işlemini geciktirir. Bu yüzden Not Defteri editörü ile C:\WINDOWS dizininde boş bir WINSTART.BAT dosyası oluşturun. Windows açılışı böylece sabitdisk hızına göre birkaç saniye daha hızlı gerçekleşir.

  CAHCE İÇİN DOSYA VE YOL ADINI ARTTIRMAK
  Windows son olarak açılan dosya adlarını ve yollarını (Path) özel cache belleğinde (önbellek) tutar. Bir dosyayı ikinci defa açmak istediğinizde, bu dosyanın sabitdiskteki yerini, dosya sisteminin FAT' i üzerinden tespit etmesine gerek yoktur, bunun yerine hızlı cache' den alabilir. Bu belleği de artırmanız mümkün. Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayarak Özellikler' ini açın. Başarım sekmesine geçin ve Dosya Sistemi' ne tıklayın. Açılan pencerede "Bu makinenin belirgin rolü" alanında Ağ sunucusu' nu seçin ve açık tüm pencereleri Tamam ile kapatın.

  SİSTEMİ YAVAŞLATAN SES DOSYALARININ İPTAL EDİLMESİ

  Windows açılışındaki ve programların çalıştırılmasındaki en büyük frenleyicilerden biri de bunlarla ilgili ses olaylarıdır. Bu yüzden bunları komple iptal edebilirsiniz. Bunu yapmak için Denetim Masası' na girmeniz gerekiyor. Ses bölümünde sırayla önünde hoparlör simgesi olan tüm olayları tek tek işaretleyin. Ses alanındaki Ad açılır menüsünden de Yok' u seçin ve son olarak Tamam ile değişiklikleri onaylayın.

  YAVAŞ AÇILAN MENÜLERİ DAHA HIZLI AÇMAK
  Windows menüleri standart ayarlı olarak her zaman kısa bir duraklamadan sonra açılırlar. Bunun daha hızlı gerçekleşmesi için Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop
  dizinine geçin. Burada MenuShowDelay kaydını arayın. Böyle bir kayıt yoksa kendiniz oluşturun (Sağ tuşla tıklayarak). Bu kaydın değeri menülerin gecikme süresini milisaniye olarak ifade eder. Maksimum 65000 değerini girebilirsiniz. 0 girdiğinizdeyse gecikme ortadan kalkacaktır. Windows Me ve 2000' de sağ fare tuşu ile masaüstüne tıklayıp Özellikler' e girebilirsiniz burada Efektler sekmesine geçip "Menü ve araç ipuçları için geçiş efekti kullan" seçeneğinin önündeki onay kutusunu iptal edebilirsiniz.

  SANAL BELLEK
  Windows, takas dosyasının boyutunu sürekli olarak güncel bellek ihtiyacına göre ayarlar. Bunun için de sürekli olarak sabitdiske erişir ve sistemin çok yavaşlamasına neden olur. Dosyaya sabit bir büyüklük verirseniz, sabitdisk erişimlerinin sıklığı azalır. Bilgisayarım simgesine sağ fare tuşu ile tıklayın ve Başarım sekmesine geçin. Sanal Bellek' e tıklayın ve "Sanal Bellek ayarlarımı kendim belirleyeyim" seçeneğini işaretleyin. En az ve En çok alanlarına 384MB yazın ve Tamam düğmesine tıklayın. Güvenlik sorgusunu onaylayın ve Windows' un yeniden başlatılmasını sağlayın.

  PROGRAMLARIN OTOMATİK BAŞLAMASINI ENGELLEMEK
  Çoğu program kurulum esnasında Başlangıçta (Startup) grubuna kendini kaydeder, ya da Windows açılışında Registry' den yüklenirler. Windows bu yüzden daha yavaş açılır. Otomatik açılışı engellemek için, Başlat\Çalıştır\msconfig programını çalıştırın. Başlangıç sekmesinden ihtiyaç duymadığınız program açılışlarını pasif duruma getirebilirsiniz.

  BIOS' U YÜKLETMEDEN DAHA HIZLI BOOT ETMEK

  Windows' u yeniden başlattığınızda, işletim sistemi bilgisayarı kapatır ve tekrar açar. Komutu çalıştırırken ek olarak Shift tuşuna basarsanız işlem daha çabuk gerçekleşir. Zira bu durumda sadece Windows yeniden yüklenir, BIOS tekrardan yüklenmez.


 2. #2
  Status
  Offline
  Niko Bellic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Yer
  İn The Diyarbakir City :)
  Yaş
  24
  Mesajlar
  169
  Konular
  6
  Tecrübe Puanı
  400

  Standart Cevap: WİNDOWS xp yararlı bilgiler

  dersine iyi çalışmışsın kardeş!Tebrikler!

 3. #3
  Status
  Offline
  SpawdeT_k^ll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  S.W.A.T.
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Yer
  Anatolia
  Yaş
  34
  Mesajlar
  595
  Konular
  32
  Tecrübe Puanı
  440

  Standart Cevap: WİNDOWS xp yararlı bilgiler

  Teşekkürler!!!

 4. #4
  Status
  Offline
  Be®at - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Yer
  01
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2.201
  Konular
  207
  Tecrübe Puanı
  21475293

  Standart Cevap: WİNDOWS xp yararlı bilgiler

  Sagolasın .)

 5. #5
  Status
  Offline
  Bıll Gates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Yer
  Mersin
  Yaş
  26
  Mesajlar
  917
  Konular
  90
  Tecrübe Puanı
  21475247

  Standart Cevap: WİNDOWS xp yararlı bilgiler

  Gerçekten çok Işimize Yarayacak Bilgiler Hiç Duymamiştim Sağolasin

Sayfa 1/2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Yararlı ve İlginç Bilgiler [DEV]
  By klcdgkn in forum Full Geyik & Muhabbet & Her Telden
  Cevaplar: 42
  Son Mesaj: 30-09-2013, 02:52
 2. Yararlı bilgiler
  By muratcann in forum Yararlı Bilgiler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 06-08-2011, 16:58
 3. A dan Z ye Pc kullanıcılarına yararlı Bilgiler
  By Be®at in forum Yararlı Bilgiler
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 28-01-2010, 22:14
 4. Windows da ip uçları ve bazı yararlı bilgiler
  By [CpT.MacTavish] in forum Windows İşletim Sistemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15-12-2009, 18:08
 5. Windows Xp Kısa-Yararlı Bilgiler
  By James Bond in forum Windows Xp
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 13-11-2009, 17:53

Ziyaretçilerin arayarak bu sayfada buldukları

Henüz arama motoru araması yok!

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261